Порушення прикусу – дуже поширена проблема. Практично 70% людей мають потребу в ортодонтичному виправленні прикусу. Це допомагає не тільки усунути візуальні недосконалості зубного ряду, але також запобігти такій  патології , як порушення постави, хронічні головні болі і навіть передчасне старіння обличчя.

Ортодонтичне лікування зараз можна здійснити двома популярними способами – встановити брекети або сучасні елайнери. Що ж вибрати? Зараз ми розглянемо основні особливості кожного з цих методів виправлення прикусу, щоб зрозуміти, який з них, і в яких випадках, буде краще.

Брекет-система – це складна конструкція, яка складається з встановлюваних на зуби замків і ортодонтичного дроту, що зв’язує їх в єдине ціле. Також конструкція може бути доповнена лигатурами, що не вимагають частої корекції. За рахунок особливостей впливу ортодонтичної  дуги створюється тягова сила, здатна змінити конфігурацію нерівно стоячих зубів. Через складну конструкцію брекети можуть викликати дискомфорт в процесі носіння і пошкоджувати слизову оболонку ротової порожнини.

Елайнери – це інноваційні капи з прозорого пластика, що відрізняються більш комфортним носінням. Їх можна зняти під час прийому їжі і чищення зубів, а також під час важливих заходів. У теорії вони зовсім не впливають на звичний життєвий ритм людини. Але існує один з головних недоліків елайнерів.

Для належного терапевтичного ефекту від  елайнерів носити їх потрібно не менше 20-22 годин на добу. За фактом, знімати їх дозволяється на нетривалий період, якого буде достатньо для чистки та  прийому їжі. Подібний особистий контроль за ортодонтичним лікуванням може бути небезпечним. Забудькуватість, втрата змінних кап, вишукування зайвих приводів не носити елайнери – все це врешті-решт негативно позначається на ефективності лікування.

Естетика

Основним критерієм ортодонтичного лікування виступає естетична сторона. Прозорі тонкі елайнери з пластика майже непомітні на зубах під час носіння. При відсутності близького особистого контакту ваш співрозмовник може зовсім не помітити наявність такої капи в ротовій порожнині.

Прийнято вважати, що брекет-система більш помітна , однак це помилка. Існують конструкції, які максимально непомітні – до них відносяться естетичні керамічні або сапфірові брекети. Замочки спеціально підбираються в тон емалі зубів, а дуга може бути прозорою або покритою особливим напиленням, що зливається з кольором замків. Є також повністю невидимі брекет-системи – лінгвальні, які встановлюються на внутрішню поверхню зубів. Вони абсолютно непомітні навіть при близькому візуальному контакті.

Ефективність

Ефективність елайнерів  майже наближена до брекетів, але є і клінічні порушення, де установка останніх буде більш доцільною. Брекети легко і швидко зможуть впоратися з корпусним переміщенням зубного ряду і складними викривленнями. Елайнери теж впораються з подібним завданням, але для цього потрібно буде більше часу.

Елайнери більш ефективні ніж брекети при вирівнюванні сегмента зубів або в разі лікування перехресного прикусу. Можна підвести підсумок, що прозорі капи ефективні при нескладних патологіях прикусу, в той час як брекет-системи здатні впоратися з більш складними випадками викривлення.

Період звикання

Після установки брекетів є період звикання, який приносить  людині безліч головного болю. Звикання може тривати 2-4 місяці і супроводжуватися порушеннями мови, хворобливістю, травмами слизових і мови.

Елайнери в питанні адаптації викликають дискомфорт набагато рідше. Дуже рідко виникає роздратування і кровоточивість ясен. Однак невелика корекція здатна вирішити і ці незручності.

Правила харчування

Зняти брекет-систему неможливо, тому ортодонти прописують особливу дієту: не можна їсти горіхи, насіння, а будь-яку тверду їжу різати на маленькі шматочки. Також з раціону доведеться виключити будь-які забарвлюють емаль напої і продукти.

У свою чергу елайнери – це знімна конструкція, тому ніяких обмежень в харчуванні немає. Основною вимогою буде ретельна гігієна кап, зубів і порожнини рота кожен раз після прийому їжі перед безпосередньою установкою.

Гігієна порожнини рота

В процесі носіння елайнеров гігієна порожнини рота за зубами не відрізняється від звичної. А ось при носінні брекет-системи виникають труднощі з очищенням зубів через додаткових місць, де може скупчуватися наліт.

Тому кожен пацієнт перед установкою брекетів проходить навчання тому, як правильно дотримуватися гігієни: спосіб очищення зубів і самої конструкції, правила використання додаткових гігієнічних інструментів, таких як йоржики, флоси тощо.

