Пломбування зубів – це пряма реставрація пошкоджених зубних одиниць, яка виконується в порожнині рота за допомогою спеціальних пломбувальних матеріалів. Цей різновид стоматологічної реставрації передбачає відновлення цілісності, функціональності та естетичності коронки зуба. Головна мета стоматолога – запломбувати зуб таким чином, щоб домогтися максимальної відповідності відреставрованої коронки до її природної форми зі збереженням природного рельєфу.

Показання до пломбування

Пошкоджений зуб підлягає пломбуванню в наступних випадках:

У якості профілактики карієсу у дітей може бути показана така процедура, як герметизація фісур. Вона передбачає перекриття поглиблень на зубах спеціальним пломбувальним матеріалом. Це допомагає запобігти утворенню і розвитку карієсу на перекритих ділянках. Герметизацію рекомендується проводити якомога швидше, відразу після того, як прорізалися зуби у дитини. Завдяки цьому лікування карієсу буде потрібним набагато рідше.

Особливості пломбування зубів

На сьогодні естетичні та ефективні пломби є результатом впровадження інноваційних пломбувальних матеріалів. Залежно від ступеня і характеру руйнування коронки, а також ряду функціональних вимог, в стоматологічній практиці застосовують наступні матеріали для пломбування:

Реставрація зубів за допомогою пломбування проходить в кілька етапів. Перший – це лікування пошкодженого зуба, при якому проводиться ретельне очищення емалі від нальоту і каменю, видаляються уражені тканини, проводиться діагностика стану пульпи, виконується антимікробна обробка ротової порожнини для більш надійної фіксації пломбувального матеріалу. Тільки після цього стоматолог виготовляє матеріал, щоб встановити пломбу.

У разі необхідності видаляється нерв зуба, здійснюється лікування періодонтиту та подальше пломбування каналів. Всі маніпуляції виконуються з використанням місцевої анестезії. Якщо у пацієнта діагностовано глибокий карієс без пульпіту, використовуються спеціальні вкладки та ізолюючі прокладки – їх поміщають в очищену від уражених тканин порожнину зуба і тільки потім встановлюють пломбу.

Переваги прямої реставрації

Завдяки використанню високотехнологічного обладнання та сучасних пломбувальних матеріалів пряма реставрація зубів методом пломбування має безліч переваг:

Навіть велика пломба здатна зберегти життєздатність коронкової частини зуба, бо в ході пломбування зберігається природне зубоясенне кріплення, а також обмін речовин між слиною і зубними тканинами.

Догляд за пломбою: рекомендації

Щоб після пломбування зубів встановлена пломба служила довго, фахівці рекомендують строго дотримуватися правил гігієни ротової порожнини. Слід чистити зуби не менше двох разів на день з використанням щітки, ополіскувача, зубної нитки або іригатора, а також проходити професійну чистку зубів в клініці раз на півроку для запобігання утворенню зубного каменю. Якщо болить зуб після пломбування, слід швидко звернутися до стоматолога.

ІНШІ СТАТТІ

Металеві брекети -все, що ви про них не знали

Металева брекет-система – одна з найнадійніших, дієвих і перевірених часом конструкцій, призначена для виправлення зубних аномалій і прикусу. Металеві брекети прості у встановленні, відрізняються найбільш доступною ціною, а їх популярність зумовлена ​​ефективністю, яка здатна перевершити інші аналогічні системи.

 

 

За встановлення брекетів відповідає ортодонт, головне завдання якого полягає в тому, щоб подарувати пацієнтові гарну посмішку, зробити прикус фізіологічно правильним, а зуби якомога рівнішими.

 

 

Система металевих скоб може встановлюватися як для дітей, так і для дорослих. Починаючи з 7-ми років дітям вже можна ставити брекети, однак дитячий ортодонт радить дочекатися 12-ти або 14-ти років – цей період вважається найбільш оптимальним для виправлення існуючих проблем з викривленням зубного ряду.

 

 

Особливості конструкції металевих брекетів

  • Стандартна система брекетів складається з наступних елементів:
  • Тримач (брекет) – пластина, що клеїться на кожен зуб спеціалізованим ортодонтичним клеєм;
  • Крила – виступаючий елемент конструкції, що представляє собою скобу, всередині якої передбачені пази, куди вставляється дуга;
  • Дуга – тоненька дріт з особливого металевого сплаву з ефектом «пам’яті форми». Після того як дуга зафіксована крилами, вона починає поступово витягати кожен зуб в правильному напрямку, прагнучи взяти свою початкову форму. За рахунок цього відбувається вирівнювання зубів;
  • Лігатури – кільця з металевого дроту або еластичної гуми, за допомогою яких дуга міцно фіксується з кожним брекетом. Також бувають безлігатурні брекет-системи.
    Різновиди металевих брекет-систем

 

Виділяють дві основні групи брекетів з металу:

 

1. Вестибулярні – класичні скоби, які встановлюють на зовнішню видиму поверхню зубів;

2. Лінгвальні – більш естетичні і непомітні системи, що встановлюються на внутрішню поверхню зубів, за рахунок чого вони залишаються абсолютно непомітними.

