У разі втрати одного, декількох або всіх зубів, єдиним методом відновлення є протезування. Протезування буває двох видів – незнімним і знімним. Зараз все активніше розвивається сучасне протезування, що виконується за допомогою імплантатів, яке передбачає вживлення металевого стержня, що імітує корінну систему зуба з подальшим протезуванням.

Підібрати найбільш оптимальну методику можна тільки індивідуально в залежності від стану ротової порожнини, разміру  відсутнього зубного сегмента і локалізації ураженої ділянки. Деякі методики, особливо імплантація, можуть застосовуватися тільки в разі відсутності вогнищ запалення кісткової тканини, слизових оболонок і самих зубів.

Мостовидні протези

При відсутності зуба встановити коронку можна за допомогою мостовидного протеза. Ця методика ефективна, коли відсутній один зуб або кілька зубів поруч. Найчастіше міст встановлюється в ході протезування зубів жувальної групи, де в першу чергу важливо міцність, зносостійкість і надійна фіксація конструкції, і тільки в другу – естетичні характеристики.

Встановлення моста на передній зубної ряд нерідко обмежена тим, що конструкція коронки виконана з металокераміки чия естетичність недостатня для видимих зубів. Справа в тому, що металеву основу, покриту  керамікою, все одно може просвічує. Вироби можуть відрізнятися за блиском і прозорості від справжніх зубів. Рішенням стане вибір безметаллових керамічних коронок для мостовидного протеза.
Перед виконанням протезування пацієнт проходить детальну діагностику опорних зубів. При наявності показань вони депульпуються. Істотним мінусом даного методу лікування відсутніх зубів є необхідність в сильному обточуванні зуба. Це призводить до того, що зуб поступово руйнується, а термін експлуатації самого протеза зменшується.
знімне протезування

Знімні протези широко доступні і досить бюджетні, тому попит на них дуже великий. Для виготовлення такого протеза використовуються недорогі матеріали, такі як нейлон або пластмаса, а також немає необхідності в високоточному комп’ютерному обладнанні. Універсальна доступна методика все ж не настільки досконала, як хотілося б.

Серед недоліків знімних протезів варто відзначити:
• Тривалий період звикання;
• Проблеми з чіткістю дикції в процесі звикання;
• Ризик травмування слизових оболонок і мови;
• Недостатньо надійна фіксація через що протез може випасти під час артикуляції або прийому їжі.

Імплантація
Сучасний метод протезування за допомогою імплантатів – це найбільш ефективний спосіб відновлення функціональної спроможності і естетичності зубного ряду. Штучний зуб максимально збігається за своїми зовнішніми і функціональними властивостями з справжніми. У разі повного видалення зубів, дана методика буде також ефективна, як і при відновленні одиничного зуба. При повній адентії імплантуються відразу кілька імплантатів, за допомогою яких надалі виконується протезування.

ІНШІ СТАТТІ

3D-друк в стоматології: де застосовується, як працює, переваги перед традиційними методами для пацієнта

Сучасний 3D-принтер здатний надрукувати практично що завгодно: будинки, машини, протези й багато чого іншого. Не дивно, що ця унікальна технологія проникла й у сферу стоматології, де справила справжню революцію в ортопедичному лікуванні.

Перші спроби впровадження 3D-друку в стоматології були зроблені в 90-х роках компанією Align Technology. За допомогою 3D-принтера компанія виготовляла капи для вирівнювання зубів, що дало потужний поштовх для розвитку даної технології у сфері стоматології. Завдяки сучасному обладнанню і його можливостям з’явилася принципово нова методика виготовлення штучних ортопедичних систем: протезів, коронок, імплантатів та ін.

Однак розвиток цієї технології протікав не настільки стрімко: знадобилося близько 20 років, щоб домогтися високої якості друку та оптимізувати роботу згідно з чинними протоколами лікування. У 2012 році компанією Layer Wise був надрукований перший імплантат. У тому ж році було вироблено перше успішне вживлення пацієнту нижньої щелепи з титану, яка була повністю надрукована на 3D-принтері. Після цього технологія стала стрімко розвиватися і вдосконалюватися за якістю з року в рік.

