Треті моляри, вісімки або більш звичні нам «зуби мудрості» у багатьох людей починають прорізуватися в період з 15 до 25 років. І це для багатьох не найприємніший факт, так як ріжучі зуби здатні спровокувати безліч захворювань ротової порожнини. Стоматологи діляться на два табори: одні голосують за видалення вісімок відразу, як тільки вони досить проріжуться, інші ж радять залишити зуби в спокої і лікувати їх в разі виникнення проблем.
У яких же випадках рекомендується позбутися від зубів мудрості, а коли їх краще залишити вам розповість стоматологічна клініка «ViLiDa».

Коли видаляти вісімки не потрібно?

В результаті еволюції наша щелепа помітно звузилася, через що зубам мудрості просто не вистачає місця. У багатьох вони ростуть неправильно, витісняючи сусідні зуби, завдаючи тим самим великий дискомфорт. Однак є щасливчики, у яких зуби мудрості без проблем прорізаються і не доставляють незручностей протягом усього життя.
В такому випадку видаляти зуби не потрібно. Досить правильного догляду і регулярного відвідування стоматолога, який допоможе запобігти розвитку карієсу в настільки важкодоступних ділянках щелепи.

Коли зуби мудрості видаляти потрібно?
Існує ряд випадків, коли видалення вісімок уникнути не вийде:
1. Дістопія
Дістопія – це неправильне положення зуба в яснах. Моляр може зміщуватися в бік язика, щоки або взагалі розгорнуть навколо своєї осі. Результатом такого порушення є пошкодження слизової щік, порушення рухливості скронево-щелепного суглоба і поява прихованих каріозних утворень.

2. Деформація зубного ряду
Коли щелепа занадто мала для трейтіх молярів, вона може надавати зайвий тиск на сусідні зуби. В результаті тиск переходить по всьому ряду зубів, що призводить до серйозної деформації. Через це порушується прикус, розвиваються порушення скронево-щелепних суглобів і прихований карієс. Також вісімки видаляють при ортодонтичному лікуванні деформації зубного ряду за допомогою брекет-систем, щоб згодом вони не піднесли несподіваних «сюрпризів» і не зіпсували отриманий результат.

3. Ретенція
Ретенція – це порушення, при якому зуб мудрості не до кінця прорізається. Через ретенції нерідко виникає перекоронаріт, запалення м’яких тканин, що оточують зуб, через що у людини можуть виникнуть труднощі з жуванням і біль.
Сам зуб при цьому як-би закривається капюшоном з м’якої тканини, під якою накопичується гній і, якщо тривалий час не лікувати цю проблему, може виникнути флюс.

ІНШІ СТАТТІ

Травмування зубів: перша допомога на місці, ризики, що потрібно знати

Чи траплялась з Вами ситуація, коли у такий відповідальний момент відпадає шматочок зуба? Погодьтесь, Ви опиняєтесь у не дуже приємному становищі. Але якщо ж все-таки стався подібний інцидент, не засмучуйтесь завчасно, головне швидко вжити необхідні заходи, про які ми сьогодні поговоримо.

Що може спровокувати травму зуба?

Перш за все, на думку спадає побутова травма. Часто активні ігри дітей можуть закінчуватись невдалим падінням з пошкодженням зубів або ж шкідливі звички, такі як гризіння ручки чи олівця, провокують травмування зубів.

Важливу роль також відіграє харчовий раціон. Любителі насіння є частими пацієнтами стоматолога зі скаргами на відлам шматочка зуба. Не варто також випробовувати міцність своїх зубів, відкриваючи ними пляшки чи розколюючи горішки.

Або ж може трапитись ситуація, коли під час бійки вибили зуб. Звісно, у цьому випадку скарги будуть наявні не тільки на травму зуба, але ж все-таки проблема вибитого зуба має бути вирішена якомога швидше.

Травмування зубів може виникнути через неправильний прикус, коли порушені контакти зубів. У такому випадку певні зуби отримують неадекватне навантаження, внаслідок чого виникає їх травмування.

Бруксизм (неконтрольоване скреготіння зубами) впливає на процеси стирання зубів, що може також призвести до відколу частини зуба.

Старі пломби в порожнині рота часто стають причиною відколу шматочка зуба, тому треба періодично полірувати наявні пломби, замінити їх у разі необхідності.

Залежно від того яка частина зуба відкололась, розглядають такі типи пошкодження:

✔ Емаль: поверхня зуба у місці відколу гостра та шорсткувата, з’являється підвищена чутливість (гіперестезія) ушкодженого зуба.

✔ Дентин: виникають больові відчуття на гаряче/холодне, солодке/кисле.

✔ Пульпа: характерний гострий різкий біль.

Які заходи треба прийняти в першу чергу?

