Чи траплялась з Вами ситуація, коли у такий відповідальний момент відпадає шматочок зуба? Погодьтесь, Ви опиняєтесь у не дуже приємному становищі. Але якщо ж все-таки стався подібний інцидент, не засмучуйтесь завчасно, головне швидко вжити необхідні заходи, про які ми сьогодні поговоримо.
Що може спровокувати травму зуба?
Перш за все, на думку спадає побутова травма. Часто активні ігри дітей можуть закінчуватись невдалим падінням з пошкодженням зубів або ж шкідливі звички, такі як гризіння ручки чи олівця, провокують травмування зубів.
Важливу роль також відіграє харчовий раціон. Любителі насіння є частими пацієнтами стоматолога зі скаргами на відлам шматочка зуба. Не варто також випробовувати міцність своїх зубів, відкриваючи ними пляшки чи розколюючи горішки.
Або ж може трапитись ситуація, коли під час бійки вибили зуб. Звісно, у цьому випадку скарги будуть наявні не тільки на травму зуба, але ж все-таки проблема вибитого зуба має бути вирішена якомога швидше.
Травмування зубів може виникнути через неправильний прикус, коли порушені контакти зубів. У такому випадку певні зуби отримують неадекватне навантаження, внаслідок чого виникає їх травмування.
Бруксизм (неконтрольоване скреготіння зубами) впливає на процеси стирання зубів, що може також призвести до відколу частини зуба.
Старі пломби в порожнині рота часто стають причиною відколу шматочка зуба, тому треба періодично полірувати наявні пломби, замінити їх у разі необхідності.
Залежно від того яка частина зуба відкололась, розглядають такі типи пошкодження:
✔ Емаль: поверхня зуба у місці відколу гостра та шорсткувата, з’являється підвищена чутливість (гіперестезія) ушкодженого зуба.
✔ Дентин: виникають больові відчуття на гаряче/холодне, солодке/кисле.
✔ Пульпа: характерний гострий різкий біль.
Які заходи треба прийняти в першу чергу?
- Необхідно обов’язково прополоскати ротову порожнину теплою водою для того, щоб вимити дрібні уламки та крихти зуба, залишки їжі.
- Якщо відколу зуба передували удар чи травма, потрібно прикласти холодний компрес, особливо, якщо наявне пошкодження ясен. Але не слід торкатися холодними предметами чи льодом до ураженого зуба через можливе виникнення гострої больової реакції.
- При серйозних відламах зуба з пошкодженням пульпи та кровотечею – прикласти стерильний бинт.
- Зверніться до лікаря-стоматолога на огляд та вирішення проблеми у найближчий час.
- Якщо після травмування турбує сильний біль – болезаспокійливий засіб (нестероїдний протизапальний препарат).
- Відмовитись від занадто гарячої чи холодної їжі, щоб запобігти виникнення гострого болю, гіперестезії (підвищеної чутливості).
Існують такі найпопулярніші методи відновлення зламаного зуба:
✔ Пломбування фотополімерним матеріалом, художня реставрація.
Застосовується при незначних пошкодженнях зуба, виконується в один візит.
✔ Мікропротезування:
- Вініри: застосовуються для відновлення фронтальної групи зубів, володіють чудовим естетичним ефектом. Виготовляються в лабораторії, з кераміки. Необхідно кілька візитів до стоматолога перед остаточним встановленням вінірів.
- Коронки, вкладки: для жувальної групи зубів, якщо наявне значне пошкодження зуба. Виготовляються в лабораторії з кераміки, металокераміки.
- Мікропротезування на штифтах: встановленння штифта з подальшим покриттям зуба коронкою.
✔ Видалення зуба: у випадках, коли зуб неможливо врятувати внаслідок сильного травмування, перелому кореня.
Якщо відразу не усунути проблему відламу зуба, виникають ризики таких ускладнень:
– гіперестезія (підвищена чутливість зуба);
– запалення ясен;
– виникнення больових відчуттів, як при жуванні, так і в стані спокою;
– неправильний розподіл навантаження між сусідніми зубами.
Отже, якщо Ви випадково травмували зуб, обов’язково зверніться за допомогою до спеціаліста! На жаль, зуб не зможе відновитись самостійно, а больові відчуття не минуть безслідно. Проблему краще вирішувати якнайшвидше, щоб уникнути ускладнень та отримати хороший естетичний та функціональний результат.
Сяйте своєю посмішкою разом з нами,
з турботою про Вас, ViLiDA!