Ціна

Вартість ортодонтичного лікування для багатьох виступає одним з ключових критеріїв вибору. Ціна елайнеров наближена до ціни естетичних брекет-систем. Однак металеві брекети будуть коштувати дешевше елайнеров, при тому, що їх ефективність однакова, а в деяких випадках і більше помітна. Тому тут кожен повинен визначити, що для нього в пріоритеті – дешево і сердито, або дорого, але красиво і естетично.

ІНШІ СТАТТІ

Етапи протезування зубів

Протезування є надійним способом відновлення функціональної цінності зубів та їх естетичних якостей. Дана стоматологічна процедура складається з багатьох послідовних маніпуляцій, які виконуються протягом кількох візитів до стоматолога-ортопеда.

 

Розглянемо, які саме етапи включає протезування зубів у сучасній стоматологічній практиці.

 

Перш за все, важлива ретельна діагностика ротової порожнини: лікар визначає стан ясен, кісткової тканини, наявність чи відсутність зубних відкладень, карієсу або його ускладнень. Також стоматолог звертає увагу на пропорційність частин обличчя та досліджує функцію скронево-нижньощелепного суглоба. Спочатку лікар оцінює візуально, а потім призначає додаткові методи обстеження, такі як ортопантомографію (панорамний знімок зубів обох щелеп) або комп’‎ютерну томографію. Важливим є також ретельний збір анамнезу пацієнта з приводу наявності специфічних чи неспецифічних захворювань, алергічних реакцій.

 

Після проведення діагностики та постановки діагнозу переходимо до наступного етапу: вибір методу протезування та складання плану лікування. Ортопедична конструкція обирається за певними показаннями, а також побажаннями пацієнта та його фінансовими можливостями. Зубне протезування загалом поділяється на два види: знімне та незнімне. Незнімне охоплює такі види конструкцій як вкладка, коронка, вінір, мостоподібний протез. Знімне протезування включає протези (акрилові, нейлонові, бюгельні).

 

Перед постановкою ортопедичних конструкцій бажано провести санацію порожнини рота, а саме: спланувати професійну гігієну ротової порожнини, пролікувати карієс та його ускладнення, усунути наявне запалення ясен.

 

Наступний етап – ортопедичний. Стоматолог знімає відбитки зубів, визначає центральне співвідношення щелеп для того, щоб виготовлена конструкція була стабільною у порожнині рота, повноцінно відновлювала жувальну ефективність та не порушувала мовну функцію.

 

Одним з найважливіших етапів протезування є препарування зубів. Методика препарування визначається залежно від обраної конструкції. Мінімальне препарування зубів передбачене при виготовленні вінірів.

 

Пацієнт разом з лікарем-ортопедом обирає колір майбутньої ортопедичної конструкції при природному денному освітленні, порівнюючи з наявними в порожнині рота власними зубами, а також враховуючи профіль обличчя, колір шкіри.

 

Під час цього візиту лікар виготовляє тимчасові конструкції, які відновлюватимуть жувальну функцію зубів, а також демонструватимуть дизайн майбутньої посмішки.

 

Під час наступного відвідування стоматолога проводиться оцінка якості виготовленої в лабораторії коронки чи протезу, примірка в порожнині рота. І лікар, і пацієнт повинні бути задоволені функціональними та естетичними якостями ортопедичної конструкції. Лише після цього проводиться заключний етап: фіксація в порожнині рота.
Завжди слід попереджати пацієнта про адаптаційний період, що полягає у звиканні до нової конструкції в роті. Проявляється відчуттям дискомфорту в ротовій порожнині, підвищенням слиновиділення, порушенням дикції. Якщо конструкція призначена за показаннями та правильно виготовлена, неприємні відчуття зникають за досить короткий проміжок часу. Дуже важливо, щоб пацієнт був психологічно налаштований на швидку адаптацію.

 

Спеціалісти нашої клініки завжди відповідально ставляться до діагностики та вибору необхідної ортопедичної конструкції. Лікарі допомагають відновити здоров’‎я та красу Вашої посмішки!Сяйте своєю посмішкою разом з нами!

 

З турботою, стоматологічна клініка ViLiDA!

ЧИТАТИ ДАЛІ
Чи є життя після імплантації зубів

Імплантація зубів – хірургічний метод відновлення втраченого зуба. Ця хірургічна процедура необхідна не лише для естетичного вигляду посмішки, але я для збереження здоров’я сусідніх зубів.
Успішна імплантація – це не тільки досвід та робота спеціаліста, який проводить операцію, але й відповідальність пацієнта, який повинен дотримуватися усіх рекомендацій лікаря в період реабілітації.

 

Спеціалісти нашої клініки розробили для Вашого комфорту дуже зручну пам’ятку, яка допоможе Вам пережити реабілітацію та швидко повернутися в звичайний режим.

Що не можна робити відразу після операції:

  • займатися спортом;
  • палити та вживати алкоголь. Бажано уникнути цих поганих звичок за 2-3 дні до операцій та 5-7 днів після;
    відвідувати сауну та басейн;
  • чіпати рану руками або язиком.

