Ендодонтичне лікування зубів: показанння, протипоказання, види, ефективність, новітні методи (мікроскоп)

 

Ендодонтичне лікування зубів (лікування кореневих каналів) – це кропітлива та досить складна процедура. Але завдяки сучасному стоматологічному обладнанню та новітнім методам роботи маніпуляція стає максимально комфортною як для пацієнта, так і для лікаря-стоматолога.

 

Спочатку з’ясуємо: у яких випадках необхідно проводити ендодонтичне лікування?

 

Лікування системи кореневих каналів зуба проводиться при:

 

Ускладненнях карієсу, таких як пульпіт і періодонтит.

 

Якщо вчасно не пролікувати наявний в порожнині рота карієс, запальний процес поширюється на пульпу зуба, що містить нервові закінчення. При цьому пацієнти мають скарги на гострий пульсуючий біль, що може посилюватись уночі і не відразу минає після припинення дії подразників, таких як їжа чи напої. У такому випадку нерв видаляється і система кореневих каналів пломбується.

 

Лікування кореневих каналів необхідно також проводити, коли запальний процес поширюється на періодонт (зв’язковий апарат зуба) і виникає захворювання, що називається періодонтит. Найхарактернішими скаргами періодонтиту є біль при накушуванні та відчуття, що зуб збільшений в розмірах (зуб наче «виріс»).

 

Показаннями до ендодонтичного лікування є також виникнення гранульоми чи кісти. Найчастіше причиною їх виникнення є інфекція в системі кореневих каналів, яка поширюється за межі кореня в навколишні тканини. З’являються скарги на почервоніння і набряк ясен, біль при накушуванні.
Лікування кореневих каналів проводиться і при підготовці зуба до протезуванння. Перед покриттям зуба коронкою проводиться депульпація (видалення нервів).
Протипоказаннями до ендо лікування є:
Неможливість відновлення зуба.
Відсутність доступу до кореневих каналів.
Вертикальний перелом зуба.

 

Для того, щоб не боятись процесу лікування каналів, розглянемо послідовність виконання маніпуляцій при цій процедурі у нашій клініці:

 

1.Рентгенографія зуба перед початком лікування (для визначення кількості каналів у зубі, планування ендодонтичного втручання).
2.Знеболення.
3.Ізоляція місця проведення лікування від слини.
4.Забезпечення доступу до системи кореневих каналів.
5.Механічна обробка системи кореневих каналів (з використанням спеціальних «файлів»). Рентгенографія зуба з інструментом у кореневому каналі для правильного визначення його довжини.
6.Медикаментозна обробка з метою зменшення кількості бактерій, очистити інфіковані тканини.
7.Пломбування системи кореневих каналів термопластичною гутаперчею за допомогою сучасної системи обтурації Obtura.
8.Пломбування зуба фотополімерним матеріалом.
9.Контрольна рентгенографія.
10.Пломбування зуба фотополімерним матеріалом.

 

Для досягнення максимально успішних результатів лікування стоматолог використовує під час процедури мікроскоп, що дозволяє якісно пролікувати навіть найскладніші випадки. Оптичне збільшення допомагає краще оглянути анатомію зуба, контролювати свої дії в кореневих каналах на всіх етапах виконання процедури. Завдяки цьому зменшується відсоток можливих ускладнень після проведеного лікування. Сучасна стоматологія передбачає обов’язкове використання мікроскопа під час ендодонтичного лікування зубів для отримання ефективного результату.

 

Пам’ятайте, що краще вчасно пролікувати зуб, ніж у майбутньому його втратити!

ІНШІ СТАТТІ

Захист зубів під час карантину

Стрімке поширення пандемії змусило стоматологічні клініки перейти на екстрений режим роботи, при якому допомога надається тільки пацієнтам, що потребують нагального втручання фахівця. А це означає, що в період карантину планові відвідування стоматолога доведеться перенести на більш сприятливий час.

 

На даний момент до нагальних випадків відносяться:

  • періостит (флюс);
  • набряк в ротовій порожнині і на обличчі (наприклад, гострий гінгівіт);
  • гострий зубний біль;
  • пульпіт;
  • пошкодження зубів, слизової порожнини рота внаслідок травми;
  • кровотеча або запалення на місці видаленого зуба.

