Анестезією називають комплекс заходів, метою яких є усунення больових відчуттів при стоматологічному лікуванні. Зараз лікування зубів без болю за допомогою спеціальних препаратів дозволяє людям, які бояться больових відчуттів при стоматологічному втручанні, отримувати якісне лікування без будь-якого психоемоційного хвилювання і стресу. Знеболення дозволяє не тільки пацієнтові розслабитися і перенести лікування набагадто легше, але також дає можливість стоматологу більш якісно і оперативно провести всі необхідні маніпуляції, не заспокоюючи при цьому хворого.

Які бувають види анестезії?

З моменту, коли ефір вперше став використовуватися як препарат для загального наркозу, медицина зробила крок далеко вперед. Сучасні стоматологічні клініки використовують різні види анестезії, які підбираються виходячи з проблеми, яка присутня у пацієнта, а також складності її лікування. Також анестезія може використовуватися за бажанням пацієнта навіть у тих випадках, коли в цьому немає особливої необхідності (за винятком медичних протипоказань).

Існує три основних види анестезії, які використовуються в стоматологічному лікуванні. Розглянемо кожен з них детальніше, щоб з’ясувати плюси і мінуси в тих чи інших випадках.

1. Місцева анестезія

При даному виді знеболювання анестетик вводиться в м’яку тканину ясен, а також в кістку або окістя. За рахунок цього досягається точкове знеболювання в тому місці, де буде здійснюватися лікування. Такий вид анестезії може здійснюватися безпосередньо стоматологом.

Плюси:

У 95% випадків, при яких необхідно здійснювати амбулаторне стоматологічне лікування, підходить саме місцева анестезія;
Даний метод знеболення вважається найбільш щадним щодо медикаментозного навантаження на організм;
Місцева анестезія доступна за ціною.
Мінуси:

Короткочасні больові відчуття при введенні голки шприца з анестетиком;
Може знадобитися кілька уколів для повного усунення болю (залежить від індивідуальних особливостей організму);
Така анестезія має локальну дію і не впливає на свідомість пацієнта.
2. Наркоз (загальна анестезія)

Наркоз – це знеболювання, що досягається шляхом повного відключення свідомості пацієнта за допомогою спеціальних препаратів, при якому відбувається релаксація всіх основних систем організму. Загальний наркоз використовується в разі хірургічного стоматологічного втручання і проводиться тільки спеціальним лікарем анестезіологом-реаніматологом.

Плюси:

Повна відсутність будь-якого болю;
Пацієнт не пам’ятає про проведені маніпуляції після виходу зі стану наркозу.
Мінуси:

Можливий утруднений або тривалий вихід пацієнта зі стану наркозу;
Існує ризик появи ускладнень;
Можливий негативний вплив на дихальну і серцево-судинну системи.
3. Седація

Лікування в медичному сні або седація передбачає використання малої дози седативного медикаментозного препарату, який дозволяє ввести пацієнта в стан легкого сну, завдяки чому виключається компонент страху, а також тривожності або психічного хвилювання.

Плюси:

Мінімальний ризик появи побічних ефектів;
Можливість лікування відразу декількох проблем за одне відвідування стоматолога;
Простий вихід із стану сну;
Системи організму при седації продовжують функціонувати як зазвичай;
У пацієнта повністю відсутня больові відчуття і страх.
Найчастіше, коли йдеться про стоматологічне лікування під наркозом, передбачається саме седація. Даний метод дуже популярний у стоматологів, так як дає можливість максимально нешкідливо і комфортно здійснювати будь-які медичні маніпуляції і майже не має недоліків.

Види седації

1. Поверхнева

Цей різновид лікування в медичному сні найчастіше застосовується в амбулаторній практиці. Метод заснований на контрольованому і безперервному введенні пацієнту анестетика внутрішньовенно. При цьому людина залишається в свідомості і здатна виконувати прохання стоматолога, однак вона знаходиться в розслабленому стані, при якому повністю відсутні страх, тривожність, а всі проведені маніпуляції сприймаються спокійно.

2. Глибока

Доза препарату збільшується, і пацієнт вводиться в стан сну. При глибокій седації больові відчуття не вимикаються повністю, тому додатково використовують місцеву анестезію. Даний метод анестезії схожий із загальним наркозом, однак у нього менше протипоказань і побічних ефектів – глибока седація переноситься організмом набагато простіше і без наслідків, на відміну від наркозу.

ІНШІ СТАТТІ

Зубний біль

Зубний біль дуже не приємне та не бажане кожному відчуття. І, зазвичай, ми робимо все для того, щоб уникнути, не допустити зубного болю. Але вже так склалося, що захворювання зубів перетерпіти можна і можливо, але точно це не вихід, бо наслідки все одно будуть. І якщо вже ми відчуваємо зубний біль, значить процес запущено і потрібно негайно приймати міри щодо вирішення проблеми.

