Порушення прикусу – дуже поширена проблема. Практично 70% людей мають потребу в ортодонтичному виправленні прикусу. Це допомагає не тільки усунути візуальні недосконалості зубного ряду, але також запобігти такій патології , як порушення постави, хронічні головні болі і навіть передчасне старіння обличчя.

 

Ортодонтичне лікування зараз можна здійснити двома популярними способами – встановити брекети або сучасні елайнери. Що ж вибрати? Зараз ми розглянемо основні особливості кожного з цих методів виправлення прикусу, щоб зрозуміти, який з них, і в яких випадках, буде краще.

 

Брекет-система – це складна конструкція, яка складається з встановлюваних на зуби замків і ортодонтичного дроту, що зв’язує їх в єдине ціле. Також конструкція може бути доповнена лигатурами, що не вимагають частої корекції. За рахунок особливостей впливу ортодонтичної дуги створюється тягова сила, здатна змінити конфігурацію нерівно стоячих зубів. Через складну конструкцію брекети можуть викликати дискомфорт в процесі носіння і пошкоджувати слизову оболонку ротової порожнини.

 

Елайнери – це інноваційні капи з прозорого пластика, що відрізняються більш комфортним носінням. Їх можна зняти під час прийому їжі і чищення зубів, а також під час важливих заходів. У теорії вони зовсім не впливають на звичний життєвий ритм людини. Але існує один з головних недоліків елайнерів.
Для належного терапевтичного ефекту від елайнерів носити їх потрібно не менше 20-22 годин на добу. За фактом, знімати їх дозволяється на нетривалий період, якого буде достатньо для чистки та прийому їжі. Подібний особистий контроль за ортодонтичним лікуванням може бути небезпечним. Забудькуватість, втрата змінних кап, вишукування зайвих приводів не носити елайнери – все це врешті-решт негативно позначається на ефективності лікування.

 

Естетика
Основним критерієм ортодонтичного лікування виступає естетична сторона. Прозорі тонкі елайнери з пластика майже непомітні на зубах під час носіння. При відсутності близького особистого контакту ваш співрозмовник може зовсім не помітити наявність такої капи в ротовій порожнині.
Прийнято вважати, що брекет-система більш помітна , однак це помилка. Існують конструкції, які максимально непомітні – до них відносяться естетичні керамічні або сапфірові брекети. Замочки спеціально підбираються в тон емалі зубів, а дуга може бути прозорою або покритою особливим напиленням, що зливається з кольором замків. Є також повністю невидимі брекет-системи – лінгвальні, які встановлюються на внутрішню поверхню зубів. Вони абсолютно непомітні навіть при близькому візуальному контакті.

 

Ефективність
Ефективність елайнерів майже наближена до брекетів, але є і клінічні порушення, де установка останніх буде більш доцільною. Брекети легко і швидко зможуть впоратися з корпусним переміщенням зубного ряду і складними викривленнями. Елайнери теж впораються з подібним завданням, але для цього потрібно буде більше часу.
Елайнери більш ефективні ніж брекети при вирівнюванні сегмента зубів або в разі лікування перехресного прикусу. Можна підвести підсумок, що прозорі капи ефективні при нескладних патологіях прикусу, в той час як брекет-системи здатні впоратися з більш складними випадками викривлення.

 

Період звикання
Після установки брекетів є період звикання, який приносить людині безліч головного болю. Звикання може тривати 2-4 місяці і супроводжуватися порушеннями мови, хворобливістю, травмами слизових і мови.
Елайнери в питанні адаптації викликають дискомфорт набагато рідше. Дуже рідко виникає роздратування і кровоточивість ясен. Однак невелика корекція здатна вирішити і ці незручності.

 

Правила харчування
Зняти брекет-систему неможливо, тому ортодонти прописують особливу дієту: не можна їсти горіхи, насіння, а будь-яку тверду їжу різати на маленькі шматочки. Також з раціону доведеться виключити будь-які забарвлюють емаль напої і продукти.
У свою чергу елайнери – це знімна конструкція, тому ніяких обмежень в харчуванні немає. Основною вимогою буде ретельна гігієна кап, зубів і порожнини рота кожен раз після прийому їжі перед безпосередньою установкою.