 

Гігієна ротової порожнини

  • Використовуйте м’яку зубну щітку.
  • Чистіть зуби обережно, не надавлюючи на ясна в області хірургічного втручання.
  • Перші 3-4 дні утримайтеся від інтенсивного полоскання ротової порожнини. Наберіть в рот антисептичний розчин, потримайте 10-15 хвилин та обережно сплюньте, повторювати після кожного прийому їжі.
    після зняття швів, для догляду за імплантами використовуйте зубну нитку, йоржики, іригатор.

Правила харчування

  • Відмовтеся від їжі перші три години після операції.
  • Надайте перевагу м’якій та теплій їжі.
  • Перші 3-4 дні уникайте вживання холодної та гарячої їжі, гострі та солоні страви, тверді та жорсткі продукти.
  • Пережовуйте їжу обережно, не пошкоджуючи зону хірургічного втручання.

 

Після операції Ви відчуєте слабкість та втому. Тому рекомендуємо, щоб хтось зі знайомих або близьких супроводжував Вас. Не забувайте прикладати холодні компреси в перші 3 години після операції. На 10-15 хвилини з інтервалом 20-30 хвилин. Це допоможе зменшити набряки.

 

 

Коли варто звернутися до лікаря:

  • посилений біль, який не проходить через 2-3 дні після операції;
  • різке збільшення набряку через 2-3 дні після операції;
  • підвищена температури тіла протягом 3-4 днів після операції, яка не спадає;
  • підвищена кровоточивість та набряк ясен протягом 2-3 днів після операції;
  • розходження швів;
  • дискомфорт, різкий біль під час відкривання рота.

 

Обов’язково дотримуйтеся усіх рекомендацій, назначених лікарем. Приймайте ліки, які виписав Вам спеціаліст. Слідкуйте за своїм самопочуттям: контролюйте набряки, температуру тіла, кровоточивість у зоні втручання. У разі будь-яких ускладнень терміново зверніться до лікаря.

 

Не забудьте прийти на профогляд через 3-4 місяці після операції, а потім – кожні півроку.

 

ЧИТАТИ ДАЛІ
Все про лазерне відбілювання зубів

Лазерне відбілювання зубів – це технологія професійного освітлення зубної емалі, заснована на принципі впливу лазера та спеціального активирующего гелю на дентин. Даний метод дозволяє контролювати ступінь впливу лазерного променя окремо на кожен зуб. Завдяки цьому вдається домогтися максимально рівномірного відтінку зубної емалі.

Такий спосіб відбілювання має низку незаперечних переваг:

 

  • Лазерне обладнання дає стоматолога можливість точно підібрати час і інтенсивність впливу променя, за рахунок чого зуби освітлюються рівномірно відносно один одного;

 

  • Вся процедура лазерного відбілювання зубів займає не більше 1,5 години. В ході процедури здійснюється триразове нанесення і активація лазером спеціального гелю. Відбілюючий гель збирає світлове випромінювання через що розпадається на частки, під впливом яких відбувається освітлення зубної емалі. При цьому вплив лазерного променя триває близько 15 хвилин. Завершальним етапом є нанесення і активація лазером гелю, що знижує чутливість і дискомфорт;

 

  • Лазерне відбілювання зубів підходить людям з підвищеною чутливістю, так як при впливі немає нагрівання зубних тканин.

 

Ефективність відбілювання емалі лазером

 

Ефективність будь-якого методу відбілювання – це поняття в багатьох випадках відносне. Багато в чому результат буде залежати від початкового стану і відтінку зубної емалі.

 

Якщо порівнювати світлову лампу і лазер, то перевагою лазера є те, що процедура з його допомогою проходить набагато швидше. Вплив лазерного променя триває близько 15 хвилин, в той час як фотовибілювання займе в кілька разів більше часу.
Висока ефективність технології лазерного відбілювання зубів досягається за рахунок самої структури лазера. Це щільний потік високоінтенсивного світла, який спрямований прямо на оброблюваний зуб. До порівняння – промінь від лампи при фотовідбілювання розсіюється завжди.

 

Безпека процедури лазерного відбілювання зубів

 

Освітлення відтінку емалі за допомогою лазера вважається самим нешкідливим методом активного впливу. В ході процедури тривалість і точність променя контролюється стоматологом вручну. Завдяки особливій структурі, лазерний промінь не зачіпає ясна, що гарантує повну безпеку і відсутність дискомфортних відчуттів в області м’яких тканин.

 

Для глибокого проникнення в дентин використовуються низько концентровані гелі з воднем. За все основну роботу з відбілюванням відповідає лазер, завдяки чому емаль не пересушується і не пошкоджується. Після лазерного відбілювання зубів пацієнт не буде страждати підвищеною чутливістю або відчувати якийсь дискомфорт.

 

ЧИТАТИ ДАЛІ