Турбота про красу та здоров’я зубів – це не тільки відмова від надмірного вживання солодощів або регулярні походи у стоматологічну клініку. Це також самостійні профілактичні заходи по догляду за ротовою порожниною, які кожна людина повинна виконувати у домашніх умовах. Профілактика догляду за зубами у домашніх умовах дозволяє істотно знизити ризик розвитку різних стоматологічних захворювань та патологій.

Може здатися дивним, але досить багато людей абсолютно незнайомі з основними правилами домашнього догляду за ротовою порожниною. Чим відрізняються різні види зубних щіток, як підтримувати здоров’я ясен та правильно доглядати за ними, якими повинні бути рухи під час чищення зубів – мало хто замислюється над цими важливими питаннями. У кінцевому підсумку навіть при регулярному виконанні процедур домашньої гігієни порожнини рота їх ефективність залишається низькою, а у деяких випадках й зовсім може завдати шкоди зубам та яснам.

Стоматологічна клініка «ViLiDa» розповість вам, чим правильно чистити зуби та які профілактичні засоби використовувати для домашнього догляду за порожниною рота.

Вибираємо відповідні засоби гігієни

Як підібрати підходящу зубну пасту, щітку та інші засоби гігієни найкраще дізнатися у вашого лікуючого стоматолога. Він вже знайомий зі станом вашої ротової порожнини й точно знає які засоби підійдуть найкраще. Якщо у вас немає можливості проконсультуватися зі стоматологом, можна самостійно підібрати хороші засоби гігієни, головне – знати для чого вони потрібні та чим відрізняються.

Зубна щітка

Перш за все при виборі зубної щітки потрібно звертати увагу на її жорсткість. Ступінь жорсткості буває наступною:

Також важливо підібрати оптимальний тип щетинок:

Стоматологи рекомендують уважно підходити до вибору жорсткості зубної щітки. Вам підійде зубна щітка з різним типом щетинок й компактною головкою, яка дозволить почистити зуби у самих важкодоступних місцях. Хорошим доповненням стане спеціальна шорстка прогумована або пластикова накладка на зворотному боці головки щітки, яка дозволить очистити щоки та язик.

Зубна паста

На ринку можна знайти найрізноманітніші види зубних паст, які відрізняються складом та основною активною речовиною. Ви можете вибрати пасту:

Зубна нитка

Зубна нитка буває самих різних видів. Вибирайте ту, що максимально відповідає вашим вимогам.

Як матеріал для зубної нитки зазвичай використовуються:

За типом форми нитки бувають:

  1. Круглі – для досить широких міжзубних просторів;
  2. Плоскі – для зубів, щільно прилеглих один до одного.

Також варто звернути увагу на просочення:

Іригатор

Іригатор – це спеціальний пристрій, який дозволяє більш якісно очистити міжзубні простори за допомогою води. Під невеликим тиском вода направленим струменем б’є у потрібні місця, вимиваючи при цьому залишки їжі, наліт та масажує ясна. Для повноцінного домашнього догляду та профілактики захворювань зубів іригатор просто незамінний. Він допомагає запобігти утворенню карієсу, усунути неприємний запах з рота, поліпшити стан ясен, а також краще очищати протези та ортодонтичні системи.

Ви можете вибрати один з трьох видів іригаторів:

  1. Портативний – працює від акумулятора або батарейок, володіє компактними розмірами та ідеальний для подорожей;
  2. Стаціонарний – працює від розетки, може встановлюватися на стіну або туалетний столик у ванній, тому це кращий варіант для домашньої експлуатації;
  3. З насадкою – безпосередньо підключається до крана за допомогою спеціальної насадки. У таких моделей немає різних режимів, проте вода при цьому не закінчується.

Важливим критерієм вибору стане натиск води – сильний натиск добре вимиває, але може травмувати чутливі або хворі ясна. Оптимальними є моделі, що дозволяють регулювати натиск за власними відчуттями.

ІНШІ СТАТТІ

Рекомендації після імплантації зубів.

Імплантація зубів, як і будь яка інша процедура має підготовчий період і має певні рекомендації під час реабілітаційного періоду та після закінчення всіх процедур. В першу чергу, дотримання цих рекомендації пришвидшує загоєння ран, мінімізує ризики ускладнень та дозволяє пацієнту почуватися більш комфортно та знати на що звертати увагу і що як має бути.

Перед проведення імплантації стоматолог порадить Вам наступне:

  1. Пройти повне обстеження ротової порожнини, вилікувати карієс, пародонтит та інші можливі запалення. Осередок інфекції у ротовій порожнини- це ризик попадання інфекції в місце вживлення імпланту, що, в свою чергу може призвести до його відторгнення.
  1. Після повної санації ротової порожнини лікар призначить рентгенологічні дослідження, щоб подивитися стан кісткової та м’якої тканин. Зазвичай, найбільш повне дослідження –це комп’ютерна томографія (3D діагностика) ротової порожнини. Лікар робить висновок чи достатньо кісткової тканини і чи більше немає запалень в м’яких тканинах. Якщо кісткової тканини недостатньо, пацієнту буде рекомендована процедура нарощування кістки.