 

Гігієна порожнини рота
В процесі носіння елайнеров гігієна порожнини рота за зубами не відрізняється від звичної. А ось при носінні брекет-системи виникають труднощі з очищенням зубів через додаткових місць, де може скупчуватися наліт.
Тому кожен пацієнт перед установкою брекетів проходить навчання тому, як правильно дотримуватися гігієни: спосіб очищення зубів і самої конструкції, правила використання додаткових гігієнічних інструментів, таких як йоржики, флоси тощо.

 

Ціна
Вартість ортодонтичного лікування для багатьох виступає одним з ключових критеріїв вибору. Ціна елайнеров наближена до ціни естетичних брекет-систем. Однак металеві брекети будуть коштувати дешевше елайнеров, при тому, що їх ефективність однакова, а в деяких випадках і більше помітна. Тому тут кожен повинен визначити, що для нього в пріоритеті – дешево і сердито, або дорого, але красиво і естетично.

ІНШІ СТАТТІ

Дитяча стоматологія:

Дитяча стоматологія: за чим мають слідкувати батьки від народження дитини

 

Турбота про зуби – незмінна частина життя кожної людини з моменту її народження. Попри те, що молочні дитячі зубки – це тимчасове явище, довіряти турботу про них не варто одній лише зубній феї. Від того, наскільки правильно батьки стежать за станом ротової порожнини своєї дитини, буде залежати те, як часто в майбутньому їй доведеться відвідувати стоматолога.

Поява молочних зубів – на що звернути увагу

 

Поява молочних зубів відбувається поступово:
14-16 місяців – тимчасові жувальні зуби;

• 1,5 року – ікла;

• 1,5 – 2 роки – другі жувальні зуби;

• 3 роки – повний ряд з 20-и молочних зубів.

 

Якщо до року у малюка ще не з’явилися перші зубки, варто звернутися за консультацією до стоматолога. Є ймовірність, що прорізування вже на підході. Дитячий стоматолог може дати рекомендації для батьків, наприклад, змінити раціон дитини, додати в нього більше вітаміну D (часто затримка росту зубів може бути викликана рахітом).
Не останню роль відіграє спадковість. Якщо у когось з батьків теж спостерігалося запізнення прорізування, швидше за усе, у дитини буде подібний випадок. Дуже рідко зустрічається таке захворювання як адентія. Це повна відсутність зубних зачатків, викликана порушеннями в процесі внутрішньоутробного розвитку. У будь-якому випадку – не забувайте про візит до стоматолога навіть тоді, коли зубки ще не з’явилися, так можна буде виявити проблеми на початковому етапі.

 

Привчання дитини до правильного дихання

Однією з найважливіших причин виникнення аномалій прикусу є ротове дихання. Під час того, як дитина дихає ротом, язик опускається вниз. Через це відбувається недолік компенсації тиску, яке забезпечується на верхній зубний ряд з боку щік. Результатом є звуження та скручування верхнього зубного ряду.
Батьки повинні стежити за тим, щоб дитина дихала правильно – через ніс. Піклуватися про це варто з моменту, коли малюк починає засипати з соскою – почекайте поки він засне та витягніть її з рота. Через пустушки язик знаходиться у неправильному положенні. Якщо уві сні дитина відкриває ротик, закривайте його, щоб вона дихала носом.

 

Також варто подбати про те, щоб після перенесеної нежиті, коли малюк дихав ротом, дана звичка не вкоренилася. Після того як проходить закладеність, стежте за носовим диханням та не давайте дитині часто дихати через рот.

 

Коли потрібно починати корекцію прикусу?

 

Після того, як проріжуться усі 20 молочних зуба (2-3 роки), можна записатися на профілактичний прийом до ортодонта. Діагностика допоможе поставити діагноз та визначити необхідність лікування. Найчастіше на цьому етапі рекомендують спеціальну гімнастику для тренування щелепних м’язів. Коли у дитини спостерігаються проблеми з носовим диханням, слід звернутися до отоларинголога.

 

Вирівняти прикус легше та швидше за усе у віці до 5-и років в процесі активного формування й рухливості кісткової тканини. З 7-и років можна вже починати використовувати знімні системи (капи, пластинки або трейнери), а також встановлювати часткові брекет-системи.
Прикус у підлітків починають виправляти з 12-14 років, після того, коли з’являються усі корінні зуби, але залишається рухливість кісткової тканини.