 

Давайте розглянемо, які види зубного болю бувають і про що вони сигналізують:

 

1.Зубний біль –це подразнення зубного нерву. Основною причиною може бути глибокий карієс. Якщо біль гострий, то можливо є тріщини в зубі, чи неправильно встановлені зубні пломби.

 

2.Ще однією з причин зубного болю може бути пульпіт. Досить неприємна штука. Ваші зуби реагують на їжу, або взагалі реагують на різні подразники, наприклад, якщо постукати по зубові, біль може бути постійним, або находити приступами, а ще найчастіше з’являється в ночі. Терпіти такий зубний біль майже неможливо. Якщо карієс можна діагностувати на ранніх стадіях і навіть при простому огляді зуба, то пульпіт діагностується за допомогою знімків.

 

3.Постійні запалення ясен також можуть призвести до зубного болю. Таким болям характерний ниючий або різкий характер паралельно можуть опухати ясна, та зуби можуть стати рухливими.

 

4.Причиною зубного болю може стати давня травма зуба, ви могли і не звернути на неї уваги, бо в момент коли це сталося зуби могли і не боліти. Але з часом травма дасть про себе знати.

 

5.До зубного болю, навіть правильніше сказати, чутливості зубів може призвести занадто інтенсивне їх чищення, стираємість, вживання занадто холодної чи гарячої їжі.

 

Варто зауважити, що здорові зуби та ясна не мають боліти, і біль сигналізує про наявність певних проблем і це точно не та річ яку треба перетерпіти. Але можна ніколи і не відчути зубний біль, просто потрібно два рази на рік приходити на профілактичний огляд і робити знімки, щоб стоматолог побачив «внутрішній» стан тканин зубів. І найменше, що ви можете робити самостійно –це правильно та системно доглядати за зубами та яснами вдома. Пам’ятайте, що наш гігієніст допоможе підібрати індивідуальні засоби по догляду за зубами та яснами.

 

Хай ваші зуби будуть здоровими, а ви ніколи не відчуєте зубний біль!

 

ЧИТАТИ ДАЛІ
3D-друк в стоматології: де застосовується, як працює, переваги перед традиційними методами для пацієнта

Сучасний 3D-принтер здатний надрукувати практично що завгодно: будинки, машини, протези й багато чого іншого. Не дивно, що ця унікальна технологія проникла й у сферу стоматології, де справила справжню революцію в ортопедичному лікуванні.

Перші спроби впровадження 3D-друку в стоматології були зроблені в 90-х роках компанією Align Technology. За допомогою 3D-принтера компанія виготовляла капи для вирівнювання зубів, що дало потужний поштовх для розвитку даної технології у сфері стоматології. Завдяки сучасному обладнанню і його можливостям з’явилася принципово нова методика виготовлення штучних ортопедичних систем: протезів, коронок, імплантатів та ін.

Однак розвиток цієї технології протікав не настільки стрімко: знадобилося близько 20 років, щоб домогтися високої якості друку та оптимізувати роботу згідно з чинними протоколами лікування. У 2012 році компанією Layer Wise був надрукований перший імплантат. У тому ж році було вироблено перше успішне вживлення пацієнту нижньої щелепи з титану, яка була повністю надрукована на 3D-принтері. Після цього технологія стала стрімко розвиватися і вдосконалюватися за якістю з року в рік.

Особливості застосування технології 3D-друку в зуботехнічній лабораторії

При традиційному стоматологічному методі протезування зубів використовуються гіпсові зліпки. Формування та виготовлення такого зліпка здійснюється в кілька етапів, а також вимагає безлічі супутніх коригувань і підгонок.

За допомогою стоматологічного 3D-сканера вдається створити максимально точну і детальну модель зубощелепної системи пацієнта. Обладнання моделює всю порожнину рота без будь-якого дискомфорту для людини. Після отримання повноцінної тривимірної моделі її можна розбити на окремі елементи потрібного розміру в спеціальному редакторі.

В кінцевому підсумку, зуботехнічний 3D-принтер здійснює друк готової моделі протеза з полімерів або металу. Готовий виріб повністю відповідає індивідуальним параметрам пацієнта, не потребує додаткового коригування і підгонки, що істотно прискорює процес лікування.

Переваги використання технологій 3D-друку в стоматології

Сучасний стоматологічний 3D-принтер здатний виготовляти якісні та довговічні моделі коронок, вінірів, мостів та інших ортопедичних конструкцій. Це значно прискорює і полегшує роботу зуботехнічної лабораторії: завдяки великому асортименту матеріалів можна вирішити будь-яке завдання в найкоротші терміни. Всього за одну сесію 3D-принтер здатний надрукувати досить велику кількість необхідних виробів. Всі тривимірні моделі зберігаються у файлах, що дозволяє в майбутньому повторно виготовити аналогічну конструкцію.

