Прикус – це функціональний стан зубів щодо співвідношення нижньої і верхньої зубних дуг в той момент, коли щелепи щільно змикаються.

 

Правильним називають прикус, коли щелепи змикаються так, що верхній зубний ряд перекриває нижній на третину, в той час як зуби взаємодіють один з одним таким чином, при якому зуби-антагоністи чітко змикаються між собою. Серед інших ознакою правильного прикусу можна виділити:

  • Відсутність мовних порушень і жувальних функцій;
  • Відсутність проміжків між сусідніми зубами в одному ряду;
  • Умовна лінія розділяє обличчя навпіл, проходячи чітко між центральними різцями верхньої і нижньої щелепи.

Які існують види прикусу?

У ортодонтії визначають дев’ять різновидів прикусу, з яких тільки чотири вважаються варіантами норми, а інші п’ять – патології.

До нормальних різновидів прикусу відносять:

  1. Прямий – ріжучі краї зубів змикаються стик в стик;
  2. Прогенічний – верхній зубний ряд трохи висунутий вперед, щодо положення нижнього;
  3. Біпрогенічний – зуби незначно відхилені вперед;
  4. Ортогнатичний – еталонний правильний прикус, коли верхній зубний ряд прикриває нижній не більше ніж на 1/3.

Варто зазначити, що прямий прикус буде вважатися нормальним, якщо у людини відсутні проблеми і патології змикання зубних рядів, а також будь-які дискомфортні відчуття.

Якщо відвідувати стоматолога нерегулярно, виявити аномалії прикусу самостійно можна лише на пізніх стадіях. Неправильний прикус може бути врождений і набутий. Порушення прикусу найчастіше відбувається в процесі росту і розвитку зубощелепної системи, починаючи з дитячого віку. Однак і у дорослих подібні патології можуть розвинутися по ряду причин, таких як травма або видалення якогось із зубів.

На наявність патологій прикусу насамперед вказують такі ознаки, як випинання будь-якої з щелеп, а також відсутність стику між ріжучими краями.

Серед патологічних порушень прикусу виділяють наступні:

  1. Перехресний – щелепи перекривають одна одну нерівномірно з боків зубного ряду або спереду;
  2. Відкритий – між зубними рядами утворюється щілина;
  3. Глибокий – верхній ряд зубів перекриває нижній більше ніж на половину;
  4. Мезіальний – нижній зубний ряд істотно видається вперед, щодо положення верхнього;
  5. Дистальний – верхній ряд зубів надмірно висувається вперед, щодо положення нижнього.

На що впливають патології прикусу?

Аномальні порушення прикусу часто призводять до проблем з вимовою, вад зовнішності, травмування слизової оболонки порожнини рота і навіть до порушень роботи серцево-судинної системи через недостатній обсяг кисню в крові. Неправильний прикус нерідко супроводжується проблемами з жуванням їжі, через що в шлунок потрапляє їжа великого обсягу, що погано відображається на роботі шлунково-кишкового тракту.

Відсутність лікування неправильного прикусу може привести до:

  • утрудненого дихання- через те, що нижня щелепа зміщується, відбувається звуження дихальних шляхів. Це часто призводить до швидкої стомлюваності, нестачі в мозку кисню і хронічного хропіння;
  • стоматологічні проблеми, серед яких пошкодження щік і язика, пародонтит, утворення важко виліковних вогнищ карієсу, нерівномірне стирання зубної емалі та інше ;
  • порушенням роботи скронево-щелепного суглоба – неможливість повністю закривати або відкривати рот, клацання щелепи та інше;
  • погіршення естетики особи через аномалії розвитку щелеп.

Як лікують різні порушення прикусу?

Лікування прикусу може проводитися при будь-якій з форм порушень за допомогою сучасних ортодонтичних систем, таких як брекети або елайнери. Однак є ряд обмежень можливостей подібних конструкцій, які залежать від особливостей або виду зубної аномалії.

Наприклад, при сильній скупченості зубів не рекомендується установка лінгвальних (або внутрішніх) брекетів. Сучасні елайнери хоч і показують високу ефективність, не завжди здатні впоратися з сильними патологіями так само швидко, як брекети.

Коли у пацієнта спостерігається скелетна форма прикусу, не завжди її можна вилікувати за допомогою ортодонтичних систем. Бувають випадки, коли для корекції положення і розміру щелепи необхідна допомога відразу двох фахівців – хірурга і ортодонта.

