Зуби, як і інші наші органи можуть травмуватися, здебільшого це трапляється в наслідок дорожньо-транспортної пригоди, бійки чи удару, невдалого падіння, або ж це може бути спортивна травма тощо.
Які б не бути причини, потрібно максимально швидко нівелювати наслідки і намагатися зберегти зуби. Тож найперша порада, якомога швидше дістатися до найближчого стоматолога. Він огляне місце травми і надасть першу стоматологічну допомогу, а далі, за необхідності, відбудеться лікування.
Друга порада, якщо зуб вибитий, чи відкололася його частина – обов’язково візьміть з собою до лікаря. У випадку відколотої частини це допоможе зрозуміти стоматологу, чи можуть бути ще відколоті частини в м’яких тканинах. У випадку з вибитим зубом – його можна спробувати повернути на місце і досить висока ймовірність його приживлення. Єдине що потрібно його правильно транспортувати до лікаря: вибитий зуб необхідно вимити, покласти в будь яку ємність і додати до нього або власну слину, або молоко, в крайньому випадку підійде і вода. Важливо щоб зуб знаходився у вологому середовищі і не висох. Для успішного повернення зуба на місце дорога кожна хвилина, в ідеалі перші 30 хвилин найважливіші, але якщо зуб вдало буде доставлений до лікаря і місце трави дозволить можна реімплантувати зуб у лунку протягом 2 годин. В будь –якому разі, навіть якщо Ви розумієте, що не вкладаєтесь у дві години – все одно не втрачайте надію і докладіть максимум зусиль до збереження зуба і зустрічі зі стоматологом.
Докладніше розберемо травматичні випадки, що можуть статися із зубами і як їх лікуватимуть:
- Зуб сколений. Ви не відчуваєте болю, з яснами все в порядку. В таких випадках проводиться реставрація коронкової частини зуба. При незначних сколах можливі вініри, пломби чи реставрації, при значних сколах можливе встановлення коронки. Якщо скол відбувся на раніше встановленій пломбі, вінірі чи коронці, то потрібна буде повна їх заміна.
- Зламаний чи тріснутий зуб. Все залежить від ступеню ураження. При незначних ураженнях і цілості дентину, лікар порадить, як і у випадку сколу –реставрацію. Якщо ураження значні, то в якості лікування лікар запропонує коронку, або ж навіть можуть бути такі випадки, що зуб потрібно буте видалити.
- Вибитий чи вивихнутий зуб. У разі вибитого зуба можливе його повернення на місце, вивих зуба також можливо вилікувати –або поставити його на місце, або видалити. Все залежить від конкретної ситуації і ушкоджень. Якщо зуб не врятувати – потрібно його видалити, якщо розламаний –видалити всі рештки, зачекати загоєння і обов’язково вирішити проблему «вільного» місця. Залишати дірку не можна, бо вона впливатиме на сусідні зуби і з часом вони можуть пошкодитися чи навіть бути втраченими.
- Вивихнута чи вибита чи зламана щелепа. Найперше потрібно зафіксувати її негайно звернутися до швидкої допомоги, травмпункту чи найближчої стоматології.
Бажаємо Вам не потрапляти в ситуації, що травмують зуби, але якщо вже так сталося – звертайтеся, допоможемо!