Сучасна медицина і стоматологія радить підходити до вагітності серйозно і планувати її. Це означає, що майбутня мама має підготувати свій організм до досить тривалих і кардинальних змін у своєму організмі. Ці зміни впливають і на стан ротової порожнини. Бо Вашому малюку потрібно буде багато кальцію і магнію і брати його він буде у Вас. Тому не дивно, що після вагітності та вигодовування малечі майже кожна матуся страждає від захворювань зубів та ясен.

 

В період планування вагітності необхідно пройти повний медогляд ротової порожнини, вилікувати всі джерела інфекції (карієс, запалення ясен тощо), гарно професійно почистити зуби та можливо лікар порадить річні профілактичні заходи для укріплення емалі та насичення організму кальцієм та корисними для зубів мінералами.

 

Під час вагітності добова потреба у кальції зростає у декілька разів, бо це один з основних елементів формування кісток, скелету та зубів майбутньої дитини. Повноцінно без кальцію не можуть сформуватися у дитини м’язи, нервові клітини, волосся, шкіра, внутрішні органи. Добова доза кальцію для вагітної складає 1300 мг. Багато кальцію є в таких продуктах як твердий сир, йогурт, фундук, кисло-молочний сир, молоко, шпинат, броколі, білокачанна капуста, зелена цибуля, тунець. Пам’ятайте, що кальцій засвоюється організмом лише при достатній кількості вітаміну Д. І у всьому має бути міра, бо передозування кальцієм теж не є добрим ні для мами ні для малюка.

 

Які стоматологічні процедури дозволені вагітним жінкам?

 

В першому триместрі варто уникати будь-яких стоматологічних втручань, окрім професійної гігієни. У матуся змінюється гормональний фон, може з’явитися дефіцит кальцію та магнію, що може впливати на захисні функції слини і ротова порожнина стає більш уразливою до розвитку бактерій. Можливі запалення ясен, розвиватися карієс.

 

Якщо потреба у лікуванні зубів з’явилася, це потрібно робити у другому триместрі, коли ще можна всидіти в стоматологічному кріслі і майбутня мама відчуває себе добре.

 

У третьому триместрі неможливість лікування пов’язана з тим, що вагітній не варто довго знаходитись у лежачому чи напівлежачому положенні на спині. А ще нервування вагітної можуть спричинити передчасні пологи чи викидень. Тож ризикувати не варто.

 

Але що робити, коли зуб таки заболів. По перше, не терпіти зубний біль і йти до стоматолога у будь-якому триместрі. Намагатися уникати рентгену, по можливості. Але якщо без нього не можливо визначити діагноз чи встановити який зуб хворий, то обмежитися одним знімком і прикрити живіт вагітної спеціальною накидкою. Хоча сучасні апарати і мають мінімальний вплив на організм, але все ж стоматологи радять користуватися ними вагітним лише в разі термінового лікування.

 

Якщо можна лікувати зуби без анестезії, то краще її не використовувати. Якщо біль нестерпний, то потрібно обирати спеціальні анестетики, дозволені вагітним. Зазвичай, це анестетики без адреналіну. Обов’язково попередьте лікаря про свій стан і упевніться, що лікар використовує саме потрібний Вам анестетик.

 

Хірургічні втручання у вагітних проводяться лише за наявності гострих станів. Це може бути травма зуба чи запалення.

 

Під час вигодовування дитини потреба в кальції зростає ще більше, і саме в цей період мами відчувають значне погіршення стану зубів. Обов’язково дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо вживання кальцію, та якщо необхідно приймайте кальцевмісні вітамінно мінеральні комплекси.

 

І ще раз нагадуємо, що заплановані вагітності та підготовка збереже Ваше здоров’я і допоможе уникнути непередбачуваних ситуацій!

 

ІНШІ СТАТТІ

Види діагностики при ортодонтичному лікуванні

Мета ортодонтичного лікування полягає у виправленні існуючих природних або придбаних дефектів, утворених в жувальної-мовному апараті людини. Перед початком будь-якого стоматологічного лікування необхідна діагностика і підготовка. Тільки при якісної ортодонтической діагностиці можна досягти хороших результатів лікування:
• сформувати правильне і рівне становище зубів;
• скорегувати співвідношення верхнього та зубного ряду;
• домогтися правильного функціонування щелеп;
• виправити порушення зубного ряду, що впливають на загальну естетику особи.