 

 

Також можна виділити дві групи брекетів за типом кріплення:
1. Лігатурні – система фіксується за рахунок особливих еластичних гумок (лігатури). Замість гумок можуть також використовуватися срібні, сталеві або алюмінієві міні-дроти;
2. безлігатурні – фіксація таких саморегулюючих систем здійснюється за рахунок кріплення за допомогою кліпс або мікрозамків.

 

 

Лігатурні брекети з металу відрізняються найбільш доступною ціною. Також вони досить зручні в носінні. Однак еластичні лігатури з часом розтягуються і раз в 1-1,5 місяця їх потрібно міняти.

 

На безлігатурні брекети ціна вище, але при цьому замочки міняти не потрібно. Завдяки цьому часто відвідувати ортодонта не доведеться.

 

Як довго потрібно носити металеві брекети?

Тривалість носіння металевих брекетів залежить від складності зубних аномалій і порушення прикусу. Максимальний термін носіння – 2,5 року. Найчастіше пацієнти носять брекети не більше 2-х років, а в разі легкого викривлення буде досить близько 1-го року.

 

 

Дізнатися більш точний термін носіння брекетів можна на консультації у ортодонта, який врахує характер порушення, міжзубну відстань, стан ротової порожнини і вік пацієнта. Також важливий і вибір виду брекет-системи. Так, наприклад, саморегулюючі брекети носяться на 3-6 місяців менше, ніж лігатурні.

 

 

Дізнатися більше корисної інформації про встановлення і носіння металевих брекетів ви можете на прийомі в ортодонта в стоматологічній клініці «ViLiDa».

 

ЧИТАТИ ДАЛІ
Травма зуба: перша допомога

Зуби, як і інші наші органи можуть травмуватися, здебільшого це трапляється в наслідок дорожньо-транспортної пригоди, бійки чи удару, невдалого падіння, або ж це може бути спортивна травма тощо.

Які б не бути причини, потрібно максимально швидко нівелювати наслідки і намагатися зберегти зуби. Тож найперша порада, якомога швидше дістатися до найближчого стоматолога. Він огляне місце травми і надасть першу стоматологічну допомогу, а далі, за необхідності, відбудеться лікування.

Друга порада, якщо зуб вибитий, чи відкололася його частина – обов’язково візьміть з собою до лікаря. У випадку відколотої частини це допоможе зрозуміти стоматологу, чи можуть бути ще відколоті частини в м’яких тканинах. У випадку з вибитим зубом – його можна спробувати повернути на місце і досить висока ймовірність його приживлення. Єдине що потрібно його правильно транспортувати до лікаря: вибитий зуб необхідно вимити, покласти в будь яку ємність і додати до нього або власну слину, або молоко, в крайньому випадку підійде і вода. Важливо щоб зуб знаходився у вологому середовищі і не висох. Для успішного повернення зуба на місце дорога кожна хвилина, в ідеалі перші 30 хвилин найважливіші, але якщо зуб вдало буде доставлений до лікаря і місце трави дозволить можна реімплантувати зуб у лунку протягом 2 годин. В будь –якому разі, навіть якщо Ви розумієте, що не вкладаєтесь у дві години – все одно не втрачайте надію і докладіть максимум зусиль до збереження зуба і зустрічі зі стоматологом.

Докладніше розберемо травматичні випадки, що можуть статися із зубами і як їх лікуватимуть:

  1. Зуб сколений. Ви не відчуваєте болю, з яснами все в порядку. В таких випадках проводиться реставрація коронкової частини зуба. При незначних сколах можливі вініри, пломби чи реставрації, при значних сколах можливе встановлення коронки. Якщо скол відбувся на раніше встановленій пломбі, вінірі чи коронці, то потрібна буде повна їх заміна.
  2. Зламаний чи тріснутий зуб. Все залежить від ступеню ураження. При незначних ураженнях і цілості дентину, лікар порадить, як і у випадку сколу –реставрацію. Якщо ураження значні, то в якості лікування лікар запропонує коронку, або ж навіть можуть бути такі випадки, що зуб потрібно буте видалити.
  3. Вибитий чи вивихнутий зуб. У разі вибитого зуба можливе його повернення на місце, вивих зуба також можливо вилікувати –або поставити його на місце, або видалити. Все залежить від конкретної ситуації і ушкоджень. Якщо зуб не врятувати – потрібно його видалити, якщо розламаний –видалити всі рештки, зачекати загоєння і обов’язково вирішити проблему «вільного» місця. Залишати дірку не можна, бо вона впливатиме на сусідні зуби і з часом вони можуть пошкодитися чи навіть бути втраченими.
  4. Вивихнута чи вибита чи зламана щелепа. Найперше потрібно зафіксувати її негайно звернутися до швидкої допомоги, травмпункту чи найближчої стоматології.

