Усі медичні спеціальності так чи інакше тісно пов’‎язані. У деяких клінічних випадках лікар-стоматолог вимушений направити пацієнта на консультацію до лікаря іншої спеціалізації для того, щоб краще діагностувати проблему, дослідити причини її виникнення, встановити остаточний діагноз та скласти план лікування. Сьогодні стоматологи часто працюють у команді з лікарями-лорами.

Найбільш розповсюдженою причиною звернення пацієнта до оториноларинголога є одонтогенний гайморит. Гайморит-це запалення слизової оболонки гайморової пазухи. Причиною виникнення одонтогенного гаймориту може бути інфекція в кореневих каналах зубів верхньої щелепи та навколишніх тканин. У такому випадку пацієнти будуть скаржитись на:

Біль у верхній щелепі та зубах верхньої щелепи;
Виділення з порожнини носа;
Відчуття важкості у носових пазухах і вухах;
Головний біль, що посилюється при нахилі голови вперед;
Можливу сльозотечу;
Загальну слабкість та підвищення температури тіла.
Для діагностики одонтогенного гаймориту призначаються додаткові методи обстеження, а саме рентгенологічне дослідження або комп’‎ютерну томографію.

У такому випадку причинний зуб, що спровокував виникнення запалення у верхньощелепній пазусі, потребує ендодонтичного лікування, тобто механічну та медикаментозну обробку системи кореневих каналів зуба та їх якісне пломбування для ліквідації запального процесу. Паралельно призначається антибактеріальна терапія за показаннями. Допомога лікаря-лора полягає в промиванні пазух, а також призначенні засобів, що відновлюють прохідність природних отворів гайморової пазухи. Якщо причинний зуб значно зруйнований або запалення навколо верхівки досягає занадто великих розмірів лікар-стоматолог вирішує питання про доцільність збереження зуба або його можливе видалення.

Причиною виникнення захворювання також може бути сполучення між порожниною рота та гайморовою пазухою після видалення зуба верхньої щелепи. Така клінічна ситуація потребує ушивання сполучення, що виникло, з подальшою консультацією лікаря-лора.

Оториноларинголог також консультує пацієнтів перед стоматологічними хірургічними маніпуляціями із залученням в процес гайморової пазухи. Наприклад, перед синус-ліфтингом, необхідним за показаннями для проведення імплантації в порожнині рота.

А що ж робити пацієнту, коли гайморит тривалий час не проходить?

По-перше, необхідно зробити комп’‎ютерну томографію пазух в трьох проекціях.

По-друге, виключити одонтогенне походження інфекції (тобто від зуба) або ліквідувати наявне запалення на верхівці кореня зуба.

По-третє, важлива консультація лікаря-лора, який детально обстежує стан гайморової пазухи, визначає проблеми та шляхи їх вирішення.

Ні в якому разі не відкладайте консультацію стоматолога та лора, якщо Вас турбують подібні скарги. Пам’‎ятайте: чим раніше почати лікувати захворювання, тим більше шансів на швидкий та успішний перебіг. Командна робота лікарів різних спеціальностей забезпечує пацієнта повноцінною діагностикою та комплексним підходом до лікування захворювання.

При виникненні хоча б однієї або кількох перерахованих скарг, звертайтесь за кваліфікованою допомогою до лікарів.

Будьте здорові!

З турботою про вас, стоматологічна клініка ViLiDA!

ІНШІ СТАТТІ

Видаляти чи лікувати

За спостереженнями наших стоматологів всі пацієнти діляться на дві великі категорії: перші будь за що бажають зберегти навіть безнадійний зуб, другі – готові за найменшої проблеми видалили і забути, адже лікувати дорого і якщо вже пошкоджений зуб, то видалити та й годі.
То що ж правильніше, видаляти чи лікувати?

 

Правильної та однозначної відповіді не існує, бо всі ми різні і зуби в нас різні і ситуації різні.

Спробуймо розібратися разом:

1.Ситуація 1: пошкоджено молочний зуб. Більшість батьків вважають, що краще видалили, адже це ж молочний зуб, він і так випаде. Навіщо лишній раз дитині ці стреси. Насправді, дуже важливо для подальшого розвитку зубного ряду максимально зберегти молочні зуби до моменту їх природньої зміни. Молочний зуб тримає місце для постійного і якщо його видалити передчасно, то інші зуби можуть рухатися на вільне місце і зовсім не захотіти поступитися ним для постійного зуба. Як наслідок, постійний зуб виросте там де йому заманеться, а не там де потрібно. Тож готуйте дитину до лікування і вчасно лікуйте молочні зуби. Майте на увазі, що карієс молочних зубів прогресує дуже швидко і зволікати не варто, бо може бути пульпіт. А, враховуючи, вік дитини, лікування може бути не тільки неприємним, а ще й дуже стресовим. Щоб не дійти до карієсу ви, як батьки, маєте два дієвих інструменти: правильна гігієна від початку появи зубів та профілактичний огляд стоматолога раз на пів роки, а можливо і частіше, якщо ви знаєте, що зуби схильні до карієсу.