Діагностика перед ортодонтичним лікуванням складається з комплексу заходів, спрямованих на отримання важливої інформації про порушення і дефекти зубного ряду для кожного конкретного пацієнта. Після цього ортодонт збирає і аналізує отримані відомості, щоб на їх основі скласти індивідуальний план лікування.

Комплексна ортодонтическая діагностика особливо важлива для юних пацієнтів – дітей і підлітків. При роботі з жувальної-мовним апаратом зростаючого організму фахівець не тільки коригує положення зубів, але також здійснює багаторівневу регулювання процесу зростання всієї зубощелепної системи.

Види діагностики, використовувані в сучасному ортодонтичному лікуванні

1. Комп’ютерна томографія – даний метод повсюдно застосовується ортодонтами, незважаючи на те, що з’явився він порівняно недавно. МРТ дає достовірну і якісну інформацію про стан щелепного апарату. За допомогою томографії роблять пошарові знімки ділянок щелепи, яким потрібно приділити особливу увагу при діагностиці;

2. МРТ (магнітно-резонансна томографія) – в ряді захворювань побачити всю їх складність і глибину можна лише за допомогою знімків МРТ;

3. Ортопантомограмма (панорамний знімок) – різновид томограми, яка дає можливість детально відобразити картину кісткової тканини. Ортопантомограмма має широкий огляд і дозволяє отримати дуже якісні деталізовані знімки, на яких видно:
• видимі межі патологій;
• розташування кореневої системи;
• основні пазухи;
• кісткова зубна тканина.

4. Рентген – даний метод зараз відноситься до числа низькоефективних і застосовується в клініках, де немає більш сучасного діагностичного обладнання;

5. ТРГ (телерентгенограмм) – даний метод діагностики передбачає створення дуже докладного знімка в необхідної області, де буде добре видно все тканини. Завдяки ТРГ можна:
• З’ясувати ступінь проходження м’яких тканин в порожнині рота;
• Винести висновок про існуючі кісткових утвореннях;
• Більш детально розглянути тверду зубну тканину;
• Виконати глибокий ортодонтический аналіз.

6. Фотопротокол – візуалізація того, як зуби будуть виглядати після повного курсу лікування.
На основі всіх отриманих в ході діагностичного дослідження даних ортодонт становить план підготовки та ортодонтичного лікування.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Видаляти чи лікувати

За спостереженнями наших стоматологів всі пацієнти діляться на дві великі категорії: перші будь за що бажають зберегти навіть безнадійний зуб, другі – готові за найменшої проблеми видалили і забути, адже лікувати дорого і якщо вже пошкоджений зуб, то видалити та й годі.
То що ж правильніше, видаляти чи лікувати?

 

Правильної та однозначної відповіді не існує, бо всі ми різні і зуби в нас різні і ситуації різні.

Спробуймо розібратися разом:

1.Ситуація 1: пошкоджено молочний зуб. Більшість батьків вважають, що краще видалили, адже це ж молочний зуб, він і так випаде. Навіщо лишній раз дитині ці стреси. Насправді, дуже важливо для подальшого розвитку зубного ряду максимально зберегти молочні зуби до моменту їх природньої зміни. Молочний зуб тримає місце для постійного і якщо його видалити передчасно, то інші зуби можуть рухатися на вільне місце і зовсім не захотіти поступитися ним для постійного зуба. Як наслідок, постійний зуб виросте там де йому заманеться, а не там де потрібно. Тож готуйте дитину до лікування і вчасно лікуйте молочні зуби. Майте на увазі, що карієс молочних зубів прогресує дуже швидко і зволікати не варто, бо може бути пульпіт. А, враховуючи, вік дитини, лікування може бути не тільки неприємним, а ще й дуже стресовим. Щоб не дійти до карієсу ви, як батьки, маєте два дієвих інструменти: правильна гігієна від початку появи зубів та профілактичний огляд стоматолога раз на пів роки, а можливо і частіше, якщо ви знаєте, що зуби схильні до карієсу.