 

До випадків, що не вимагає термінового втручання відносяться:

  • Чищення, відбілювання, а також інші профілактичні та естетичні стоматологічні процедури по догляду за зубами;
  • Планові або первинні огляди у стоматолога;
  • Ортодонтичні стоматологічні процедури (за винятком тих, що спрямовані на термінове лікування гострих проблем: травм, запалення, гострого болю);
  • Протезування і імплантація зубів;
  • Планове видалення зубів;
  • Лікування карієсу.

 

Що робити, якщо захворів зуб на карантині?

 

Зубний біль – малоприємне відчуття. Але як лікуватися в умовах карантину? Для початку зв’яжіться зі своїм лікуючим стоматологом або зверніться за консультацією до клініки. Лікар допоможе визначити, чи є ваш випадок невідкладним, або лікування можна ненадовго відкласти. У разі ситуацій, які потребують термінового втручання, стоматолог може прописати вам підходять знеболюючі або медикаментозні засоби для вирішення проблеми з зубами і ротовою порожниною.

 

4 способи підтримувати здоров’я зубів в період карантину

 

Вимушена самоізоляція може стати нелегким випробуванням і спричинити за собою сильний стрес. Незважаючи на обставини, що склалися гігієна і догляд за порожниною рота допомагають підтримувати звичний моральний настрій і уникнути серйозних ускладнень, які потребують невідкладного втручання стоматолога. Дотримуючись 4-х простих правил, ви зможете захистити свої зуби і ротову порожнину в період карантину.

 

 

1. Не нехтуйте регулярним доглядом

 

Карантин – це не час лінуватися. Не забувайте щодня чистити зуби вранці і ввечері. Ставтеся до чищення відповідально – ретельно обробляйте поверхню зубів і мови. Завершуйте чистку спеціальним ополіскувачем для порожнини рота.

 

2. Слідкуйте за температурою їжі
Для зубної емалі вкрай шкідлива занадто холодна або гаряча їжа, а особливо – різкі перепади температури. Емаль – це своєрідний захисний шар, який захищає зуб від зовнішніх подразників. Коли зуби і емаль знаходяться в хорошому стані, ви не відчуваєте біль при впливі гарячого або холодного. Однак якщо ви схильні до чутливості емалі, краще не вживати крижані напої і не є гаряче відразу після холодного.

 

3. Відмовтеся від самостійного відбілювання зубів

 

Через те, що естетичні стоматологічні процедури зараз недоступні, багато хто вдається до підручним і народних засобів відбілювання. Стоматологи не рекомендують ставити подібні експерименти над емаллю, так як багато продуктів (перекис водню, сода, лимон, активоване вугілля та ін.) Можуть пошкодити емаль і ясна. Якщо ви завдасте сумнівну суміш на зуби, висока ймовірність розвинути гіперчутливість зубів, пошкодити ясна і навіть занести інфекцію. Дочекайтеся скасування карантину і довірте відбілювання фахівцям.

 

4. Міняйте аксесуари для гігієни ротової порожнини
Не забувайте про важливість заміни зубної щітки кожні три місяці (це стосується і електричних щіток – запасіться насадками). Якщо ви перенесли вірусну інфекцію – відразу міняйте стару щітку на нову, щоб не занести інфекцію.

 

ЧИТАТИ ДАЛІ
Засоби гігієни за ротовою порожниною

Які засоби гігієни існують на ринку та які з них найбільш ефективні.

1.Зубні щітки

 

За допомогою зубної щітки чистяться зуби, прибирається наліт, залишки їжі.

 

Щітки бувають:

  • звичайні класичні, які працюють за допомогою рухів руки
  • пульсуючі
  • звукові
  • електричні

 

На будь який смак та гаманець. Комусь подобається коли щітка сама чистить і потрібно лише її підтримувати, а хтось полюбляє класику. Важливо пам’ятати основні вимоги до щіток: щітинка має бути м’якою, щоб не травмувати ясна та не стирати емаль зубів, надавайте перевагу синтетичній щітині-вона не так швидко як натуральна накопичує на собі бактерії.