Важливо надати лікарю повну інформацію щодо стану свого здоров’я, хронічних захворювань, прийому ліків та способу життя. Лікар має врахувати ці фактори при прийнятті рішення щодо імплантації. А також впевнитися, що у пацієнта не має медичних протипоказань до операції.

Якщо пацієнт має алергічні реакції на анестетики, які використовуються при імплантації зубів, йому буде рекомендовано імплантацію в медичному сні (седацію).

За тиждень до операції не потрібно вживати лікарських засобів, що можуть спричинити кровотечу під час операції. До таких ліків відносять такі, які містять в своєму складі аспірин, гепарин.

Відразу після вживлення імпланту:

–          Не вживати їжу та будь-яку рідину протягом двох годин, окрім холодної води

–          Після двох годин можна вживати м’яку теплу їжу, найкраще супи.

–          В перший день після імплантації вживайте лише охолоджені напої та холодну їжу для профілактики опіків та уникнення кровотечі

–          Виключити з раціону тверду їжу, гостру та гарячі їжу.

Лікар обов’язково рекомендуватиме Вам препарати для профілактики запалювальних процесів та уникнення інфекції.

Гігієна ротової порожнини звичайна, як і до операції. Після вживання їжі краще прополоскати рота антибактеріальними розчинами. Обов’язкове користування засобами гігієни, що порекомендує Ваш лікар. Також обов’язково приходити на огляд до стоматолога кожні три місяці в перший рік після імплантації та раз на півроку в наступні. Професійна гігієна раз на півроку додатково подовжить термін служби імпланту.

Спосіб життя відразу після імплантації:

– утримайтеся від паління та вживання алкоголю

-якщо є набряк, то можна прикладати лід до щоки (попередньо завернувши в рушника), по 15 хвилин кожну годину в першу добу після операції.

– уникати фізичних навантажень, переохолоджень та перегріву

– перших два тижні не планувати авіа перельоти

Природні реакції після імплантації:

–          Після операції можлива легка кровотеча. Слина може мати рожевий колір 2-3 доби

–          Може незначне підвищення температури тіла до 37,1 – 37,5

–          Можливий головний біль, ниючий біль в щелепі, в роті в місці імплантації, можлива рухливість зубів, підвищена чутливість зубів до 2-4 тижнів.

–          Відчуття напруги и в щелепі

–          Виникнення плям жовтого коричневого кольору на обличчі (гематоми)

–          Втрата чутливості в місці операції протягом певного часу після операції

 

Важливо негайно звернутися до лікаря, якщо Ви спостерігаєте інші реакції чи:

–          Запалення ясен та біль не проходить впродовж 3 днів після операції

–          Якщо температура тіла підвищилася до 38 градусів та вище, або не проходить впродовж 3 днів

–          Кровотеча вам здається більшою ніж мала б бути. При цьому вона може супроводжуватися болем, що не зникає при вживанні лікарських засобів

–          Розходження країв рани

–          Неприємний запах, сіруватий наліт на краях рани

Ці ускладнення з’являться досить рідко, але на них варто звернути увагу. В будь-якому випадку, що Вам здається не таким як має бути, краще звернутися до лікаря.

Разом зі встановленим імплантом лікар має видати Вам паспорт импланта, де буде вказано серійний номер імпланту, номер імплантованого зуба, та інші можливі відомості, що будуть корисні в майбутньому. Зберігайте ці відомості.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Коли і в яких випадках рекомендовано позбавлятися від зубів мудрості

Треті моляри, вісімки або більш звичні нам «зуби мудрості» у багатьох людей починають прорізуватися в період з 15 до 25 років. І це для багатьох не найприємніший факт, так як ріжучі зуби здатні спровокувати безліч захворювань ротової порожнини. Стоматологи діляться на два табори: одні голосують за видалення вісімок відразу, як тільки вони досить проріжуться, інші ж радять залишити зуби в спокої і лікувати їх в разі виникнення проблем.
У яких же випадках рекомендується позбутися від зубів мудрості, а коли їх краще залишити вам розповість стоматологічна клініка «ViLiDa».

Коли видаляти вісімки не потрібно?

В результаті еволюції наша щелепа помітно звузилася, через що зубам мудрості просто не вистачає місця. У багатьох вони ростуть неправильно, витісняючи сусідні зуби, завдаючи тим самим великий дискомфорт. Однак є щасливчики, у яких зуби мудрості без проблем прорізаються і не доставляють незручностей протягом усього життя.
В такому випадку видаляти зуби не потрібно. Досить правильного догляду і регулярного відвідування стоматолога, який допоможе запобігти розвитку карієсу в настільки важкодоступних ділянках щелепи.