Будь-яке порушення прикусу можна ефективно вилікувати, досягнувши стабільного, прогнозованого результату. Відмовляючись від своєчасної ортодонтичної допомоги, пацієнт ризикує ускладнити існуючу проблему, що призведе до підвищення вартості лікування надалі. Стоматологічна клініка «ViLiDa» пропонує безліч рішень для лікування різних видів порушення прикусу, завдяки співпраці з надійними і досвідченими

ІНШІ СТАТТІ

Різниця в лікуванні зубів з використанням мікроскопу і без

Розвиток сучасної стоматології йде семимильними кроками. Все більш досконалі і ефективні методи лікування зубів і порожнини рота впроваджуються в українські стоматологічні клініки вже зараз. Сьогодні особливо виділяється лікування за допомогою оптичного устаткування, що не тільки підвищує якість надання стоматологічних послуг, але і робить їх максимально комфортними для пацієнтів.

 

 

Стоматологічна клініка «ViLiDa» вже давно пропонує своїм пацієнтам випробувати лікування зубів з використанням мікроскопу. В арсеналі клініки є сучасний стоматологічний мікроскоп Scaner найвищого класу. Використання такого обладнання для лікування зубів дає можливість вирішувати більш широкий ряд стоматологічних проблем, а також вчасно запобігти розвитку небажаних ускладнень для пацієнта.

 

 

Чим лікування зубів з мікроскопом відрізняється від звичайного?

 

 

Перш за все стоматологічний мікроскоп дозволяє лікарю набагато більш детально розглянути все те, що йому належить лікувати. Устаткування має технологію тридцятикратного збільшення і забезпечує найкраще висвітлення робочого простору в ротовій порожнині. Зазвичай лікарі покладаються на рентгенівські знімки, тактильні відчуття і вельми обмежений огляд існуючих проблем.

 

 

У випадку з використанням мікроскопу стоматолог діє не в сліпу, а напевно – точний контроль кожного руху і набагато більш широкий огляд навіть незначних ушкоджень або проблем із зубами дозволяє домогтися дійсно вражаючих результатів лікування. Завдяки спеціальним інструментам мікроскопіст має можливість не торкатися здорових тканин і працювати тільки з пошкодженими. Настільки акуратний і ощадний підхід до лікування дозволяє істотно продовжити життя зуба.

 

 

Ефективність і якість лікування зубів під мікроскопом підтверджено на міжнародному рівні. У багатьох прогресивних країнах Європи, а також в США і Японії таке лікування давно є повсякденною стандартної нормою на відміну від звичайного лікування без спеціалізованої оптики. Особливо затребувана це обладнання серед стоматологів-ендодонтистів, що займаються лікуванням зубних каналів.

 

 

Що може лікування з мікроскопом, чого не може звичайне?

  • Діагностування і профілактика каріозних утворень на ранніх стадіях. Найчастіше незначні осередки карієсу можуть бути непомітними при стоматологічному огляді або у лікаря немає можливості правильно діагностувати пошкоджені області зубної емалі і прийняти своєчасне рішення щодо усунення дефектів;
  • Максимально щадне видалення зубного каменю і нальоту в мікротріщинах емалі без будь-яких ушкоджень, здатних надалі спричинити за собою зараження;
  • Лікування кореневих каналів з використанням мікроскопа раніше було неможливим через відсутність повної видимості робочої області;
  • Максимально точне усунення дрібних часток з кореневої системи;
  • Лікування та усунення пошкоджень в важкодоступних місцях, що характеризуються повною невидимістю при відсутності спеціалізованої оптики;
  • Високоефективне лікування переломів, утворених в кореневій системі;
  • Полірування пломби в найбільш важкодоступних місцях для додання їй максимально анатомічної форми відповідної зубу, що необхідно для його захисту від зовнішніх впливів.

 

Можна зробити висновок, що лікування зубів і ротової порожнини з застосуванням стоматологічного мікроскопа набагато ефективніше, точніше, безпечне і дбайливе. Це підтверджують численні пацієнти клініки «ViLiDa», що вже встигли гідно оцінити переваги цього методу лікування.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Все про лазерне відбілюванні зубів

Порушення прикусу – дуже поширена проблема. Практично 70% людей мають потребу в ортодонтичному виправленні прикусу. Це допомагає не тільки усунути візуальні недосконалості зубного ряду, але також запобігти такій  патології , як порушення постави, хронічні головні болі і навіть передчасне старіння обличчя.