 

2.Ситуація 2: потрібно вирівнювати зуби і для цього треба звільнити місце. Зазвичай, в такому випадку видаляють зуби мудрості. Інколи ситуація потребує видалення інших зубів, але це все дуже індивідуально. В такому випадку разом з ортодонтом зважте всі за та проти, опираюсь на прогнозний майбутній результат. Інколи, задля ефективного лікування потрібно жертвувати зубами.

 

3.Ситуація 3: звичайний зуб пошкоджено карієсом дуже сильно. Такі випадки мають найбільше протиріч. Одні стоматологи до останнього боротимуться за ваш зуб, інші відразу будуть рекомендувати видалення і подальшу імплантацію. Вирішувати вам, але перед прийняттям рішення зважте всі за та проти. Адже свій зуб завжди краще імлантата. Але якщо його спасіння неадекватне по вартості чи вкладеним зусиллям, то можливо краще відразу спростити собі життя. В такому випадку ми порадимо вам консультації у декількох стоматологів різних спеціальностей. І ще маєте знати, що гарантій на «приречений» зуб ніхто не дає, і можна дуже довго витратити часу на його спасіння і так нічого не добитися.

 

4.Ситуація 4: зуби мудрості. Вони завжди виділяються своїми «історіями» на фоні інших зубів. Більшість стоматологів вважає, що їх потрібно видаляти без вагань. Але ми вам радимо наступне, якщо зуб мудрості не прорізався, не турбує, не заважає іншим зубам – хай собі буде. Якщо ж він впливає на зубний ряд, росте неправильно, або прорізався і не приймає участі у жуванні – видаляйте і не шкодуйте. Пам’ятайте, що у більшості випадків зуби мудрості не лікуються, бо їх розміщення дуже заважає це робити ефективно. До того ж вони часто бувають «проблемними» саме через те, що не приймають участі у жувальному процесі. Але є окремі випадки, коли через будову щелепи зуби мудрості виконують повноцінну «зубну» функцію, то ж їх видалення лише додасть проблем.
5.Ситуація 5: травми зуба. В таких випадках рішення приймається на основі клінічної картини. Якщо можна спасти зуб –треба спасати, якщо він розкришився, треба діставати всі частини і переконатися, що вони не залишилися в тканинах.

 

Ми розглянули найбільш часті випадки, що можуть статися з вашими зубами. Сподіваємося, що у вас не буде складного вибору, лише можемо додати, що слідкуйте за зубами і не доведеться їх видаляти. Але якщо вже так сталося, обирайте хірургів нашої стоматології і памя’тайте, що залишати місце втраченого зуба вільним не можна (окрім зуба мудрості), адже вільне місце може негативно вплинути як на сусідні зуби так і на весь зубний ряд. А зайві проблеми вам точно ні до чого.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Види анестезії

Анестезією називають комплекс заходів, метою яких є усунення больових відчуттів при стоматологічному лікуванні. Зараз лікування зубів без болю за допомогою спеціальних препаратів дозволяє людям, які бояться больових відчуттів при стоматологічному втручанні, отримувати якісне лікування без будь-якого психоемоційного хвилювання і стресу. Знеболення дозволяє не тільки пацієнтові розслабитися і перенести лікування набагадто легше, але також дає можливість стоматологу більш якісно і оперативно провести всі необхідні маніпуляції, не заспокоюючи при цьому хворого.

Які бувають види анестезії?

З моменту, коли ефір вперше став використовуватися як препарат для загального наркозу, медицина зробила крок далеко вперед. Сучасні стоматологічні клініки використовують різні види анестезії, які підбираються виходячи з проблеми, яка присутня у пацієнта, а також складності її лікування. Також анестезія може використовуватися за бажанням пацієнта навіть у тих випадках, коли в цьому немає особливої необхідності (за винятком медичних протипоказань).

Існує три основних види анестезії, які використовуються в стоматологічному лікуванні. Розглянемо кожен з них детальніше, щоб з’ясувати плюси і мінуси в тих чи інших випадках.

1. Місцева анестезія

При даному виді знеболювання анестетик вводиться в м’яку тканину ясен, а також в кістку або окістя. За рахунок цього досягається точкове знеболювання в тому місці, де буде здійснюватися лікування. Такий вид анестезії може здійснюватися безпосередньо стоматологом.

Плюси:

У 95% випадків, при яких необхідно здійснювати амбулаторне стоматологічне лікування, підходить саме місцева анестезія;
Даний метод знеболення вважається найбільш щадним щодо медикаментозного навантаження на організм;
Місцева анестезія доступна за ціною.
Мінуси:

Короткочасні больові відчуття при введенні голки шприца з анестетиком;
Може знадобитися кілька уколів для повного усунення болю (залежить від індивідуальних особливостей організму);
Така анестезія має локальну дію і не впливає на свідомість пацієнта.
2. Наркоз (загальна анестезія)

Наркоз – це знеболювання, що досягається шляхом повного відключення свідомості пацієнта за допомогою спеціальних препаратів, при якому відбувається релаксація всіх основних систем організму. Загальний наркоз використовується в разі хірургічного стоматологічного втручання і проводиться тільки спеціальним лікарем анестезіологом-реаніматологом.

