Чи траплялась з Вами ситуація, коли у такий відповідальний момент відпадає шматочок зуба? Погодьтесь, Ви опиняєтесь у не дуже приємному становищі. Але якщо ж все-таки стався подібний інцидент, не засмучуйтесь завчасно, головне швидко вжити необхідні заходи, про які ми сьогодні поговоримо.

Що може спровокувати травму зуба?

Перш за все, на думку спадає побутова травма. Часто активні ігри дітей можуть закінчуватись невдалим падінням з пошкодженням зубів або ж шкідливі звички, такі як гризіння ручки чи олівця, провокують травмування зубів.

Важливу роль також відіграє харчовий раціон. Любителі насіння є частими пацієнтами стоматолога зі скаргами на відлам шматочка зуба. Не варто також випробовувати міцність своїх зубів, відкриваючи ними пляшки чи розколюючи горішки.

Або ж може трапитись ситуація, коли під час бійки вибили зуб. Звісно, у цьому випадку скарги будуть наявні не тільки на травму зуба, але ж все-таки проблема вибитого зуба має бути вирішена якомога швидше.

Травмування зубів може виникнути через неправильний прикус, коли порушені контакти зубів. У такому випадку певні зуби отримують неадекватне навантаження, внаслідок чого виникає їх травмування.

Бруксизм (неконтрольоване скреготіння зубами) впливає на процеси стирання зубів, що може також призвести до відколу частини зуба.

Старі пломби в порожнині рота часто стають причиною відколу шматочка зуба, тому треба періодично полірувати наявні пломби, замінити їх у разі необхідності.

Залежно від того яка частина зуба відкололась, розглядають такі типи пошкодження:

✔ Емаль: поверхня зуба у місці відколу гостра та шорсткувата, з’являється підвищена чутливість (гіперестезія) ушкодженого зуба.

✔ Дентин: виникають больові відчуття на гаряче/холодне, солодке/кисле.

✔ Пульпа: характерний гострий різкий біль.

Які заходи треба прийняти в першу чергу?

Існують такі найпопулярніші методи відновлення зламаного зуба:

✔ Пломбування фотополімерним матеріалом, художня реставрація.

Застосовується при незначних пошкодженнях зуба, виконується в один візит.

✔ Мікропротезування:

✔ Видалення зуба: у випадках, коли зуб неможливо врятувати внаслідок сильного травмування, перелому кореня.

Якщо відразу не усунути проблему відламу зуба, виникають ризики таких ускладнень:

– гіперестезія (підвищена чутливість зуба);

– запалення ясен;

– виникнення больових відчуттів, як при жуванні, так і в стані спокою;

– неправильний розподіл навантаження між сусідніми зубами.

Отже, якщо Ви випадково травмували зуб, обов’язково зверніться за допомогою до спеціаліста! На жаль, зуб не зможе відновитись самостійно, а больові відчуття не минуть безслідно. Проблему краще вирішувати якнайшвидше, щоб уникнути ускладнень та отримати хороший естетичний та функціональний результат.

Сяйте своєю посмішкою разом з нами,

з турботою про Вас, ViLiDA!

ІНШІ СТАТТІ

Рекомендації до та після хірургічного втручання

Рекомендації до та після хірургічного втручання

До:

1.       Поїсти за 1 – 2 години до видалення.

2.       Явка до лікаря на 10-15 хвилин раніше назначеного часу.

3.       Для дитячого прийому – підібрати час після сну дитини.

Після:

4.       Протягом 6-8 годин не полоскати ротову порожнину з метою збереження кров’яного сгустку. Раніше 6-8 годин полоскання доцільні при гноєтечі  (по призначенню лікаря).

5.       З наступного дня  – ротові ванночки (не інтенсивне полоскання!!!) наступними розчинами на вибір:

1) ротокан, 2) гивалекс, 3) мараславин.

6.       Не вживати гарячої їжі та пиття 1,5-2 години.

7.       Для попередження кровотечі:

– не спати, не жувати на хворій стороні;

– не прикладати зігріваючі компреси.

– наступні  2 дні не відвідувати баню, не приймати  гарячі ванни, не перегріватися на сонці, обмежити фізичні навантаження.

– надати спокій рані – не чіпати ватою, пальцем тощо.

8.  Під час турбування звернутися до лікаря, який проводив хірургічну маніпуляцію чи до будь-якого іншого лікаря цієї клініки.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Канікули -як підготуватися

Відвідувати стоматолога і лікувати зуби – це точно не те, чим ваша дитина хоче займатися на літніх канікулах. Особливо коли її чекають поїздки на море, до бабусі в село і інші літні розваги. Навіть незважаючи на карантин, ми впевнені, що літній відпочинок дитини повинен проходити активно і весело. Тому дуже важливо підготуватися перед канікулами, і відвідати вашого дитячого стоматолога.

