У разі втрати одного, декількох або всіх зубів, єдиним методом відновлення є протезування. Протезування буває двох видів – незнімним і знімним. Зараз все активніше розвивається сучасне протезування, що виконується за допомогою імплантатів, яке передбачає вживлення металевого стержня, що імітує корінну систему зуба з подальшим протезуванням.
Підібрати найбільш оптимальну методику можна тільки індивідуально в залежності від стану ротової порожнини, разміру відсутнього зубного сегмента і локалізації ураженої ділянки. Деякі методики, особливо імплантація, можуть застосовуватися тільки в разі відсутності вогнищ запалення кісткової тканини, слизових оболонок і самих зубів.
Мостовидні протези
При відсутності зуба встановити коронку можна за допомогою мостовидного протеза. Ця методика ефективна, коли відсутній один зуб або кілька зубів поруч. Найчастіше міст встановлюється в ході протезування зубів жувальної групи, де в першу чергу важливо міцність, зносостійкість і надійна фіксація конструкції, і тільки в другу – естетичні характеристики.
Встановлення моста на передній зубної ряд нерідко обмежена тим, що конструкція коронки виконана з металокераміки чия естетичність недостатня для видимих зубів. Справа в тому, що металеву основу, покриту керамікою, все одно може просвічує. Вироби можуть відрізнятися за блиском і прозорості від справжніх зубів. Рішенням стане вибір безметаллових керамічних коронок для мостовидного протеза.
Перед виконанням протезування пацієнт проходить детальну діагностику опорних зубів. При наявності показань вони депульпуються. Істотним мінусом даного методу лікування відсутніх зубів є необхідність в сильному обточуванні зуба. Це призводить до того, що зуб поступово руйнується, а термін експлуатації самого протеза зменшується.
знімне протезування
Знімні протези широко доступні і досить бюджетні, тому попит на них дуже великий. Для виготовлення такого протеза використовуються недорогі матеріали, такі як нейлон або пластмаса, а також немає необхідності в високоточному комп’ютерному обладнанні. Універсальна доступна методика все ж не настільки досконала, як хотілося б.
Серед недоліків знімних протезів варто відзначити:
• Тривалий період звикання;
• Проблеми з чіткістю дикції в процесі звикання;
• Ризик травмування слизових оболонок і мови;
• Недостатньо надійна фіксація через що протез може випасти під час артикуляції або прийому їжі.
Імплантація
Сучасний метод протезування за допомогою імплантатів – це найбільш ефективний спосіб відновлення функціональної спроможності і естетичності зубного ряду. Штучний зуб максимально збігається за своїми зовнішніми і функціональними властивостями з справжніми. У разі повного видалення зубів, дана методика буде також ефективна, як і при відновленні одиничного зуба. При повній адентії імплантуються відразу кілька імплантатів, за допомогою яких надалі виконується протезування.