 • Необхідно обов’язково прополоскати ротову порожнину теплою водою для того, щоб вимити дрібні уламки та крихти зуба, залишки їжі.
 • Якщо відколу зуба передували удар чи травма, потрібно прикласти холодний компрес, особливо, якщо наявне пошкодження ясен. Але не слід торкатися холодними предметами чи льодом до ураженого зуба через можливе виникнення гострої больової реакції.
 • При серйозних відламах зуба з пошкодженням пульпи та кровотечею – прикласти стерильний бинт.
 • Зверніться до лікаря-стоматолога на огляд та вирішення проблеми у найближчий час.
 • Якщо після травмування турбує сильний біль – болезаспокійливий засіб (нестероїдний протизапальний препарат).
 • Відмовитись від занадто гарячої чи холодної їжі, щоб запобігти виникнення гострого болю, гіперестезії (підвищеної чутливості).

Існують такі найпопулярніші методи відновлення зламаного зуба:

✔ Пломбування фотополімерним матеріалом, художня реставрація.

Застосовується при незначних пошкодженнях зуба, виконується в один візит.

✔ Мікропротезування:

 • Вініри: застосовуються для відновлення фронтальної групи зубів, володіють чудовим естетичним ефектом. Виготовляються в лабораторії, з кераміки. Необхідно кілька візитів до стоматолога перед остаточним встановленням вінірів.
 • Коронки, вкладки: для жувальної групи зубів, якщо наявне значне пошкодження зуба. Виготовляються в лабораторії з кераміки, металокераміки.
 • Мікропротезування на штифтах: встановленння штифта з подальшим покриттям зуба коронкою.

✔ Видалення зуба: у випадках, коли зуб неможливо врятувати внаслідок сильного травмування, перелому кореня.

Якщо відразу не усунути проблему відламу зуба, виникають ризики таких ускладнень:

– гіперестезія (підвищена чутливість зуба);

– запалення ясен;

– виникнення больових відчуттів, як при жуванні, так і в стані спокою;

– неправильний розподіл навантаження між сусідніми зубами.

Отже, якщо Ви випадково травмували зуб, обов’язково зверніться за допомогою до спеціаліста! На жаль, зуб не зможе відновитись самостійно, а больові відчуття не минуть безслідно. Проблему краще вирішувати якнайшвидше, щоб уникнути ускладнень та отримати хороший естетичний та функціональний результат.

Сяйте своєю посмішкою разом з нами,

з турботою про Вас, ViLiDA!

ЧИТАТИ ДАЛІ
Рекомендації до та після хірургічного втручання

Рекомендації до та після хірургічного втручання

До:

1.       Поїсти за 1 – 2 години до видалення.

2.       Явка до лікаря на 10-15 хвилин раніше назначеного часу.

3.       Для дитячого прийому – підібрати час після сну дитини.

Після:

4.       Протягом 6-8 годин не полоскати ротову порожнину з метою збереження кров’яного сгустку. Раніше 6-8 годин полоскання доцільні при гноєтечі  (по призначенню лікаря).

5.       З наступного дня  – ротові ванночки (не інтенсивне полоскання!!!) наступними розчинами на вибір:

1) ротокан, 2) гивалекс, 3) мараславин.

6.       Не вживати гарячої їжі та пиття 1,5-2 години.

7.       Для попередження кровотечі:

– не спати, не жувати на хворій стороні;

– не прикладати зігріваючі компреси.

– наступні  2 дні не відвідувати баню, не приймати  гарячі ванни, не перегріватися на сонці, обмежити фізичні навантаження.

– надати спокій рані – не чіпати ватою, пальцем тощо.

8.  Під час турбування звернутися до лікаря, який проводив хірургічну маніпуляцію чи до будь-якого іншого лікаря цієї клініки.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Домашні профілактичні засоби по догляду за зубами

Турбота про красу та здоров’я зубів – це не тільки відмова від надмірного вживання солодощів або регулярні походи у стоматологічну клініку. Це також самостійні профілактичні заходи по догляду за ротовою порожниною, які кожна людина повинна виконувати у домашніх умовах. Профілактика догляду за зубами у домашніх умовах дозволяє істотно знизити ризик розвитку різних стоматологічних захворювань та патологій.

Може здатися дивним, але досить багато людей абсолютно незнайомі з основними правилами домашнього догляду за ротовою порожниною. Чим відрізняються різні види зубних щіток, як підтримувати здоров’я ясен та правильно доглядати за ними, якими повинні бути рухи під час чищення зубів – мало хто замислюється над цими важливими питаннями. У кінцевому підсумку навіть при регулярному виконанні процедур домашньої гігієни порожнини рота їх ефективність залишається низькою, а у деяких випадках й зовсім може завдати шкоди зубам та яснам.

Стоматологічна клініка «ViLiDa» розповість вам, чим правильно чистити зуби та які профілактичні засоби використовувати для домашнього догляду за порожниною рота.

