Досить часто у своїй практиці ми чуємо від батьків два питання коли вперше показати дитину стоматологу та коли починати чистити зуби і як це робити.
Вперше варто показати дитину стоматологу коли починають з’являтися перші молочні зуби. Лікар огляне, чи все в порядку, чи правильно починає формуватися зубний ряд. Також в цей час лікар розповість і навчить базовим принципам догляду за дитячими зубками. Особливу увагу потрібно звернути батькам, коли прорізування перших зубів затримується. Зазвичай, якщо в 1 рік дитина це не має зубів –це привід показати її лікарю. Лікар перевірить, чи є зачатки зубів, можливо вони просто затримуються.
В час, коли прорізується перший зубчик, батьки мають почати турбуватися і про гігієну ротової порожнини і зубів. Коли з’являються зуби слід звернути увагу на те, щоб дитина ні в якому разі не засинала з пляшечкою, яка містить солодке (дитяча суміш, сік, компот). Це може привести до раннього дитячого карієсу. Замість цього наповніть пляшечку звичайною водою. Якщо ви годуєте груддю, не допускайте засипання дитини під час годування. Після кожного харчування витріть порожнину рота дитина м’якою вологою серветкою або марлею. Це допоможе зберегти зуби вашому малюку здоровими.
Грудне вигодовування, то найцінніше харчування для малюка. Щоб у малюка і мами були здорові і міцні зуби, мама має вживати продукти, багаті кальцієм, бо він складає основу формування кісткового скелету дитини і зубів. Продукти, багаті на кальцій : молочні продукти, зокрема тверді сири, кунжут, мигдаль, сардини в маслі, петрушка, соя, молоко.
Важливим для малюків є вживання вітаміну Д, що допомагає організму засвоювати кальцій. В нашій місцевості вітамін Д потрібно приймати дітям від народження до 18 років майже весь час, окрім літнього періоду, коли достатньо сонця.
Коли дитина починає пробувати їсти дорослу їжу чистити зуби, як дорослим через вік дуже складно, тому батькам достатньо спеціальною пальчиком-щіткою чистити зуби малюка. Без зубної пасти.
Ворогами зубів у цьому віці є пляшковий карієс, зубний наліт, який залишається на зубах після вживання вуглеводних продуктів (наприклад, печива).
Багато батьків вважають, що діти мають починати чистити зуби, коли самі можуть це зробити. Це помилкове судження. Адже карієс не буде чекати коли дитина навчиться чистити зуби, карієс з’являться там, де є зубний наліт. Отже, чистіть зуби малюкам самі. Не вмієте –звертайтеся до наших лікарів –ми навчимо.
Ще один ворог раннього карієсу молочних зубів – солодощі. Намагайтеся якомога довше не давати солоденьке дітям. Повірте, вони і без Вашої допомоги дійдуть до цукерок, чим пізніше дитина спробує цукерки, тим здоровіші зуби в неї будуть.
Ще одна застаріла думка існує у батьків, що молочні зуби можна не лікувати і нічого страшного, якщо вони трішки попсуються карієсом, адже такий зубчик можна видалити і виросте здоровий постійний. Нажаль, це не так. По –перше, карієс може передаватися на початок постійного зуба. По-друге, молочні зуби також мають нервові закінчення і можуть боліти. По-трете, передчасно молочні зуби не варто видаляти і вони потребують лікування. Бо відсутні зуби впливають на формування постійного ряду зубів.
Привчайте малечу з раннього дитинства слідкувати за зубами та їх гігієною, і кожні під року приходьте на профілактичні огляди. Пам’ятайте, що в молочних зубах карієс розвивається набагато швидше, ніж у постійних, тому уважно слідкуйте і оглядайте зуби дитини самостійно.
Чекаємо на Вас та Вашу малечу в наших клініках у дитячих стоматологів. Ми навчимо доглядати за зубами та розповімо про профілактичні заходи, щоб зберегти зуби Ваших малюків якомога довше здоровими!
Фторування зубів
Фторування зубів дуже розповсюджена процедура в дитячій стоматологіі. Використовується для профілактики виникнення карієсу та укріплення зубної емалі.
В дітей найчастіше зуби слабкі та емаль схильна до пошкоджень, тому такі профілактичні міри значним чином впливають на розповсюдженість карієсу.
Фторування -це процедура направлена на укріпленя емалі зуба. Вони може проводитися як дітям так і дорослим. Раніше в дитячому віці застосовували методи сріблення зубів.
Це теж один із методів профілактики розвитку карієсу. Але його недоліком є почорніння зуба, та й карієс можна лише зупинити, а не вилікувати. В сучасній стоматології сріблення зубів майже не використовується, бо фторування вважається більш ефективним засобом профілактики.
Фторування зубів досить легка та комфортна процедура навіть для дитини. Вона полягає в тому, що зуби покриваються спеціальним розчином в складі якого є фтор. Для ефективності та закріплення результату необхідно пройти процедуру декілька разів. В наслідок цього зубна емаль насичується фтором та зуби стають міцнішими і менш чутливими до карієсу.
Для дорослих також використовують процедуру фторування, якщо внаслідок лікування чи спосібу життя чи індивідуальних особливостей зубам не вистачає фтору і вони починають псуватись. В результаті проведенної процедури ще й знижується чутливість зубів.
Фтор – дуже корисний для зубів елемент. Він укріплює зубну емаль, підвищує її стійкість до бактерій, завдяки чому вони розмножуються не так швидко. Також фтор перешкоджає вимиванню кальцію з зубів. Зуби стають міцніші.
Процедура фторування зубів та фтор досить корисні для організму речі, але існують і протипоказання. Тому що передозування фтором призводить до серйозних захворювань, які призводять в тому числі і до руйнування зубів.Тому важливо обов’язково проконсультуватися зі стоматологом перед процедурою.
Фторування зубів призначають не лише в якості профілактики, але і у випадках коли зуби чутливі до розвитку карієсу, коли були перенесені захворювання ясен, після лікування брекет-системами, при чутливості зубів, підвищеній кількості зубного нальоту на зубах та під час вагітності для захисту зубів майбутньої мами.
Перед процедурою фторування необхідна консультація стоматолога, проведення професійної чистки зубів, інакше процедура не має сенсу, і повна санація ротової порожнини, тобто зуби мають бути здоровими або пролікованимим.
Фторування зубів можна проводити і в домашніх умовах, наприклад, використовувати пасти, що містять фтор. Також в аптеках з’явилось багато препаратів, направлених на укріплення емалі. Ми нагадуємо, що навіть в домашніх умовах фторування необхідно проводити після консультаціїї зі стоматологом та під його контролем. Безконтрольне та самостійне лікування може призвести до дуже негативних наслідків.
Але Вам переживати не потрібно, коли Ви в надійних руках наших спаціалістів. Приходьте до клінік Віліда та отримайте повну консультацію щодо прцедури фторування зубів.