 

У будь-якому випадку, зубну щітку потрібно змінювати раз на три місяці. Якщо є проблеми з яснами, варто звернутися до стоматолога гігієніста, щоб він оцінив як ви читите зуби та, можливо, відкорегував вашу техніку чи допоміг підібрати іншу щітку. Якщо виносите брекети, для вас передбачені спеціальні щітки для покращеної гігієни.

 

2. Зубні пасти

 

Тут вибір настільки різноманітний, що очі розбігаються і можна провести декілька годин коло полички з пастами в магазині. Що важливо знати? Пасти бувають звичайні та з лікувальними властивостями. Звичайні пасти містять компоненти, що укріплюють емаль та допомогають щітці почистити поверхню зуба. Лікувальні пасти, у більшості випадків, містять в собі більш потужний склад елементів щоб вплинути на те чи інше захворювання. Наприклад, при підвищеній чутливості зубів рекомендують спеціальну пасту в складі якої є елементи що “закривають” тріщинки в емалі зубів і чутливість зменшується.
Всі стоматологи переконані, що більш важлива техніка чистки зубів, а не паста. Паста носить скоріше допоміжний характер щоб процедура чистки зубів була приємнішою.

 

3. Зубні ополіскувачі, бальзами,елексири

Це додатковий догляд, що подомагає позбутися від зубного нальоту, бактерій та неприємного запаху. Вливає не лише на зуби і ясна, як щітка з пастою, а й очищує язик та ті місця до яких складно дістатися щіткою. Ці продукти бувають різні на складом та видами. Підбирайте той, що найбільше відповідає стану вашої ротової прожнини.

 

4. Міжзубні йоржики та зубні нитки

 

Міжзубні йоржики допомагають чистити проміжки між зубами, особливо коли вони достить великі. Щітка не завжи може в цих проміжках гарно почистити зуби. Зубна нитка також чистить міжзубні проміжки, куди йоржик не здатен попасти. І ниткою і йоржиком чистити досить легко.

 

5.Іригатор.

 

Це апарат для чистки зубів. Сама чистка відбувається за рахунок напору води. Вважається, що іригатор найбільш ефективно видаляє наліт та залишки їжі навіть в важкодоступних місцях. Напір води також додатково масує ясна і таким чином покращується кровообіг. Це позитивно впливає на зміцнення ясен. Особливо іригатор рекомендований людям з коронками, імплантами, незнімними протезами, мостами. Паліям та тим, в кого досить сильний неприємний запах з рота, а такж вагітним та годуючим мамам.

 

Для того, щоб зрозуміти та підібрати для себе найбільш ефективний та оптимальний набір засобів гігієни рекомендуємо відвідати уроки гігієни у наших лікарів. Також на уроці лікар навчить правильним технікам чистки та правильному використанню цих засобів.
А ще для вашої зручності ці та інші засоби ви можете придбати в наших клініках.

 

ЧИТАТИ ДАЛІ
Все про лазерне відбілюванні зубів

Порушення прикусу – дуже поширена проблема. Практично 70% людей мають потребу в ортодонтичному виправленні прикусу. Це допомагає не тільки усунути візуальні недосконалості зубного ряду, але також запобігти такій  патології , як порушення постави, хронічні головні болі і навіть передчасне старіння обличчя.

Ортодонтичне лікування зараз можна здійснити двома популярними способами – встановити брекети або сучасні елайнери. Що ж вибрати? Зараз ми розглянемо основні особливості кожного з цих методів виправлення прикусу, щоб зрозуміти, який з них, і в яких випадках, буде краще.

Брекет-система – це складна конструкція, яка складається з встановлюваних на зуби замків і ортодонтичного дроту, що зв’язує їх в єдине ціле. Також конструкція може бути доповнена лигатурами, що не вимагають частої корекції. За рахунок особливостей впливу ортодонтичної  дуги створюється тягова сила, здатна змінити конфігурацію нерівно стоячих зубів. Через складну конструкцію брекети можуть викликати дискомфорт в процесі носіння і пошкоджувати слизову оболонку ротової порожнини.

