ОБОЛОНЬ, пр. Гер. Сталiнграда, 6 корп. 2
+(044) 485 06 00
П. БОРЩАГІВКА, ул. Шкiльна, 22Б
+(044) 538 16 26
ОБОЛОНЬ
П. БОРЩАГІВКА

Види анестезії

обложка статьи

Анестезією називають комплекс заходів, метою яких є усунення больових відчуттів при стоматологічному лікуванні. Зараз лікування зубів без болю за допомогою спеціальних препаратів дозволяє людям, які бояться больових відчуттів при стоматологічному втручанні, отримувати якісне лікування без будь-якого психоемоційного хвилювання і стресу. Знеболення дозволяє не тільки пацієнтові розслабитися і перенести лікування набагадто легше, але також дає можливість стоматологу більш якісно і оперативно провести всі необхідні маніпуляції, не заспокоюючи при цьому хворого.

Які бувають види анестезії?

З моменту, коли ефір вперше став використовуватися як препарат для загального наркозу, медицина зробила крок далеко вперед. Сучасні стоматологічні клініки використовують різні види анестезії, які підбираються виходячи з проблеми, яка присутня у пацієнта, а також складності її лікування. Також анестезія може використовуватися за бажанням пацієнта навіть у тих випадках, коли в цьому немає особливої необхідності (за винятком медичних протипоказань).

Існує три основних види анестезії, які використовуються в стоматологічному лікуванні. Розглянемо кожен з них детальніше, щоб з’ясувати плюси і мінуси в тих чи інших випадках.

1. Місцева анестезія

При даному виді знеболювання анестетик вводиться в м’яку тканину ясен, а також в кістку або окістя. За рахунок цього досягається точкове знеболювання в тому місці, де буде здійснюватися лікування. Такий вид анестезії може здійснюватися безпосередньо стоматологом.

Плюси:

У 95% випадків, при яких необхідно здійснювати амбулаторне стоматологічне лікування, підходить саме місцева анестезія;
Даний метод знеболення вважається найбільш щадним щодо медикаментозного навантаження на організм;
Місцева анестезія доступна за ціною.
Мінуси:

Короткочасні больові відчуття при введенні голки шприца з анестетиком;
Може знадобитися кілька уколів для повного усунення болю (залежить від індивідуальних особливостей організму);
Така анестезія має локальну дію і не впливає на свідомість пацієнта.
2. Наркоз (загальна анестезія)

Наркоз – це знеболювання, що досягається шляхом повного відключення свідомості пацієнта за допомогою спеціальних препаратів, при якому відбувається релаксація всіх основних систем організму. Загальний наркоз використовується в разі хірургічного стоматологічного втручання і проводиться тільки спеціальним лікарем анестезіологом-реаніматологом.

Плюси:

Повна відсутність будь-якого болю;
Пацієнт не пам’ятає про проведені маніпуляції після виходу зі стану наркозу.
Мінуси:

Можливий утруднений або тривалий вихід пацієнта зі стану наркозу;
Існує ризик появи ускладнень;
Можливий негативний вплив на дихальну і серцево-судинну системи.
3. Седація

Лікування в медичному сні або седація передбачає використання малої дози седативного медикаментозного препарату, який дозволяє ввести пацієнта в стан легкого сну, завдяки чому виключається компонент страху, а також тривожності або психічного хвилювання.

Плюси:

Мінімальний ризик появи побічних ефектів;
Можливість лікування відразу декількох проблем за одне відвідування стоматолога;
Простий вихід із стану сну;
Системи організму при седації продовжують функціонувати як зазвичай;
У пацієнта повністю відсутня больові відчуття і страх.
Найчастіше, коли йдеться про стоматологічне лікування під наркозом, передбачається саме седація. Даний метод дуже популярний у стоматологів, так як дає можливість максимально нешкідливо і комфортно здійснювати будь-які медичні маніпуляції і майже не має недоліків.

Види седації

1. Поверхнева

Цей різновид лікування в медичному сні найчастіше застосовується в амбулаторній практиці. Метод заснований на контрольованому і безперервному введенні пацієнту анестетика внутрішньовенно. При цьому людина залишається в свідомості і здатна виконувати прохання стоматолога, однак вона знаходиться в розслабленому стані, при якому повністю відсутні страх, тривожність, а всі проведені маніпуляції сприймаються спокійно.

2. Глибока

Доза препарату збільшується, і пацієнт вводиться в стан сну. При глибокій седації больові відчуття не вимикаються повністю, тому додатково використовують місцеву анестезію. Даний метод анестезії схожий із загальним наркозом, однак у нього менше протипоказань і побічних ефектів – глибока седація переноситься організмом набагато простіше і без наслідків, на відміну від наркозу.