Гранульома – це стоматологічне захворювання, при якому в основі кореня зуба утворюється невеликий гнійний мішечок (до 5 мм), що складається з гранулярноъ тканини. Гнійний мішок оточується фіброзною капсулою, що з’єднується з верхівкою кореня зуба.
При відсутності своєчасного лікування гранульоми, захворювання прогресує і перетворюється в кісту. Кіста являє собою фіброзне утворення, в якому містяться мертві клітини. Згодом кіста здатна розростатися, що в свою чергу може привести до утворення нориці, що повністю з’єднує кісту з яснами. Лікування нориці дуже важке і тривале, тому краще не доводити проблему до цієї стадії і лікувати її при перших ознаках утворення гранульоми.
Гранульома і кіста – симптоми
Основний симптом утворення гранульоми або кісти – це гострий біль. Однак трапляється так, що ці захворювання не супроводжуються ніякими хворобливими відчуттями або іншими симптомами. Зовнішні ознаки зубів і ясен можуть ніяк не видавати наявність гранульоми або кісти. Пацієнт може навіть не підозрювати про те, що у нього розвинулася велика кіста, через що лікування буде проводитися вже на запущеній стадії.
Іноді буває так, що людина захворює застудою, грипом, або іншими запальними станами, при яких імунна система послаблюється, і гранульома або кіста різко дають знати про себе. Супроводжується це нестерпним болем в ураженій ділянці, підвищенням температури тіла, збільшенням лімфовузлів і загальним станом слабкості всього організму. Часто також спостерігається запаморочення, головний біль і різь в очах. В окремих випадках з’являється набрякання ясен, і навіть потемніння ураженого зуба.
Методи лікування гранульоми і кісти
Способи лікування гранульоми і кісти бувають різними і індивідуально підбираються залежно від складності захворювання:
- Терапевтичний метод
Пацієнту на початковій стадії захворювання можна призначати курс антибіотиків, здатних вбити бактерії, що провокують запалення. Даний метод лікування в більшості випадків дозволяє зберегти пошкоджений зуб, так як здійснюється своєчасно.
- Безопераційний метод
Безопераційне лікування передбачає застосування спеціальних медикаментозних препаратів, які вводяться безпосередньо в ділянку утворення гранульоми через розсверлений канал зуба. Даний спосіб лікування дозволяє повністю очистити кореневі канали від інфекції і зберегти пошкоджений зуб. Також проводиться лікування під мікроскопом, що дозволяє добитися максимальної точності при введенні препарату в пошкоджену область зуба.
- Хірургічний метод
До хірургічного лікування вдаються вже в важких, запущених випадках, а також коли кістозні утворення знаходяться в важкодоступній ділянці ясен. Під час лікування проводиться резекція, після чого ставиться особливий дренажний пристрій, що дозволяє прибрати накопичившийся гній. Далі здійснюється хірургічне втручання одним з двох способів: гемісекція, що припускає видалення кореня зуба, або цистектомія – видалення ушкодженої верхівки зубного кореня і самого новоутворення.
Якщо занадто запустити захворювання, стоматолог може прийняти рішення видаляти уражений зуб повністю. Зберегти зуб не вийде в ряді випадків, до яких відносять:
- Істотне руйнування ураженого зуба;
- Відсутність сенсу взагалі залишати зуб на місці при узгодженому ортодонтичному або ортопедичному лікуванні;
- Наявність безлічі проколів (перфорації) зубного кореня, або ж їх великий розмір;
- Утворення вертикальних тріщин зуба або кореня;
- Утворення пародонтальної кишені, через яку інфекція проникає всередину .