У стоматологічній клініці «ViLiDa» завжди раді приймати маленьких пацієнтів. У цей непростий епідеміологічне час ми докладаємо всіх зусиль, щоб убезпечити кожну дитину від контакту з вірусами і зробити прийом максимально безпечним. Тому ви сміливо можете приводити своїх діток на профілактичний огляд до стоматолога перед літніми поїздками на відпочинок.

Як підготуватися до поїздки?
Перш ніж планувати відпочинок, стоматологи радять пройти огляд ротової порожнини. Це необхідно для виявлення карієсу, запальних процесів, пульпіту та інших стоматологічних проблем, і їх завчасного усунення. Завдяки цьому ви істотно знижуєте ризик появи проблем з зубами у дитини під час відпочинку.

Ще один важливий фактор здоров’я зубів дитини протягом усього літа – це професійна гігієна. Навіть якщо зуби абсолютно здорові, скупчення нальоту може привести до утворення зубного каменю і карієсу. Щоб уникнути цього, запишіть дитини на гігієнічну чистку – дана процедура допоможе продовжити здоров’я зубів як мінімум на 3 літніх місяці.

Також не варто забувати про профілактику. Насолоджуватися літнім відпочинком, що не переживаючи за стан дитячих зубів допоможе процедура фторування і покриття стоматологічним герметиком. Якщо ви записалися на гігієнічну чистку, фторування зубів і подальше їх покриття герметиком стане відмінною додатковою профілактикою. Крім того, фахівці радять проводити герметизацію дітям з 6 років, коли з’являються перші постійні зуби.

Що робити під час відпочинку?
Будь-який батько знає, що відпочинок з дитиною неможливий без аптечки, в якій є необхідний мінімум для надання першої допомоги. Не забудьте покласти в аптечку дитячий знеболюючий препарат, наприклад, «Нурофен», на випадок виникнення зубного болю.

Не забувайте про регулярну гігієну порожнини рота – чистимо зуби 2 рази на день. Якщо дитина їздить відпочивати без вас, переконайтеся в тому, що у нього є власна щітка і паста, а також проведіть бесіду про важливість чистки зубів і про те, як це правильно робити самостійно.

Активний літній відпочинок – це також період підвищеної травматичності, при якій нерідко страждають зуби дитини. Як діяти в разі травми зуба? Якщо ви перебуваєте далеко від міста і стоматологічних клінік, необхідно надати першу допомогу – зупинити кровотечу, дати дитині знеболюючий препарат, використовувати холодні компреси на місці удару. При серйозних травмах ротової порожнини і поломки зубів, дитину потрібно якомога швидше доставити в клініку.

Літо – найкращий час для вирішення стоматологічних проблем
Якщо ви давно плануєте зайнятися посмішкою своєї дитини – літо стане одним з найбільш оптимальних періодів. Вирівнювання зубів за допомогою пластинки або брекет-системи – це тривалий процес, при якому ортодонт виконує численні процедури для підготовки зубів. Тому зайнятися такими стоматологічними втручаннями краще влітку – так дитина не буде відволікатися від навчального процесу.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Домашні профілактичні засоби по догляду за зубами

Турбота про красу та здоров’я зубів – це не тільки відмова від надмірного вживання солодощів або регулярні походи у стоматологічну клініку. Це також самостійні профілактичні заходи по догляду за ротовою порожниною, які кожна людина повинна виконувати у домашніх умовах. Профілактика догляду за зубами у домашніх умовах дозволяє істотно знизити ризик розвитку різних стоматологічних захворювань та патологій.

Може здатися дивним, але досить багато людей абсолютно незнайомі з основними правилами домашнього догляду за ротовою порожниною. Чим відрізняються різні види зубних щіток, як підтримувати здоров’я ясен та правильно доглядати за ними, якими повинні бути рухи під час чищення зубів – мало хто замислюється над цими важливими питаннями. У кінцевому підсумку навіть при регулярному виконанні процедур домашньої гігієни порожнини рота їх ефективність залишається низькою, а у деяких випадках й зовсім може завдати шкоди зубам та яснам.

Стоматологічна клініка «ViLiDa» розповість вам, чим правильно чистити зуби та які профілактичні засоби використовувати для домашнього догляду за порожниною рота.

Вибираємо відповідні засоби гігієни

Як підібрати підходящу зубну пасту, щітку та інші засоби гігієни найкраще дізнатися у вашого лікуючого стоматолога. Він вже знайомий зі станом вашої ротової порожнини й точно знає які засоби підійдуть найкраще. Якщо у вас немає можливості проконсультуватися зі стоматологом, можна самостійно підібрати хороші засоби гігієни, головне – знати для чого вони потрібні та чим відрізняються.