 

2.Ситуація 2: потрібно вирівнювати зуби і для цього треба звільнити місце. Зазвичай, в такому випадку видаляють зуби мудрості. Інколи ситуація потребує видалення інших зубів, але це все дуже індивідуально. В такому випадку разом з ортодонтом зважте всі за та проти, опираюсь на прогнозний майбутній результат. Інколи, задля ефективного лікування потрібно жертвувати зубами.

 

3.Ситуація 3: звичайний зуб пошкоджено карієсом дуже сильно. Такі випадки мають найбільше протиріч. Одні стоматологи до останнього боротимуться за ваш зуб, інші відразу будуть рекомендувати видалення і подальшу імплантацію. Вирішувати вам, але перед прийняттям рішення зважте всі за та проти. Адже свій зуб завжди краще імлантата. Але якщо його спасіння неадекватне по вартості чи вкладеним зусиллям, то можливо краще відразу спростити собі життя. В такому випадку ми порадимо вам консультації у декількох стоматологів різних спеціальностей. І ще маєте знати, що гарантій на «приречений» зуб ніхто не дає, і можна дуже довго витратити часу на його спасіння і так нічого не добитися.

 

4.Ситуація 4: зуби мудрості. Вони завжди виділяються своїми «історіями» на фоні інших зубів. Більшість стоматологів вважає, що їх потрібно видаляти без вагань. Але ми вам радимо наступне, якщо зуб мудрості не прорізався, не турбує, не заважає іншим зубам – хай собі буде. Якщо ж він впливає на зубний ряд, росте неправильно, або прорізався і не приймає участі у жуванні – видаляйте і не шкодуйте. Пам’ятайте, що у більшості випадків зуби мудрості не лікуються, бо їх розміщення дуже заважає це робити ефективно. До того ж вони часто бувають «проблемними» саме через те, що не приймають участі у жувальному процесі. Але є окремі випадки, коли через будову щелепи зуби мудрості виконують повноцінну «зубну» функцію, то ж їх видалення лише додасть проблем.
5.Ситуація 5: травми зуба. В таких випадках рішення приймається на основі клінічної картини. Якщо можна спасти зуб –треба спасати, якщо він розкришився, треба діставати всі частини і переконатися, що вони не залишилися в тканинах.

 

Ми розглянули найбільш часті випадки, що можуть статися з вашими зубами. Сподіваємося, що у вас не буде складного вибору, лише можемо додати, що слідкуйте за зубами і не доведеться їх видаляти. Але якщо вже так сталося, обирайте хірургів нашої стоматології і памя’тайте, що залишати місце втраченого зуба вільним не можна (окрім зуба мудрості), адже вільне місце може негативно вплинути як на сусідні зуби так і на весь зубний ряд. А зайві проблеми вам точно ні до чого.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Брекети або елайнери? За і проти кожного методу

Порушення прикусу – дуже поширена проблема. Практично 70% людей мають потребу в ортодонтичному виправленні прикусу. Це допомагає не тільки усунути візуальні недосконалості зубного ряду, але також запобігти такій патології , як порушення постави, хронічні головні болі і навіть передчасне старіння обличчя.

 

Ортодонтичне лікування зараз можна здійснити двома популярними способами – встановити брекети або сучасні елайнери. Що ж вибрати? Зараз ми розглянемо основні особливості кожного з цих методів виправлення прикусу, щоб зрозуміти, який з них, і в яких випадках, буде краще.

 

Брекет-система – це складна конструкція, яка складається з встановлюваних на зуби замків і ортодонтичного дроту, що зв’язує їх в єдине ціле. Також конструкція може бути доповнена лигатурами, що не вимагають частої корекції. За рахунок особливостей впливу ортодонтичної дуги створюється тягова сила, здатна змінити конфігурацію нерівно стоячих зубів. Через складну конструкцію брекети можуть викликати дискомфорт в процесі носіння і пошкоджувати слизову оболонку ротової порожнини.