Плюси:

Повна відсутність будь-якого болю;
Пацієнт не пам’ятає про проведені маніпуляції після виходу зі стану наркозу.
Мінуси:

Можливий утруднений або тривалий вихід пацієнта зі стану наркозу;
Існує ризик появи ускладнень;
Можливий негативний вплив на дихальну і серцево-судинну системи.
3. Седація

Лікування в медичному сні або седація передбачає використання малої дози седативного медикаментозного препарату, який дозволяє ввести пацієнта в стан легкого сну, завдяки чому виключається компонент страху, а також тривожності або психічного хвилювання.

Плюси:

Мінімальний ризик появи побічних ефектів;
Можливість лікування відразу декількох проблем за одне відвідування стоматолога;
Простий вихід із стану сну;
Системи організму при седації продовжують функціонувати як зазвичай;
У пацієнта повністю відсутня больові відчуття і страх.
Найчастіше, коли йдеться про стоматологічне лікування під наркозом, передбачається саме седація. Даний метод дуже популярний у стоматологів, так як дає можливість максимально нешкідливо і комфортно здійснювати будь-які медичні маніпуляції і майже не має недоліків.

Види седації

1. Поверхнева

Цей різновид лікування в медичному сні найчастіше застосовується в амбулаторній практиці. Метод заснований на контрольованому і безперервному введенні пацієнту анестетика внутрішньовенно. При цьому людина залишається в свідомості і здатна виконувати прохання стоматолога, однак вона знаходиться в розслабленому стані, при якому повністю відсутні страх, тривожність, а всі проведені маніпуляції сприймаються спокійно.

2. Глибока

Доза препарату збільшується, і пацієнт вводиться в стан сну. При глибокій седації больові відчуття не вимикаються повністю, тому додатково використовують місцеву анестезію. Даний метод анестезії схожий із загальним наркозом, однак у нього менше протипоказань і побічних ефектів – глибока седація переноситься організмом набагато простіше і без наслідків, на відміну від наркозу.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Чи є життя після імплантації зубів

Імплантація зубів – хірургічний метод відновлення втраченого зуба. Ця хірургічна процедура необхідна не лише для естетичного вигляду посмішки, але я для збереження здоров’я сусідніх зубів.
Успішна імплантація – це не тільки досвід та робота спеціаліста, який проводить операцію, але й відповідальність пацієнта, який повинен дотримуватися усіх рекомендацій лікаря в період реабілітації.

 

Спеціалісти нашої клініки розробили для Вашого комфорту дуже зручну пам’ятку, яка допоможе Вам пережити реабілітацію та швидко повернутися в звичайний режим.

Що не можна робити відразу після операції:

  • займатися спортом;
  • палити та вживати алкоголь. Бажано уникнути цих поганих звичок за 2-3 дні до операцій та 5-7 днів після;
    відвідувати сауну та басейн;
  • чіпати рану руками або язиком.

 

Гігієна ротової порожнини

  • Використовуйте м’яку зубну щітку.
  • Чистіть зуби обережно, не надавлюючи на ясна в області хірургічного втручання.
  • Перші 3-4 дні утримайтеся від інтенсивного полоскання ротової порожнини. Наберіть в рот антисептичний розчин, потримайте 10-15 хвилин та обережно сплюньте, повторювати після кожного прийому їжі.
    після зняття швів, для догляду за імплантами використовуйте зубну нитку, йоржики, іригатор.

Правила харчування

  • Відмовтеся від їжі перші три години після операції.
  • Надайте перевагу м’якій та теплій їжі.
  • Перші 3-4 дні уникайте вживання холодної та гарячої їжі, гострі та солоні страви, тверді та жорсткі продукти.
  • Пережовуйте їжу обережно, не пошкоджуючи зону хірургічного втручання.

 

Після операції Ви відчуєте слабкість та втому. Тому рекомендуємо, щоб хтось зі знайомих або близьких супроводжував Вас. Не забувайте прикладати холодні компреси в перші 3 години після операції. На 10-15 хвилини з інтервалом 20-30 хвилин. Це допоможе зменшити набряки.

 

 

Коли варто звернутися до лікаря:

  • посилений біль, який не проходить через 2-3 дні після операції;
  • різке збільшення набряку через 2-3 дні після операції;
  • підвищена температури тіла протягом 3-4 днів після операції, яка не спадає;
  • підвищена кровоточивість та набряк ясен протягом 2-3 днів після операції;
  • розходження швів;
  • дискомфорт, різкий біль під час відкривання рота.

 

Обов’язково дотримуйтеся усіх рекомендацій, назначених лікарем. Приймайте ліки, які виписав Вам спеціаліст. Слідкуйте за своїм самопочуттям: контролюйте набряки, температуру тіла, кровоточивість у зоні втручання. У разі будь-яких ускладнень терміново зверніться до лікаря.

 

Не забудьте прийти на профогляд через 3-4 місяці після операції, а потім – кожні півроку.

 

ЧИТАТИ ДАЛІ