Карієс. Найбільш розповсюджене та найбільш відоме захворювання зубів. Розберемо докладно, що це за захворювання, чи можна його вилікувати і як і що робити, щоб ніколи в житті не почути цей діагноз.
Отже, карієс, це пошкодження зубної емалі, але якщо його не лікувати, то він добереться і до пульпи, а це дуже неприємно і наслідки вкрай небажані. Якщо карієс емалі можна по лікувати, то з пульпою наслідки складніші і може дійти до втрати зуба.
Сам карієс починається з темної або білої плями, і дуже добре, коли її вчасно можна помітити, так є всі шанси зупинити карієс на початковій стадії. Інколи це зробити не так просто, бо пляма може бути непомітною – вона може бути розташована в «невидимому» місці, може бути «захована» під зубним нальотом чи каменем, тому критично важливо добре чистити зуби самому і двічі на рік приходити до стоматолога на професійну гігієну зубів.
Але не лише плями є ознакою появи карієсу зуба. Якщо зуб реагує на термальні подразники (холодну чи гарячу їжу), на солодке, якщо з’явився неприємний запах з рота. Це все може свідчити про початок інфекції в зубах. Не чекайте що саме пройде- карієсу це аж ніяк не стосується. Він лише може прогресувати. І буває так, що пляма маленька, а інфекція іде в глибину зуба.
Звідки береться карієс? Карієс спричиняють бактерії, що оселяються в ротовій порожнині в наслідок нашої життєдіяльності, і якщо з ними не боротися, то карієс буде з’являтися значно швидше. Бактерії у роті шкідливі тим, що своїми кислотами ослаблюють зубну емаль та вимивають фтор. Зубний наліт з’являється у роті вже через 1-2 години після чищення зубів.
Важливу роль у нейтралізації бактерій відіграє слина. Вона ніби змиває зубний наліт. Коли слини в роті недостатньо –бактерії відчувають вільне життя і «гуляють» по зубній емалі.
Важливо також слідкувати і за своїм раціоном. Є продукти, що містять у собі елементи, що нейтралізують бактерії. Є що, навпаки, дають їм додатковий стимул для розвитку. Є продукти, що зменшують зубний наліт, наприклад, яблука за рахунок своєї твердої текстури «зчищають» зубний наліт. А є продукти, які сприяють збільшенню нальоту. Так, наприклад, солодощі шкідливі не за рахунок вмісту цукру, а за рахунок того, що цей цукор його тривалий вплив на зуби руйнує зубну емаль. Але якщо відразу після їжі полоскати рота або їсти яблука, то вплив цукру на емаль буде значно знижено.
Ще одним «помічником» у появі карієсу може бути збій в імунній системі організму, визваний стресом, хронічними захворюваннями. Тож, як то кажуть, не нервуйте і все буде добре.
Лікується карієс, хоч і не дуже приємно, але добре. А за допомогою сучасний анестетиків ще й безболісно. Основою ефективного лікування є гарне «прибирання» ураженої тканини. Якщо її повністю забрати, закрити «дірку» пломбувальним матеріалом, то з таким зубом можна прожити все своє життя і навіть не згадати про нього. Але якщо робота з якихось причин зроблена не дуже гарно, карієс буде продовжувати свою роботу і може навіть легко перейти на сусідні зуби.
Тож пам’ятайте, умови життя без карієсу наступні:
– Гарна гігієна зубів
– Раціональне та правильне харчування
– Вчасний профілактичний огляд
– Професійна гігієна раз на півроку
Сподіваємося, що ми переконали вас дотримуватися цих нехитрих правил, а щодо огляду і професійної гігієни запрошуємо до нас!