Ортодонтичне лікування зараз можна здійснити двома популярними способами – встановити брекети або сучасні елайнери. Що ж вибрати? Зараз ми розглянемо основні особливості кожного з цих методів виправлення прикусу, щоб зрозуміти, який з них, і в яких випадках, буде краще.

Брекет-система – це складна конструкція, яка складається з встановлюваних на зуби замків і ортодонтичного дроту, що зв’язує їх в єдине ціле. Також конструкція може бути доповнена лигатурами, що не вимагають частої корекції. За рахунок особливостей впливу ортодонтичної  дуги створюється тягова сила, здатна змінити конфігурацію нерівно стоячих зубів. Через складну конструкцію брекети можуть викликати дискомфорт в процесі носіння і пошкоджувати слизову оболонку ротової порожнини.

Елайнери – це інноваційні капи з прозорого пластика, що відрізняються більш комфортним носінням. Їх можна зняти під час прийому їжі і чищення зубів, а також під час важливих заходів. У теорії вони зовсім не впливають на звичний життєвий ритм людини. Але існує один з головних недоліків елайнерів.

Для належного терапевтичного ефекту від  елайнерів носити їх потрібно не менше 20-22 годин на добу. За фактом, знімати їх дозволяється на нетривалий період, якого буде достатньо для чистки та  прийому їжі. Подібний особистий контроль за ортодонтичним лікуванням може бути небезпечним. Забудькуватість, втрата змінних кап, вишукування зайвих приводів не носити елайнери – все це врешті-решт негативно позначається на ефективності лікування.

Естетика

Основним критерієм ортодонтичного лікування виступає естетична сторона. Прозорі тонкі елайнери з пластика майже непомітні на зубах під час носіння. При відсутності близького особистого контакту ваш співрозмовник може зовсім не помітити наявність такої капи в ротовій порожнині.

Прийнято вважати, що брекет-система більш помітна , однак це помилка. Існують конструкції, які максимально непомітні – до них відносяться естетичні керамічні або сапфірові брекети. Замочки спеціально підбираються в тон емалі зубів, а дуга може бути прозорою або покритою особливим напиленням, що зливається з кольором замків. Є також повністю невидимі брекет-системи – лінгвальні, які встановлюються на внутрішню поверхню зубів. Вони абсолютно непомітні навіть при близькому візуальному контакті.

Ефективність

Ефективність елайнерів  майже наближена до брекетів, але є і клінічні порушення, де установка останніх буде більш доцільною. Брекети легко і швидко зможуть впоратися з корпусним переміщенням зубного ряду і складними викривленнями. Елайнери теж впораються з подібним завданням, але для цього потрібно буде більше часу.

Елайнери більш ефективні ніж брекети при вирівнюванні сегмента зубів або в разі лікування перехресного прикусу. Можна підвести підсумок, що прозорі капи ефективні при нескладних патологіях прикусу, в той час як брекет-системи здатні впоратися з більш складними випадками викривлення.

Період звикання

Після установки брекетів є період звикання, який приносить  людині безліч головного болю. Звикання може тривати 2-4 місяці і супроводжуватися порушеннями мови, хворобливістю, травмами слизових і мови.

Елайнери в питанні адаптації викликають дискомфорт набагато рідше. Дуже рідко виникає роздратування і кровоточивість ясен. Однак невелика корекція здатна вирішити і ці незручності.

Правила харчування

Зняти брекет-систему неможливо, тому ортодонти прописують особливу дієту: не можна їсти горіхи, насіння, а будь-яку тверду їжу різати на маленькі шматочки. Також з раціону доведеться виключити будь-які забарвлюють емаль напої і продукти.

У свою чергу елайнери – це знімна конструкція, тому ніяких обмежень в харчуванні немає. Основною вимогою буде ретельна гігієна кап, зубів і порожнини рота кожен раз після прийому їжі перед безпосередньою установкою.

Гігієна порожнини рота

В процесі носіння елайнеров гігієна порожнини рота за зубами не відрізняється від звичної. А ось при носінні брекет-системи виникають труднощі з очищенням зубів через додаткових місць, де може скупчуватися наліт.

Тому кожен пацієнт перед установкою брекетів проходить навчання тому, як правильно дотримуватися гігієни: спосіб очищення зубів і самої конструкції, правила використання додаткових гігієнічних інструментів, таких як йоржики, флоси тощо.

