Незважаючи на свою гарну й шляхетну назву, зуби мудрості своєю появою приносять не скільки розуму, скільки проблем і дискомфортних відчуттів. Вісімки можуть дуже довго і болісно прорізуватися, завдаючи при цьому постійний біль, рости в неправильному напрямку, змінювати прикус, зміщувати природнє положення сусідніх зубів. А якщо копнути ще глибше, зуби мудрості важко піддаються стоматологічному лікуванню і можуть викликати розвиток патологій на сусідніх зубах.
Є люди, яким пощастило – у них зуби мудрості або зовсім не прорізуються, або прорізуються рівними, здоровими, без будь-яких неприємних відчуттів. Однак не всім природа зробила такий подарунок, і залишається лише одне рішення – видалити вісімки, які заважають спокійно жити.
Ми вирішили з’ясувати, чи варто видаляти зуби мудрості і які є протипоказання до даної стоматологічної процедури.
Видалити можна, залишити
Серед протипоказань до видалення зубів мудрості можна віднести наступні випадки:
- Якщо зуби здорові, рекомендується їх залишити в спокої, щоб:
- зберегти природну опору для використання в майбутньому , як опори протеза;
- запобігти зміщення і хитання сімки;
- зберегти жувальну функцію при видаленні або втраті сусідніх зубів.
- Якщо на інший щелепи є зуб “антагоніст”.
Коли відбувається видалення однієї з таких вісімок, протилежна втрачає опору, деформується, може висуватися вперед, втрачає жувальну функцію.
Якщо третій моляр має оптимальну будову, росте в правильному положенні і здоровий, у видаленні немає необхідності. Існування безлічі особливостей фізіології та анатомії, ускладнюють стоматологічне лікування, а іноді і роблять його неможливим, показань до видалення вісімок буде набагато більше, ніж до їх збереженню.
Видалити, не можна залишити
Можна виділити кілька найбільш поширених показань до видалення зубів мудрості:
- Зміщення зубного ряду – зуби мудрості часто створюють надлишковий тиск на сусідні зуби. Через це може утворюватися скученість, порушується прикус – зубний ряд просто збивається в купу;
- Ортодонтичне лікування – будь-який ортодонт при підготовці до установки ортодонтичної системи призначає видалення вісімок. Це сприяє скороченню періоду вирівнювання зубів, а також знижує ризик зміщення зубного ряду, якщо зуби мудрості почнуть прорізатися під час лікування або після його завершення;
- Ретинованість зубів мудрості і больові відчуття – існує ризик запалення, коли, наприклад, прорізуванню зуба починає заважати «капюшон» з м’якої тканини, під яким скупчуються бактерії. Це істотно ускладнює гігієну порожнини рота і може призвести до хронічних запалень. Капюшон можна висікти хірургічним шляхом, проте рекомендується повне видалення вісімки;
- Карієс – наявність каріозних уражень на зубах мудрості важко лікувати, тому стоматологи радять просто видалити пошкоджені вісімки.