Вибираємо відповідні засоби гігієни

Як підібрати підходящу зубну пасту, щітку та інші засоби гігієни найкраще дізнатися у вашого лікуючого стоматолога. Він вже знайомий зі станом вашої ротової порожнини й точно знає які засоби підійдуть найкраще. Якщо у вас немає можливості проконсультуватися зі стоматологом, можна самостійно підібрати хороші засоби гігієни, головне – знати для чого вони потрібні та чим відрізняються.

Зубна щітка

Перш за все при виборі зубної щітки потрібно звертати увагу на її жорсткість. Ступінь жорсткості буває наступною:

 • Жорстка – така щітка підходить тільки для тих, у кого висока схильність до утворення м’якого та твердого зубного нальоту;
 • Середня – ідеальний варіант для людей зі здоровою ротовою порожниною;
 • М’яка – така щітка підходить для чутливих та слабких ясен, які кровоточать при контакті з більш жорсткими щетинками, а також для ослабленої емалі з пористою поверхнею та плямами.

Також важливо підібрати оптимальний тип щетинок:

 • Тупі щетинки добре очищають поверхню зубів та масажують ясна;
 • Загострені щетинки добре справляються з видаленням нальоту у важкодоступних місцях та міжзубних проміжках.

Стоматологи рекомендують уважно підходити до вибору жорсткості зубної щітки. Вам підійде зубна щітка з різним типом щетинок й компактною головкою, яка дозволить почистити зуби у самих важкодоступних місцях. Хорошим доповненням стане спеціальна шорстка прогумована або пластикова накладка на зворотному боці головки щітки, яка дозволить очистити щоки та язик.

Зубна паста

На ринку можна знайти найрізноманітніші види зубних паст, які відрізняються складом та основною активною речовиною. Ви можете вибрати пасту:

 • На основі трав – якісні зубні пасти на основі рослинних компонентів мають антисептичні властивості та заспокоюють чутливі ясна. Такі пасти можна використовувати кожен день;
 • Відбілюючу – відбілювання такими пастами відбувається за рахунок впливу на емаль найдрібніших абразивних частинок у складі. Це може бути дрібний порошок похідних кальцію, кремнію. Відбілюючі пасти допомагають видалити легкий наліт від сигарет, кави, підфарбованої газованої води. Таку пасту слід використовувати тільки за показанням й не більше одного разу на тиждень. Інакше може виникнути чутливість зубів;
 • З фтором – пасти з фтором дуже корисні для профілактики карієсу, проте зловживання ними може призвести до утворення плям на зубній емалі. Така паста підійде у тому випадку, якщо ви вживаєте питну воду з допустимим вмістом фтору;
 • З кальцієм – пасти з кальцієм підходять людям із витонченою емаллю, а також для профілактики розвитку чутливості зубів. Однак важливо приділити увагу тому, щоб у складі такої зубної пасти був саме гліцерофосфат кальцію.

Зубна нитка

Зубна нитка буває самих різних видів. Вибирайте ту, що максимально відповідає вашим вимогам.

Як матеріал для зубної нитки зазвичай використовуються:

 • Ацетат та нейлон – така нитка володіє ідеальним поєднанням делікатності, гігієнічності, міцності та еластичності;
 • Капрон – нитка дуже міцна, але може бути грубою для чутливих ясен;
 • Шовк – такі нитки дуже делікатні, але при цьому не можуть похвалитися високою міцністю.

За типом форми нитки бувають:

 1. Круглі – для досить широких міжзубних просторів;
 2. Плоскі – для зубів, щільно прилеглих один до одного.

Також варто звернути увагу на просочення:

 • Антисептик – вбиває мікроби, але не підходить для регулярної експлуатації;
 • Ментол – допомагає додатково освіжити дихання;
 • Віск – прекрасно підійде людям з чутливими зубами та для новачків завдяки високому ступеню ковзання.

Іригатор

Іригатор – це спеціальний пристрій, який дозволяє більш якісно очистити міжзубні простори за допомогою води. Під невеликим тиском вода направленим струменем б’є у потрібні місця, вимиваючи при цьому залишки їжі, наліт та масажує ясна. Для повноцінного домашнього догляду та профілактики захворювань зубів іригатор просто незамінний. Він допомагає запобігти утворенню карієсу, усунути неприємний запах з рота, поліпшити стан ясен, а також краще очищати протези та ортодонтичні системи.

Ви можете вибрати один з трьох видів іригаторів:

 1. Портативний – працює від акумулятора або батарейок, володіє компактними розмірами та ідеальний для подорожей;
 2. Стаціонарний – працює від розетки, може встановлюватися на стіну або туалетний столик у ванній, тому це кращий варіант для домашньої експлуатації;
 3. З насадкою – безпосередньо підключається до крана за допомогою спеціальної насадки. У таких моделей немає різних режимів, проте вода при цьому не закінчується.

Важливим критерієм вибору стане натиск води – сильний натиск добре вимиває, але може травмувати чутливі або хворі ясна. Оптимальними є моделі, що дозволяють регулювати натиск за власними відчуттями.

ЧИТАТИ ДАЛІ