Пацієнту більше не потрібно чекати 2-3 дні, поки буде виготовлена гіпсова модель. За допомогою сучасних технологій все відбувається швидше: використовуючи інтраоральний сканер лікар всього за кілька хвилин може створити тривимірну модель ротової порожнини та відправити її в лабораторію, де буде виконаний друк. Максимальна точність і швидкість роблять лікування більш ефективним, комфортним, швидким і економічним.

Що можна надрукувати на стоматологічному 3D-принтері

Серед найбільш напрямків, що мають попит використання технології 3D-друку, можна виділити наступні конструкції, які можна надрукувати:

  • індивідуальні капи для вирівнювання зубів, направляючі для щелепно-лицевої хірургії, хірургічні шаблони для імплантації;
  • бюгельні протези, коронки, мости;
  • розбірні та демонстраційні моделі щелепи, секторальне відтворення щелеп в прикусі та ін.

Крім цього, є такий перспективний напрямок, який зараз активно розвивається, як друк тимчасових і постійних ортопедичних конструкцій, а також базисів знімних протезів.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Зубний наліт: у чому небезпека і як вберегтися?

Сьогодні професійна гігієна – найпопулярніша процедура серед пацієнтів, які піклуються про красиву та здорову посмішку. Навіть при дотриманні щоденного домашнього чищення зубів не завжди можна похвалитися ідеальною гігієною порожнини рота. Найчастіше це пов’язано з недотриманням основних гігієнічних правил догляду та наявністю шкідливих звичок, таких як паління. Важливо розуміти, що саме погана гігієна порожнини рота провокує виникнення зубного нальоту та каменю і стає першочерговим чинником захворювань зубів та ясен.

Тож що ж таке зубний наліт і чому він є небезпечним?

Зубний наліт – це скупчення бактерій, які накопичуються на поверхні зуба після вживання їжі та напоїв з барвниками. Позбутися цього скупчення бактерій, так званого м’якого зубного нальоту, можна за допомогою зубної щітки і пасти. Але невдовзі, через кілька годин після чищення зубів, ціла армія різних мікробів знову атакує ротову порожнину. Зубний наліт накопичується не тільки на зубах, а також у міжзубних проміжках. Небезпечним є те, що бактерії, які містяться в зубному нальоті, виділяють кислоту, а вона здатна руйнувати емаль зуба.

Застарілий зубний наліт твердіє і перетворюється на зубний камінь, що призводить в подальшому до розвитку карієсу, захворювань ясен та навіть втрати зубів у запущених випадках.

Основним та найдієвішим методом запобігання утворення зубного нальоту та зубного каменю є дотримання ретельної гігієни ротової порожнини. Якщо нехтувати правилами домашнього догляду, бактерії скупчуються спочатку на поверхні зуба, а згодом стають небезпечними для всього організму, адже потрапляють до різних органів нашого тіла. До речі, корисний факт: наявність зубного каменю в порожнині рота збільшує ризик інфаркту в 2 рази!

Отже, виділимо такі важливі поради по догляду за порожниною рота, які допоможуть уникнути накопичення зубного нальоту та зубного каменю:

Чистити зуби за допомогою зубної щітки (мануальної чи електричної) та зубної пасти протягом 2-3 хвилин двічі на день.
Змінювати зубну щітку або насадки до електричної зубної щітки кожні 3 місяці.
Використовувати міжзубні йоршики та флоси для очищення міжзубних проміжків.
Не забувати про чистку язика.
Користуватися іригатором.
Додатково застосовувати ополіскувач для покращення ефекту чищення.
Дотримуючись цих неважких, але таких корисних порад, можна запобігти накопиченню зубного нальоту та зубного каменю на поверхні зубів. А це являється найкращою профілактикою стоматологічних захворювань.

Також важливо не забувати про професійну гігієну ротової порожнини в стоматологічному кріслі. Лікар-стоматолог проводить комплекс заходів, направлених на попередження розвитку карієсу та захворювання ясен.

У нашій клініці професійна гігієна ротової порожнини включає такі 6 етапів:

Зняття твердих зубних відкладень за допомогою ультразвуку.
Зняття м’якого зубного нальоту з використанням повітряно-абразивної системи Air-flow.
Полірування зубів пастою.
Чищення міжзубних проміжків (флосинг).
Флюоризація зубів.
Навчання індивідуальній гігієні ротової порожнини – лікар разом з пацієнтом підбирає всі необхідні засоби і предмети гігієни за показаннями, а також удосконалює навички їх використання.
Професійне чищення рекомендовано обов’язково проводити раз в півроку, а при наявності у пацієнтів брекетів чи імплантів – раз в 3 місяці. При відтягуванні чистки, цей процес може бути більш тривалим по часу та супроводжуватись неприємними відчуттями.

Пам’ятайте, що інвестування в професійну гігієну – це суттєве заощадження грошей у майбутньому.

Сяйте своєю красивою та здоровою посмішкою разом з нами!

З турботою про Вас, ViLiDA!

ЧИТАТИ ДАЛІ