 

Гігієна молочних зубів

 

 

Чекати, поки зубів у дитини стане більше, щоб почати доглядати за ними, не варто. З самого першого зуба можна починати формувати корисну звичку у малюка. Дитячі стоматологи радять батькам самостійно чистити зуби дітям до 6-и років, показуючи, як правильно рухати щіткою (від основи зуба вимітаючими рухами).

 

Щоб зробити процес більш цікавим та приємним, перетворіть ритуал у гру та робіть це разом з дитиною – вона завжди хоче бути такою ж, як і її батьки.

 

Як часто відвідувати дитячого стоматолога?

 

Фахівці стоматологічної клініки «ViLiDa» настійно рекомендують приводити дитину на огляд не рідше 1 разу на 3 місяці – усього виходить 4 відвідування в рік. Настільки часті візити необхідні тому що у дітей розвиток проходить вкрай швидко, що стосується і зубів. Молочні зуби більш схильні до утворення карієсу. Регулярне відвідування дитячого стоматолога допоможе запобігти розвитку серйозних захворювань ротової порожнини та сформувати красиву, рівну й здорову посмішку у дитини.

 

ЧИТАТИ ДАЛІ
Реставрація зубів

Реставрація зубів – це повне відновлення зуба в наслідок його руйнування чи травми. Застосовується для відновлення жувальної функціїї зубів та естетичної складової. Естетичну реставрацію зубів ще називають художньою.

При різних видах пошкодження зубів можуть застосовуватися і різні види реставрації. Наприлад, при незначних ушкодженнях зазвичай стоматолог використовує світлоотверджуючий матеріал -фотополімер. Якщо ушкодження значні, то стоматолог реставрує зуб за допомогою кераміки. Мета реставраціїї -повне відновлення зуба, його форми, і, звичайно, щоб результат не був помітний ні пацієнту ні оточуючим.

 

Також, в залежності від виду зуба розрізняють різні способи його реставрації. Так на передніх зубах найчастіше використовують нарощування, якщо необхідно закрити скол чи від зуба відламався невеличий шматочок в наслідок травми, наприклад, чи коли потрібно прибрати щілину між зубами чи відновити відтінок зуба. Можна використовувати і такий метод як встановлення ультратонких пластин, що повністю закривають зуб і можуть навіть змінювати його форму та колір. Такі пластини називають вініри. За допомогою їх формуєься голівудська посмішка.

 

Якщо мова йде про реставрацію молярів чи премолярів, то найчастіше використовують або пломби або вкладки або, якщо руйнування досить значні- коронки.
У випадку, коли стоматолог реставрує зуб безпосередньо в ротовій порожнині -це називається прямий метод реставрації. Він зручний ще й ти, що все можна зробити в один візит.

 

Якщо використовуються вкладки, коронки -це непрямий метод реставраціїї. Він більш естетичний з візульної точки зору, більш дорогий, але й біль довговічний. Щоправда одним візитом тут не обійтися. Тому що перед тим як поставити обрану конструкцію, необхідно підготувати зуб, зробити конструкцію в лабобраторії. До цього провести діагностику, зняти відбитки, іноді необхідно створити діагностичну модель та зпрогнозувати майбутній результат. Але ж те, що ви отримаєте в результаті реставраціїї Вам точно сподобається.

 

 

Ще однією відміністю звичайної реставраціїї зубів від художньої є те, що матеріали, що використовуються в звичайній реставраціїї з часом можуть змінювати колір і якщо спершу вони абсолютно непомітні в ротовій порожнині, то пізніше буде помітно.При хужодній реставрації такої проблеми не має, і матеріали, шо використовуються більш точно прилягають до поверхні зубів, що значно подовжує термін “функціонування” реставрації.
Вартість реставрації зубів також залежить від методу. Звичайна -менш дорога, а художня залежить від вибору матеріалу.

 

Чи можна відновити за допомогою реставрації повністю зруйнований зуб?