Ціна

Вартість ортодонтичного лікування для багатьох виступає одним з ключових критеріїв вибору. Ціна елайнеров наближена до ціни естетичних брекет-систем. Однак металеві брекети будуть коштувати дешевше елайнеров, при тому, що їх ефективність однакова, а в деяких випадках і більше помітна. Тому тут кожен повинен визначити, що для нього в пріоритеті – дешево і сердито, або дорого, але красиво і естетично.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Вирівнювання зубів

Всі ми мріємо про гарну та здорову посмішку, але не завжди таку маємо. Що ж робити, коли до ідеалу далеко?
Кривизна зубних рядів і правильний прикус – це не тільки естетична проблема. Багатьох людей загалом влаштовують невеличкі недосконалості їх посмішки, але часто буває, що такі, на перший погляд, незначні особливості впливають на стан всього зубного ряду. Зубна система функціонує з перебоями і, в наслідок цього, ми маємо вже функціональні проблеми, такі як стираємість зубів, неправильне та нерівномірне розподілення жувального навантаження, захворювання зубів, запальні процеси в яснах, проблеми в скронево-нижньощелепних суглобах. І, врешті решт, стається так, що виправити не тільки складно, але й достатньо об’ємно і по часу і по фінансам. Нажаль, не завжди вдається виправити і усунути всі проблеми без виправлення етиологічного фактору – нерівності зубних рядів і неправильного прикусу.

 

Причин появи порушень в прикусі достатньо багато: алергії,захворювання ЛОР органів, травми, генетичні фактори, шкідливі звички та інше.
Що робити, щоб все ж таки мати здорову посмішку з правильним прикусом?

 

В період молочного прикусу потрібно своєчасно виправляти шкідливі звички, такі як довготривале годування з пляшечки, довтотривале грудне годування, своєчасно переходити на тверду їжу, усувати звичку смоктання пальців, своєчасно лікувати ЛОР захворювання, регулярно відвідувати стоматолога.
Найбільш оптимальний час для виправлення прикусу -вік, коли починається зміна молочних зуів на постійні, в середньому в 6 років. В цьому віці організм ще росте і будь-які корекції будуть проходити швидше та ефективніше, ніж у більш старшому віці. Деякі проблеми можливо виправити лише в дитинстві, тому важливо не пропустити правильний момент початку ортодонтичного лікування.

 

В дорослому віці також застосовується лікування по виправленню зубних рядів. Але з віком воно більш тривале, ніж в дитинстві. Але нехай Вас це не лякає, сучасні технології роблять лікування комфортним і максимально ефективним.
В будь-якому випадку, результат ортодонтичного лікування направлений на зміну життя пацієнта і усунення проблем, пов’язаних з неправильним прикусом чи нерівними зубними рядами. Методів такого лікування може бути декілька. Умовно їх можна розділити на два: лікування за допомогою незнімних конструкцій -це різноманітні брекет системи та лікуванння за допомогою знімних конструкцій – це капи, трейнери, пластини.
Який саме метод застосовується в Вашому випадку, вирішує Ваш ортодонт разом з Вами і, обов’язково, при цьому враховувати Вашу клінічну картину, індивідуальні особливості, спосіб життя та бажаний результат.

 

Обов’язково перед початком лікування небхідно пройти повну діагностику щелепної системи. Це можуть бути знімки, огляд, фотофіксація, спеціальні ортодонтичні діагностичні заходи.

 

Також обов’язковим перед початком ортодонтичного лікування необхідно вилікувати всі проблеми зубів та ясен: усунути запальні процеси, карієс, пройти професійну гігієну, тобто небхідна повна санація ротової порожнини.
Під час ортодонтичного лікування важливо виконати всі рекомендації ортодонта, відвідувати його для корекції і контролю порядку лікування, приділяти особливу увагу гігієні порожнини рота.

 

Після вирівнювання зубів небхідні профілактичні процедури, які відновлять міцність емалі зубів, допоможуть закріпити результат.
Наша стоматологія має всі доступні на ринку системи ортодонтичного лікування і професіоналів-ортодонтів, що оберуть оптимальний для Вас спосіб лікуваняння. Ви залишитесь задоволеними! Наше завдання -зберегти, відновити чи створити Вам здорову та неперевершену посмішку.

 

Чекаємо на Вас в наших клініках!

ЧИТАТИ ДАЛІ