 

Елайнери – це інноваційні капи з прозорого пластика, що відрізняються більш комфортним носінням. Їх можна зняти під час прийому їжі і чищення зубів, а також під час важливих заходів. У теорії вони зовсім не впливають на звичний життєвий ритм людини. Але існує один з головних недоліків елайнерів.
Для належного терапевтичного ефекту від елайнерів носити їх потрібно не менше 20-22 годин на добу. За фактом, знімати їх дозволяється на нетривалий період, якого буде достатньо для чистки та прийому їжі. Подібний особистий контроль за ортодонтичним лікуванням може бути небезпечним. Забудькуватість, втрата змінних кап, вишукування зайвих приводів не носити елайнери – все це врешті-решт негативно позначається на ефективності лікування.

 

Естетика
Основним критерієм ортодонтичного лікування виступає естетична сторона. Прозорі тонкі елайнери з пластика майже непомітні на зубах під час носіння. При відсутності близького особистого контакту ваш співрозмовник може зовсім не помітити наявність такої капи в ротовій порожнині.
Прийнято вважати, що брекет-система більш помітна , однак це помилка. Існують конструкції, які максимально непомітні – до них відносяться естетичні керамічні або сапфірові брекети. Замочки спеціально підбираються в тон емалі зубів, а дуга може бути прозорою або покритою особливим напиленням, що зливається з кольором замків. Є також повністю невидимі брекет-системи – лінгвальні, які встановлюються на внутрішню поверхню зубів. Вони абсолютно непомітні навіть при близькому візуальному контакті.

 

Ефективність
Ефективність елайнерів майже наближена до брекетів, але є і клінічні порушення, де установка останніх буде більш доцільною. Брекети легко і швидко зможуть впоратися з корпусним переміщенням зубного ряду і складними викривленнями. Елайнери теж впораються з подібним завданням, але для цього потрібно буде більше часу.
Елайнери більш ефективні ніж брекети при вирівнюванні сегмента зубів або в разі лікування перехресного прикусу. Можна підвести підсумок, що прозорі капи ефективні при нескладних патологіях прикусу, в той час як брекет-системи здатні впоратися з більш складними випадками викривлення.

 

Період звикання
Після установки брекетів є період звикання, який приносить людині безліч головного болю. Звикання може тривати 2-4 місяці і супроводжуватися порушеннями мови, хворобливістю, травмами слизових і мови.
Елайнери в питанні адаптації викликають дискомфорт набагато рідше. Дуже рідко виникає роздратування і кровоточивість ясен. Однак невелика корекція здатна вирішити і ці незручності.

 

Правила харчування
Зняти брекет-систему неможливо, тому ортодонти прописують особливу дієту: не можна їсти горіхи, насіння, а будь-яку тверду їжу різати на маленькі шматочки. Також з раціону доведеться виключити будь-які забарвлюють емаль напої і продукти.
У свою чергу елайнери – це знімна конструкція, тому ніяких обмежень в харчуванні немає. Основною вимогою буде ретельна гігієна кап, зубів і порожнини рота кожен раз після прийому їжі перед безпосередньою установкою.

 

Гігієна порожнини рота
В процесі носіння елайнеров гігієна порожнини рота за зубами не відрізняється від звичної. А ось при носінні брекет-системи виникають труднощі з очищенням зубів через додаткових місць, де може скупчуватися наліт.
Тому кожен пацієнт перед установкою брекетів проходить навчання тому, як правильно дотримуватися гігієни: спосіб очищення зубів і самої конструкції, правила використання додаткових гігієнічних інструментів, таких як йоржики, флоси тощо.

 

Ціна
Вартість ортодонтичного лікування для багатьох виступає одним з ключових критеріїв вибору. Ціна елайнеров наближена до ціни естетичних брекет-систем. Однак металеві брекети будуть коштувати дешевше елайнеров, при тому, що їх ефективність однакова, а в деяких випадках і більше помітна. Тому тут кожен повинен визначити, що для нього в пріоритеті – дешево і сердито, або дорого, але красиво і естетично.

ЧИТАТИ ДАЛІ