Особливості застосування технології 3D-друку в зуботехнічній лабораторії

При традиційному стоматологічному методі протезування зубів використовуються гіпсові зліпки. Формування та виготовлення такого зліпка здійснюється в кілька етапів, а також вимагає безлічі супутніх коригувань і підгонок.

За допомогою стоматологічного 3D-сканера вдається створити максимально точну і детальну модель зубощелепної системи пацієнта. Обладнання моделює всю порожнину рота без будь-якого дискомфорту для людини. Після отримання повноцінної тривимірної моделі її можна розбити на окремі елементи потрібного розміру в спеціальному редакторі.

В кінцевому підсумку, зуботехнічний 3D-принтер здійснює друк готової моделі протеза з полімерів або металу. Готовий виріб повністю відповідає індивідуальним параметрам пацієнта, не потребує додаткового коригування і підгонки, що істотно прискорює процес лікування.

Переваги використання технологій 3D-друку в стоматології

Сучасний стоматологічний 3D-принтер здатний виготовляти якісні та довговічні моделі коронок, вінірів, мостів та інших ортопедичних конструкцій. Це значно прискорює і полегшує роботу зуботехнічної лабораторії: завдяки великому асортименту матеріалів можна вирішити будь-яке завдання в найкоротші терміни. Всього за одну сесію 3D-принтер здатний надрукувати досить велику кількість необхідних виробів. Всі тривимірні моделі зберігаються у файлах, що дозволяє в майбутньому повторно виготовити аналогічну конструкцію.

Пацієнту більше не потрібно чекати 2-3 дні, поки буде виготовлена гіпсова модель. За допомогою сучасних технологій все відбувається швидше: використовуючи інтраоральний сканер лікар всього за кілька хвилин може створити тривимірну модель ротової порожнини та відправити її в лабораторію, де буде виконаний друк. Максимальна точність і швидкість роблять лікування більш ефективним, комфортним, швидким і економічним.

Що можна надрукувати на стоматологічному 3D-принтері

Серед найбільш напрямків, що мають попит використання технології 3D-друку, можна виділити наступні конструкції, які можна надрукувати:

  • індивідуальні капи для вирівнювання зубів, направляючі для щелепно-лицевої хірургії, хірургічні шаблони для імплантації;
  • бюгельні протези, коронки, мости;
  • розбірні та демонстраційні моделі щелепи, секторальне відтворення щелеп в прикусі та ін.

Крім цього, є такий перспективний напрямок, який зараз активно розвивається, як друк тимчасових і постійних ортопедичних конструкцій, а також базисів знімних протезів.

ЧИТАТИ ДАЛІ
Лікування зубів у вагітних жінок

Сучасна медицина і стоматологія радить підходити до вагітності серйозно і планувати її. Це означає, що майбутня мама має підготувати свій організм до досить тривалих і кардинальних змін у своєму організмі. Ці зміни впливають і на стан ротової порожнини. Бо Вашому малюку потрібно буде багато кальцію і магнію і брати його він буде у Вас. Тому не дивно, що після вагітності та вигодовування малечі майже кожна матуся страждає від захворювань зубів та ясен.

 

В період планування вагітності необхідно пройти повний медогляд ротової порожнини, вилікувати всі джерела інфекції (карієс, запалення ясен тощо), гарно професійно почистити зуби та можливо лікар порадить річні профілактичні заходи для укріплення емалі та насичення організму кальцієм та корисними для зубів мінералами.

 

Під час вагітності добова потреба у кальції зростає у декілька разів, бо це один з основних елементів формування кісток, скелету та зубів майбутньої дитини. Повноцінно без кальцію не можуть сформуватися у дитини м’язи, нервові клітини, волосся, шкіра, внутрішні органи. Добова доза кальцію для вагітної складає 1300 мг. Багато кальцію є в таких продуктах як твердий сир, йогурт, фундук, кисло-молочний сир, молоко, шпинат, броколі, білокачанна капуста, зелена цибуля, тунець. Пам’ятайте, що кальцій засвоюється організмом лише при достатній кількості вітаміну Д. І у всьому має бути міра, бо передозування кальцієм теж не є добрим ні для мами ні для малюка.