Зубна щітка

Перш за все при виборі зубної щітки потрібно звертати увагу на її жорсткість. Ступінь жорсткості буває наступною:

  • Жорстка – така щітка підходить тільки для тих, у кого висока схильність до утворення м’якого та твердого зубного нальоту;
  • Середня – ідеальний варіант для людей зі здоровою ротовою порожниною;
  • М’яка – така щітка підходить для чутливих та слабких ясен, які кровоточать при контакті з більш жорсткими щетинками, а також для ослабленої емалі з пористою поверхнею та плямами.

Також важливо підібрати оптимальний тип щетинок:

  • Тупі щетинки добре очищають поверхню зубів та масажують ясна;
  • Загострені щетинки добре справляються з видаленням нальоту у важкодоступних місцях та міжзубних проміжках.

Стоматологи рекомендують уважно підходити до вибору жорсткості зубної щітки. Вам підійде зубна щітка з різним типом щетинок й компактною головкою, яка дозволить почистити зуби у самих важкодоступних місцях. Хорошим доповненням стане спеціальна шорстка прогумована або пластикова накладка на зворотному боці головки щітки, яка дозволить очистити щоки та язик.

Зубна паста

На ринку можна знайти найрізноманітніші види зубних паст, які відрізняються складом та основною активною речовиною. Ви можете вибрати пасту:

  • На основі трав – якісні зубні пасти на основі рослинних компонентів мають антисептичні властивості та заспокоюють чутливі ясна. Такі пасти можна використовувати кожен день;
  • Відбілюючу – відбілювання такими пастами відбувається за рахунок впливу на емаль найдрібніших абразивних частинок у складі. Це може бути дрібний порошок похідних кальцію, кремнію. Відбілюючі пасти допомагають видалити легкий наліт від сигарет, кави, підфарбованої газованої води. Таку пасту слід використовувати тільки за показанням й не більше одного разу на тиждень. Інакше може виникнути чутливість зубів;
  • З фтором – пасти з фтором дуже корисні для профілактики карієсу, проте зловживання ними може призвести до утворення плям на зубній емалі. Така паста підійде у тому випадку, якщо ви вживаєте питну воду з допустимим вмістом фтору;
  • З кальцієм – пасти з кальцієм підходять людям із витонченою емаллю, а також для профілактики розвитку чутливості зубів. Однак важливо приділити увагу тому, щоб у складі такої зубної пасти був саме гліцерофосфат кальцію.

Зубна нитка

Зубна нитка буває самих різних видів. Вибирайте ту, що максимально відповідає вашим вимогам.

Як матеріал для зубної нитки зазвичай використовуються:

  • Ацетат та нейлон – така нитка володіє ідеальним поєднанням делікатності, гігієнічності, міцності та еластичності;
  • Капрон – нитка дуже міцна, але може бути грубою для чутливих ясен;
  • Шовк – такі нитки дуже делікатні, але при цьому не можуть похвалитися високою міцністю.

За типом форми нитки бувають:

  1. Круглі – для досить широких міжзубних просторів;
  2. Плоскі – для зубів, щільно прилеглих один до одного.

Також варто звернути увагу на просочення:

  • Антисептик – вбиває мікроби, але не підходить для регулярної експлуатації;
  • Ментол – допомагає додатково освіжити дихання;
  • Віск – прекрасно підійде людям з чутливими зубами та для новачків завдяки високому ступеню ковзання.

Іригатор

Іригатор – це спеціальний пристрій, який дозволяє більш якісно очистити міжзубні простори за допомогою води. Під невеликим тиском вода направленим струменем б’є у потрібні місця, вимиваючи при цьому залишки їжі, наліт та масажує ясна. Для повноцінного домашнього догляду та профілактики захворювань зубів іригатор просто незамінний. Він допомагає запобігти утворенню карієсу, усунути неприємний запах з рота, поліпшити стан ясен, а також краще очищати протези та ортодонтичні системи.

Ви можете вибрати один з трьох видів іригаторів:

  1. Портативний – працює від акумулятора або батарейок, володіє компактними розмірами та ідеальний для подорожей;
  2. Стаціонарний – працює від розетки, може встановлюватися на стіну або туалетний столик у ванній, тому це кращий варіант для домашньої експлуатації;
  3. З насадкою – безпосередньо підключається до крана за допомогою спеціальної насадки. У таких моделей немає різних режимів, проте вода при цьому не закінчується.

Важливим критерієм вибору стане натиск води – сильний натиск добре вимиває, але може травмувати чутливі або хворі ясна. Оптимальними є моделі, що дозволяють регулювати натиск за власними відчуттями.

ЧИТАТИ ДАЛІ