Бажаємо Вам не потрапляти в ситуації, що травмують зуби, але якщо вже так сталося – звертайтеся, допоможемо!

ЧИТАТИ ДАЛІ
Підготовка до лікування зубів брекет-системами

Перед початком лікування зубів за допомогою брекет-систем, необхідно пройти ретельну підготовку – відвідати пародонтолога і стоматолога-терапевта. Фахівці допоможуть визначити чи здорові зуби і ясна, а також чи готові вони до установки брекетів.

 

Тільки після виявлення і успішного лікування існуючих проблем можна направлятися до ортодонта, який проводить діагностику і складає план лікування.
Ортодонтична діагностика здійснюється в кілька етапів:
• Виготовлення рентгенівських знімків верхнього і нижнього зубних рядів;
• Виготовлення фотознімків особи пацієнта і його зубів;
• Виготовлення відбитків та зліпків зубних рядів;
• Дослідження зліпків за допомогою артикуляра.

 

Всі випадки індивідуальні, тому в залежності від існуючої патології пацієнт повинен проконсультуватися з хірургом, терапевтом, імплантологом і ортопедом для мінімізації будь-яких негативних наслідків в майбутньому. Після ретельної підготовки і діагностики буде підібрана максимально підходящий варіант брекет-системи, за допомогою якої можна буде добитися ідеального результату вирівнювання зубів без ускладнень.

 

Санація ротової порожнини – навіщо вона проводиться перед ортодонтичним лікуванням?

 

Невід’ємний етап підготовки – це консультація терапевта і санація. При наявності таких проблем, як запалення ясен, пульпіт, карієс та інших захворювань ротової порожнини, встановлювати брекет-систему не можна. У процесі руху зубного ряду будь-яка патологія може розвинутися і вилікувати її буде набагато складніше через особливості конструкції брекетів. Часто, щоб дістатися до ураженої ділянки, доводиться вдаватися до зніманню дуги і відклеювання лігатур або брекетів.
Крім іншого брекет-система може зробити навіть щоденне чищення складнішою, тому перед установкою рекомендується лікування навіть невеликих каріозних утворень і професійна гігієна зубів. У більшості випадків, обов’язковою умовою ортодонтичного лікування є видалення всіх чотирьох зубів мудрості.

 

Як здійснюється діагностика у терапевта?

 

Трапляється, що карієс протікає приховано – при такому захворюванні пацієнт не відчуває болю, а сама поразка при стандартному огляді залишається непоміченим. Також стоматологом терапевтом оцінюється:

 

• поточний стан пломб;
• наявність прихованих каріозних утворень під пломбами;
• стан ясен і пародонту;
• стан зубної емалі;
• наявність запальних вогнищ хронічного характеру;
• наявність і стан депульпованих зубів;
• наявність уражень зубної тканини некаріозного характеру;
• схильність до появи карієсу і ін.

Кожен з цих факторів буде впливати на складання плану лікування і кінцевий результат.

 

Що оцінює стоматолог-терапевт в процесі санації?

 

В першу чергу здійснюється лікування карієсу та пломбування. Чимала увага приділяється каналах, які лікувалися раніше. Наявність дефектів в запломбованих депульпованих зубів, карієсу, а також порушення прилягання – це прямий шлях до розвитку інфекції в каналах.

 

Навіть якщо відсутні будь-які хворобливі відчуття і немає видимих уражень, в канал можуть потрапити бактерії, що призведе до руйнування зубної тканини. Тому огляд депульпованих зубів так само важливий, як і своєчасна заміна пломби на якісну коронку.

 

Перед установкою брекет-системи необхідно усунути запальні процеси ясенного краю, а також нависають краю пломб. Останні з’являються якщо не був знятий поддесневой камінь в ході раннього стоматологічного лікування. Поддесневой зубний камінь – це безпосередня причина освіти нещільного прилягання самої матриці в процесі установки пломби. Дану проблему неможливо усунути, чи не змінив при цьому саму пломбу. Через нависає краю пломби збільшується ймовірність появи запалення.

 

Тільки після того, як всі проблеми ротової порожнини усунені, можна приступати до установки брекет-системи та ортодонтичного лікування зубів.

 

ЧИТАТИ ДАЛІ