Металева брекет-система – одна з найнадійніших, дієвих і перевірених часом конструкцій, призначена для виправлення зубних аномалій і прикусу. Металеві брекети прості у встановленні, відрізняються найбільш доступною ціною, а їх популярність зумовлена ефективністю, яка здатна перевершити інші аналогічні системи.
За встановлення брекетів відповідає ортодонт, головне завдання якого полягає в тому, щоб подарувати пацієнтові гарну посмішку, зробити прикус фізіологічно правильним, а зуби якомога рівнішими.
Система металевих скоб може встановлюватися як для дітей, так і для дорослих. Починаючи з 7-ми років дітям вже можна ставити брекети, однак дитячий ортодонт радить дочекатися 12-ти або 14-ти років – цей період вважається найбільш оптимальним для виправлення існуючих проблем з викривленням зубного ряду.
Особливості конструкції металевих брекетів
- Стандартна система брекетів складається з наступних елементів:
- Тримач (брекет) – пластина, що клеїться на кожен зуб спеціалізованим ортодонтичним клеєм;
- Крила – виступаючий елемент конструкції, що представляє собою скобу, всередині якої передбачені пази, куди вставляється дуга;
- Дуга – тоненька дріт з особливого металевого сплаву з ефектом «пам’яті форми». Після того як дуга зафіксована крилами, вона починає поступово витягати кожен зуб в правильному напрямку, прагнучи взяти свою початкову форму. За рахунок цього відбувається вирівнювання зубів;
- Лігатури – кільця з металевого дроту або еластичної гуми, за допомогою яких дуга міцно фіксується з кожним брекетом. Також бувають безлігатурні брекет-системи.
Різновиди металевих брекет-систем
Виділяють дві основні групи брекетів з металу:
1. Вестибулярні – класичні скоби, які встановлюють на зовнішню видиму поверхню зубів;
2. Лінгвальні – більш естетичні і непомітні системи, що встановлюються на внутрішню поверхню зубів, за рахунок чого вони залишаються абсолютно непомітними.
Також можна виділити дві групи брекетів за типом кріплення:
1. Лігатурні – система фіксується за рахунок особливих еластичних гумок (лігатури). Замість гумок можуть також використовуватися срібні, сталеві або алюмінієві міні-дроти;
2. безлігатурні – фіксація таких саморегулюючих систем здійснюється за рахунок кріплення за допомогою кліпс або мікрозамків.
Лігатурні брекети з металу відрізняються найбільш доступною ціною. Також вони досить зручні в носінні. Однак еластичні лігатури з часом розтягуються і раз в 1-1,5 місяця їх потрібно міняти.
На безлігатурні брекети ціна вище, але при цьому замочки міняти не потрібно. Завдяки цьому часто відвідувати ортодонта не доведеться.
Як довго потрібно носити металеві брекети?
Тривалість носіння металевих брекетів залежить від складності зубних аномалій і порушення прикусу. Максимальний термін носіння – 2,5 року. Найчастіше пацієнти носять брекети не більше 2-х років, а в разі легкого викривлення буде досить близько 1-го року.
Дізнатися більш точний термін носіння брекетів можна на консультації у ортодонта, який врахує характер порушення, міжзубну відстань, стан ротової порожнини і вік пацієнта. Також важливий і вибір виду брекет-системи. Так, наприклад, саморегулюючі брекети носяться на 3-6 місяців менше, ніж лігатурні.
Дізнатися більше корисної інформації про встановлення і носіння металевих брекетів ви можете на прийомі в ортодонта в стоматологічній клініці «ViLiDa».