Коли зуби мудрості видаляти потрібно?
Існує ряд випадків, коли видалення вісімок уникнути не вийде:
1. Дістопія
Дістопія – це неправильне положення зуба в яснах. Моляр може зміщуватися в бік язика, щоки або взагалі розгорнуть навколо своєї осі. Результатом такого порушення є пошкодження слизової щік, порушення рухливості скронево-щелепного суглоба і поява прихованих каріозних утворень.

2. Деформація зубного ряду
Коли щелепа занадто мала для трейтіх молярів, вона може надавати зайвий тиск на сусідні зуби. В результаті тиск переходить по всьому ряду зубів, що призводить до серйозної деформації. Через це порушується прикус, розвиваються порушення скронево-щелепних суглобів і прихований карієс. Також вісімки видаляють при ортодонтичному лікуванні деформації зубного ряду за допомогою брекет-систем, щоб згодом вони не піднесли несподіваних «сюрпризів» і не зіпсували отриманий результат.

3. Ретенція
Ретенція – це порушення, при якому зуб мудрості не до кінця прорізається. Через ретенції нерідко виникає перекоронаріт, запалення м’яких тканин, що оточують зуб, через що у людини можуть виникнуть труднощі з жуванням і біль.
Сам зуб при цьому як-би закривається капюшоном з м’якої тканини, під якою накопичується гній і, якщо тривалий час не лікувати цю проблему, може виникнути флюс.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Догляд за брекет-системами

Встановлення системи абсолютно безболісна процедура, але для звикання відчуттів у роті може знадобитися від 2 днів до 3 тижнів. ви можете відчувати ниючий біль, зуд і є ймовірність винекнення подразнень слизової оболонки рота.

Гігієна:

Наліт на зубах може спровокувати винекнення карієсу, тому гігієні ротової порожнини потрібно приділяти більше уваги ніж зазвичай. Ваш стоматолог обов’язково навчить Вас доглядати за зубами та ротом, але ми нагадаємо:

  • чистити зуби необхідно два рази на день- зранку та ввечері, спочатку спеціальною щіткою, потім йоршиком, проміжки між зубами – зубною ниткою
  • Техніка чистки щіткою відрізняється від звичайного способу. Як правильно -навчить стоматолог.
  • Рекомендуємо використовувати ополіскувач.
  • Для додаткової гігієни ротової порожнини використовують також іригатор. Це спеціальний пристрій, який від високим тиском води вичищує важкодоступні місця.
  • Важливо 1 раз на 3 місяці проходити професійну чистку зубів.
  • Процедура домашньої гігієни має бути більш тривалою ніж зазвичай, від 5 до 10 хвилин щоразу. Але важливий не час, а якість гігієни, тому, якщо Ви не впевнені у результаті, ще раз зверніться до лікаря та пройдуть разом з ним навчання.

Ці поради допоможуть зберегти Ваші зуби та ясна в період ортодонтичного лікування.

Їжа та напої:

  • Бажано не вживати тверду їжу : гріхи, насіння, цукерки, тверді овочі та фрукти (можна лише в подрібненому вигляді), сухарі
  • Морозиво та «клейкі» цукерки типу іриски, що налипають на зуби, чіпси, сир, все, що може налипати, хлібобулочні вироби, кукурузні палички, шоколад. Словом все, що може налипати на систему і зуби і таким чином важко її потім відчистити.
  • Не вживати їжу, що може фарбувати зуби: ягоди, буряк, червоне вино, каву, солодкі кольорові напої. Ця їжа може пофарбувати естетичні брекети і ефект «невидимих» конструкції зникне.
  • Не варто їсти занадто холодну чи гарячу їжу. Брекет системи не дуже гарно переносять перепади температур і можуть змінювати свої укріплюючі властивості.

Можна вживати при лікуванні брекетами:

  • Йогурти та молочні продукти
  • Каші, супи, пюре, Словом м’яку та пастоподібну їжу.

Привід звернутися до лікаря позапланово:

  • Відклеївся брекет
  • Не одягається чи зламався знімний апарат

Після зняття брекетів є ще декілька процедур для закріплення результату:

  • Професійна чистка зубів. Необхідно зняти залишки клею, та відполірувати зуби
  • Ремінералізація зубів. Ваші зуби трішки настраждалися і їм потрібна спеціальна терапія
  • Якщо зуби пожовтіли, Ви можете їх відбілити
  • Для закріплення результату потрібно ще деякий час користуватися ретейнерами. Ці пристрої заважають зубам стати на своє звичне місце. Тому час їх носіння визначається Вашим лікарем та індивідуальною ситуацією.
ЧИТАТИ ДАЛІ