 

Все залежить від стану тієї частини зуба, що залишилася. Якщо корені зуба проліквані чи абсолютно здорові, а коронкова частина відсутня,то зуб відновлюється за допомогою протезування. На спеціальний штифт встановлюється коронка і таким чином відновлюється повна функція зуба зі збереженням його кореня.
У випадку, якщо навіть корінь зберегти не можливо, то зазвичай використовуються два способи його відновлення – імплантація зубів, коли видаляються всі залишки зуба та вживлюється імплант (штучний корінь) і на імплант встановлюється коронка.

 

 

Інший спосіб -це використання мотовидної конструкціїї, коли на сусідні зуби одягається міст, що закриває відсутній зуб. Візуально виглядає естетично і гарно. Недоліком цього способу є те, що сусідні зуби підпадають під обробку, а на місці відсутнього зуба можуть відбуватися незворотні процеси – деформація десни, кістки, з часом можуть початися запальні процеси при недостатній гігієні і, найнеприємніше, що в сусідніх зубів є місце для руху і з часом вони можуть стати рухливими і навіть випасти. Тоді знову потрібно буде одягати мостовидну конструкцію, але вже на наступні сусідні зуби і таким чином, відновлювати вже 3 зуба.

 

 

Який би Виметод не обрали зі своїм стоматологом пам’ятайте не лише про зовнішню естетику, але й про майбутнє. Адже ми хочемо не лише гарну помішку, а й довговічну і без шкоди для здоров’я.

 

В клініках Віліда використовуються практично всі відомі методи реставрації зубів, і наші пацієнти йдуть задоволеними результатом та повертаються лише для профілактики!

 

 

ЧИТАТИ ДАЛІ
Як підготуватися перед візитом до стоматолога

Як підготуватися перед візитом до стоматолога. Наші поради.

 

Не тільки діти бояться стоматологів. Більшість дорослих також відкладають візит до лікаря, відтягуючи неприємний момент на потім. Але, якщо підготуватися до візиту в стоматологію завчасно, то можна зменшити ризик неприємних больових відчуттів та помилкових хвилювань. Спеціально для Вас ми підготували поради, які допоможуть зробити Ваш візит до стоматолога спокійним та комфортним.

 

1.Напередодні постарайтеся гарно відпочити. Уникніть емоційних занять. Ляжте спати раніше, щоб краще виспатися. Ви будете відчувати себе бадьорим, а отже, лікування буде спокійним та менш болісним.
2.Відмовтеся від прийому алкоголю за добу до візиту, навіть “для хоробрості”. Спиртні напої знижують дію обезболюючих препаратів.
3.Перекусіть перед візитом до стоматолога. По-перше, лікування на голодний шлунок може викликати нудоту та запаморочення. По-друге, після лікування варто утриматися від їжі 2-3 години.
4.Не приїзжайте дуже рано. Зовсім не потрібно чекати свою чергу в коридорі клініки. Це може посилити Ваше хвилювання. Навіть, якщо Ви приїхали раніше, краще прогуляйтеся навколо стоматології або посидьте в машині.
5.Не забувайте про правила гігієни.Ретельно почистіть зуби щіткою та зубною ниткою. Освіжіть подих ополіскувачем для ротової порожнини. Якщо не має можливості це зробити перед візитом, в нашій стоматології є одноразові щітки, які ви за потреби можете використати.
6.Одягніть зручний одяг, який не буде ускладнювати Ваші рухи та дихання.
7.Обов’язково повідомте лікаря, якщо маєте алергію на певні препарати.
8.Не варто відправлятися на прийом, якщо у Вас температура, нежить або вірусне захворювання. Це може бути протипоказанням для лікування.
9.Будьте відверті з лікарем. Розкажіть про особливості свого організму. Задайте питання, які Вас цікавлять. Обговоріть всі деталі та нюанси, якщо Вас щось хвилює.
10.Ну і на десерт: порадуйте себе за сміливість. Зробіть щось приємне для себе: шопінг, кінотеатр, парк розваг або щось смачненьке.

 

Візит до стоматолога – не найприємніший момент, але сучасні технології, методи та обладнання допомагають робити лікування зубів майже безболісним. Уважно прислухайсятеся до порад лікаря. Слідуйте нашим порадам та не піддавайтеся страхам.

 

ЧИТАТИ ДАЛІ