 

Які стоматологічні процедури дозволені вагітним жінкам?

 

В першому триместрі варто уникати будь-яких стоматологічних втручань, окрім професійної гігієни. У матуся змінюється гормональний фон, може з’явитися дефіцит кальцію та магнію, що може впливати на захисні функції слини і ротова порожнина стає більш уразливою до розвитку бактерій. Можливі запалення ясен, розвиватися карієс.

 

Якщо потреба у лікуванні зубів з’явилася, це потрібно робити у другому триместрі, коли ще можна всидіти в стоматологічному кріслі і майбутня мама відчуває себе добре.

 

У третьому триместрі неможливість лікування пов’язана з тим, що вагітній не варто довго знаходитись у лежачому чи напівлежачому положенні на спині. А ще нервування вагітної можуть спричинити передчасні пологи чи викидень. Тож ризикувати не варто.

 

Але що робити, коли зуб таки заболів. По перше, не терпіти зубний біль і йти до стоматолога у будь-якому триместрі. Намагатися уникати рентгену, по можливості. Але якщо без нього не можливо визначити діагноз чи встановити який зуб хворий, то обмежитися одним знімком і прикрити живіт вагітної спеціальною накидкою. Хоча сучасні апарати і мають мінімальний вплив на організм, але все ж стоматологи радять користуватися ними вагітним лише в разі термінового лікування.

 

Якщо можна лікувати зуби без анестезії, то краще її не використовувати. Якщо біль нестерпний, то потрібно обирати спеціальні анестетики, дозволені вагітним. Зазвичай, це анестетики без адреналіну. Обов’язково попередьте лікаря про свій стан і упевніться, що лікар використовує саме потрібний Вам анестетик.

 

Хірургічні втручання у вагітних проводяться лише за наявності гострих станів. Це може бути травма зуба чи запалення.

 

Під час вигодовування дитини потреба в кальції зростає ще більше, і саме в цей період мами відчувають значне погіршення стану зубів. Обов’язково дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо вживання кальцію, та якщо необхідно приймайте кальцевмісні вітамінно мінеральні комплекси.

 

І ще раз нагадуємо, що заплановані вагітності та підготовка збереже Ваше здоров’я і допоможе уникнути непередбачуваних ситуацій!

 

ЧИТАТИ ДАЛІ
Бруксизм зубів

Бруксизмом називають явище, коли уві сні людина сильно стискує щелепи чи зуби, або ж скрегоче ними.Найчастіше, що в нас бруксизм ми дізнаємося або від близьких, що чують вночі скрегіт зубів, або ; від стоматолога, що каже «у вас підвищена стираємість зубів», або ж можемо здогадатися по болям щелепи зранку.

Як би там не було, але це не природні дії нашого організму і наслідком цього можуть бути:

підвищене стирання зубів, або їх зношуваність;
біль голови;
травми щелепи та зубів навіть до переломів коронкової частини зуба;
підвищена чутливість зубів.
Загалом, нічого приємного. І якщо ви постійно страждаєте на бруксизм, потрібно вживати заходів, щоб не травмувати та не втратити зуби.

Причиною бруксизму лікарі називають стреси, найчастіше це не лише стоматологічна проблема, можна навіть сказати, що бруксизм, це скоріше стоматологічний наслідок, а проблему треба шукати в іншому місці та звертатися до невролога, чи лора. Ще існує така думка, що найчастіше на бруксизм страждають ділові люди, бо саме їх високий ритм життя призводить стресів.

Дуже рідко причиною бруксизму може бути і будова щелепного суглобу або щелепної системи, тож ,яка б не була причина –першочергове завдання її виявити. А далі вже, відповідно до причини підібрати прийнятні методи лікування.

Протягом часу встановлення причини бруксизму та його лікування необхідно захистити зуби від подальшого впливу стискання та скреготу. Для цього можна використовувати спеціальні індивідуально виготовлені капи, що захистять зуби. Такі капи одягаються на ніч. І звичайно, позбавлятися стресів, та причин виникнення бруксизму.

ЧИТАТИ ДАЛІ