Елайнери – це інноваційні капи з прозорого пластика, що відрізняються більш комфортним носінням. Їх можна зняти під час прийому їжі і чищення зубів, а також під час важливих заходів. У теорії вони зовсім не впливають на звичний життєвий ритм людини. Але існує один з головних недоліків елайнерів.

Для належного терапевтичного ефекту від  елайнерів носити їх потрібно не менше 20-22 годин на добу. За фактом, знімати їх дозволяється на нетривалий період, якого буде достатньо для чистки та  прийому їжі. Подібний особистий контроль за ортодонтичним лікуванням може бути небезпечним. Забудькуватість, втрата змінних кап, вишукування зайвих приводів не носити елайнери – все це врешті-решт негативно позначається на ефективності лікування.

Естетика

Основним критерієм ортодонтичного лікування виступає естетична сторона. Прозорі тонкі елайнери з пластика майже непомітні на зубах під час носіння. При відсутності близького особистого контакту ваш співрозмовник може зовсім не помітити наявність такої капи в ротовій порожнині.

Прийнято вважати, що брекет-система більш помітна , однак це помилка. Існують конструкції, які максимально непомітні – до них відносяться естетичні керамічні або сапфірові брекети. Замочки спеціально підбираються в тон емалі зубів, а дуга може бути прозорою або покритою особливим напиленням, що зливається з кольором замків. Є також повністю невидимі брекет-системи – лінгвальні, які встановлюються на внутрішню поверхню зубів. Вони абсолютно непомітні навіть при близькому візуальному контакті.

Ефективність

Ефективність елайнерів  майже наближена до брекетів, але є і клінічні порушення, де установка останніх буде більш доцільною. Брекети легко і швидко зможуть впоратися з корпусним переміщенням зубного ряду і складними викривленнями. Елайнери теж впораються з подібним завданням, але для цього потрібно буде більше часу.

Елайнери більш ефективні ніж брекети при вирівнюванні сегмента зубів або в разі лікування перехресного прикусу. Можна підвести підсумок, що прозорі капи ефективні при нескладних патологіях прикусу, в той час як брекет-системи здатні впоратися з більш складними випадками викривлення.

Період звикання

Після установки брекетів є період звикання, який приносить  людині безліч головного болю. Звикання може тривати 2-4 місяці і супроводжуватися порушеннями мови, хворобливістю, травмами слизових і мови.

Елайнери в питанні адаптації викликають дискомфорт набагато рідше. Дуже рідко виникає роздратування і кровоточивість ясен. Однак невелика корекція здатна вирішити і ці незручності.

Правила харчування

Зняти брекет-систему неможливо, тому ортодонти прописують особливу дієту: не можна їсти горіхи, насіння, а будь-яку тверду їжу різати на маленькі шматочки. Також з раціону доведеться виключити будь-які забарвлюють емаль напої і продукти.

У свою чергу елайнери – це знімна конструкція, тому ніяких обмежень в харчуванні немає. Основною вимогою буде ретельна гігієна кап, зубів і порожнини рота кожен раз після прийому їжі перед безпосередньою установкою.

Гігієна порожнини рота

В процесі носіння елайнеров гігієна порожнини рота за зубами не відрізняється від звичної. А ось при носінні брекет-системи виникають труднощі з очищенням зубів через додаткових місць, де може скупчуватися наліт.

Тому кожен пацієнт перед установкою брекетів проходить навчання тому, як правильно дотримуватися гігієни: спосіб очищення зубів і самої конструкції, правила використання додаткових гігієнічних інструментів, таких як йоржики, флоси тощо.

Ціна

Вартість ортодонтичного лікування для багатьох виступає одним з ключових критеріїв вибору. Ціна елайнеров наближена до ціни естетичних брекет-систем. Однак металеві брекети будуть коштувати дешевше елайнеров, при тому, що їх ефективність однакова, а в деяких випадках і більше помітна. Тому тут кожен повинен визначити, що для нього в пріоритеті – дешево і сердито, або дорого, але красиво і естетично.

ЧИТАТИ ДАЛІ